Gırtlağı makbuz sağlığına kavuştu

– Gırtlağı makbuz sağlığına kavuştu

ANKARA – Ankara Atatürk Sanatoryum Yetişek ve Araştırı Hastanesi’ne münhal teneffüs sıkıntısıyla müracaat fail Züğürt Nihat Ünal Akşit, yapılan çözümleme ve tetkikler sonucu dünyada haddinden fazla ender rastlanan gırtlakta bir tümör olduğunu belirledi.

56 yaşında 2çocuk babası Konya’dahi çiftçilikle uğraşan Nihat Akşit hastalığını öğrenince derin sıkıntı yaşadı. Hastalık ve otama üzere bire bir misil çizen SBÜ. Ankara Atatürk Sanatoryum Yetişek ve Araştırı hastanesi Kulak Koku Alma Organı Argıt Kliniği Eğitim ve İdari Sorumlusu Prof. Dr. Entelektüel Çevik, “Ur olduğu üzere öncelikle hastaya bire bir nefes borusu yolu açmayı hedefledik, o sırada da hastanın gırtlağından parça aldık, bu parçanın sonucuda kötü huylu tümör geldi, hastaya ümük ameliyatı planı yaptık” dedi.

Marazlı konuşmakta bastırık çektiği üzere kızı Müge Akşit’ duygularını şöyle dile getirdi:

” Babam içki almada takı yaşıyordu. hele geceleri atakları tutuyordu. Bu ataklarda kendini dışarı atıyordu nefes alabilsin diyerek, amma bu boyut geçmiyordu. Götürdüğümüz hastanede evvel başta ciğerlerinde etki olduğu düşünüldü. Astım ilaçları kullandı ve baktık tekrar geçmedi ilaçlı emar çektirdik ve sav ortaya bundan sonra. Babam tahminî 5-6 aydır zaman kabul etme zorluğu çekiyor. Ameliyat olduktan sonraları bozuk sağlığına kavuşacağından eminiz.”

Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim Bilimi ve Araştırı hastanesi Kulak Burun Argıt Kliniği Eğitim ve İdari Sorumlusu Prof. Dr. Acar şunları kaydetti:

” Nihat eş 56 yaşında, bize Konya’dan geldi. soluk darlığı ve gürültülü kısıklığı şikayeti ile ilk bizim Bağır Cerrahisine başvurdu oradan de bize yönlendirildi. Yapılan İncelemeler sonucunda gırtlakta benzeri kitle belirledik, sonrasında bu kitleden aynı biyopsi aldık ve gırtlakta bizlerin çokta görmediği ayrımsız gırtlak kanseri ile karşılaştık. Patoloji sonucu birlikte ümük kanseriyle tınlamalı olunca bu periyot ameliyatını planladık, Tümörün yerleşim cihetiyle hastanın gırtlağının tamamını aldık ve konuşması için protez yerleştireceğiz.”

Prof. Dr. Acara, “Bu gırtlak kanseri bizim toplumumuzda çok ender görülen aynı kanser türü. Çoğu ant mukaza kaynaklı benzeri amansız hastalık türü, bu kanserin de teşekkül sebeplerinden birisi maalesef sigara” bilgisini verdi.

SES KISIKLIĞI DEYİP GEÇMEYİN

“Zinhar geç kalmayın” uyarısında bulunan Prof. Dr. Enerjik şunlara ilgi çekti:

“Bu cins hastalar öncelikle bizlere er planda curcunalı kısıklığı ahir planda ise boyunda kitle, şişlikler, yutma güçlükleri ve nefes darlığı şikayeti ile gelebilmektedir. Bu hastalar öncelikle curcunalı kısıklığı olan hastalar, 2 hafta geçmiyorsa ve benzeri enfeksiyon sonrasında gürültülü kısıklığı yoksa, kesinlikle bir kulak kibir geçit uzmanına başvurma edilmesini önermekteyiz.”

Liyakatli benzeri ameliyattan bilahare bilgiler veren Prof. Dr. Enerjik,”Nihat mir imik kanseri üzere cerrahi müdahale ettiğimiz hastamız. Ameliyatın bu zaman 8. günü. Gelişigüzel öz uğrunda, gırtlağının tamamını aldığımız hastaya baştan dokular oluşturduk. Geri itibarı ile hastamızı beslemeye başladık. Gayet evire çevire rahat gıdaları yemeye başladı. Birkaç dönüş içinde dahi taburcu etmeyi planlıyoruz. Ümük ön kısma üstelik gürültülü protezi yerleştirdik kısaca bir ay sonradan takarak hastamızı güzelce benzeri şekilde konuşturacağız inşallah.

Bu ümük kanseri hastalarımızın otama şansları kâin, lüzumlu cerrahi, lazım ışın tedavisi gerekse kemoterapi ile evet da bunlar şişko edilerek rahatsız otama edilebilinmektedir. Lütfen hastalarımız ürkü olmasınlar. yeter kim zamanında KBB uzmanına başvursunlar” diye niteleyerek konuştu.

Share: