Göklere yer okuyan Deniz Çekicilik Komutanlığı’nın yegâne eş pilotu

Ispartalı bir ailenin biricik çocuğu olan Hatice Yeşiltaş, ailesinin yönlendirmesi ile Türk Silahlı Kuvvetleri’ne girmeyi yeğleme fail Yeşiltaş, Kocaeli Kartepe’deki Deniz Gelgel Komutanlığı’nın tek eş pilotu olarak görevine bitmeme ediyor.

Deniz Harp Okulu’ndan 2011 yılında çıkışlı olmasının ardından Armada Komutanlığı’nın gözde gemilerinden TCG Gelibolu’da silah elektronik subaylığı ve atış taharri subaylığı görevlerinde bulundu.

Elan sonraları 2014’te pilotluk eğitimi için başvurduğu sınavları ve mülakatları başarıyla güzeşte Yeşiltaş, 8 yıldır Deniz Çekicilik Komutanlığı’nın Seahawk tipi helikopter kullanan tek kadın pilotu adına vatan sevgisiyle görevini ifa ediyor.

AİLEM ASKER OLMAMI İSTİYORDU

351. Deniz Helikopter Ufaklık Komutanlığı’nda memur Bahir Yüzbaşı Hatice Yeşiltaş (34), ailesinin küçüklüğünden beri asker olmasını istediğini belirterek bu sayede hasis yaşlarda mesleğe sargı duymaya başladığını anlattı.

Yeşiltaş, “Küçüklüğümden beri ego annemin ağzından, bambaşka ayrımsız patika duymadım. Annem, ‘Leşker olacaksın, yurt, ulus amacıyla çalışacaksın’ dedi. Ego de bu yolda eğitimime ve görevime başladım” diye niteleyerek konuştu.

Bahir Çekicilik Komutanlığı’nın evvel ve yegâne Seahawk SH-70 kadın pilotu olduğunu dile getiren Yeşiltaş, “Benden sonraları geleceklere örnek olmak için elimden geleni yapıyorum. Bizim eğitimlerde boydak uçuşlarımız oluyordu. Bekâr uçuşlarda önsezi inanılmazdı. Elan sonra Deniz Hava Komutanlığı’na geldikten sonradan Seahawk ile uçmaya başladım ve gemilerle göreve çıktım. Birçok ülke gördüm, bir nice denizde bayrağımızı dalgalandırdık gemilerimizle gelişigüzel. Bunlar güvenilmez güzelce şeyler” ifadesini kullandı.

Hatice Yeşiltaş, katıldığı bazı görevler neticesinde ailesinden aylarca uzak kaldığını ve bu duruma alıştığını dile getirerek 22 Mart-1 Haziran tarihlerinde TCG Barbaros ile 70 bölüm Maşrık Akdeniz’dahi bulunduklarını aktardı.

Pilot görünmek talip gençlere azimle çalışmalarını kaynak eden Yeşiltaş, “Eş-erkek hiçbir ayrıcalığımız yok. Bu yolda çapmak amacıyla ayrımsız fedakarlıkları, benzeri özveren çalışmaları hepimiz yaptık. rastgele zorluğumuz namevcut. Bu üniformayı giydikten sonra hepimiz askeriz, yeryüzü iyiyi sakıncasız şekilde yapmaya çalışıyoruz. Hemcinslerimin pilot yerine Deniz Çekicilik Komutanlığı’nda meydan almalarını çok isterim. Onlara gani tıpkı örnek olmak üzere de çalışıyorum” diye konuştu. 

Görüngü Türk karı pilotlar

 

İnternet fenomenine dönüşen karı uçucu

 

Dev uçağın geçmiş Türk avrat pilotu

 

Avrat pilotdan Cumhuriyet Bayramı’na hususi eylem

 

Share: