Giresun Azerbaycanlılar Derneği’nden Azerbaycan’a bindi

Giresun Azerbaycanlılar Derneği Başkanı El Âlem Memmedov, Azerbaycan-Ermenistan çizi hattındaki çatışmalara ilgili, “Kimin ne dediğini önemsemeden hakkımız olanı alıyoruz, alacağız da. Temas ant devletimizin, milletimizin, ordumuzun yanındayız.” ifadesini kullandı.

Memmedov, yaptığı kayıtlı açıklamada, Ermenistan’ın saldırılarında martir olan Azerbaycan askerlerine Allah’tan rahmet, Azerbaycan halkına da başsağlığı diledi.

İki cesamet ortada imzalanan anlaşmaya rağmen, alelhusus sonuç benzeri ayda Ermenistan tarafının sonsuz ateşkesi nakzen anlaşmaya sınırlı kalmadığına dikkati calip Memmedov, şöyle devam etti:

“Buna karşın Azerbaycan Ermenistan’a defaatle zeytin dalı uzatarak bölgede barışı icat etmek adına üstünlük kullanmıştır. Ancak ne eyvah ki iki dolaşma evvel yeniden ferah niyetiyle sınanmıştır. Toprak bütünlüğümüzü destek olmak üzere karşı taarruza görevlendirmek mecburiyetinde küsurat ordumuz, lokal operasyonlar yaparak düşmana eşit vermiştir. Dokunaklı darbeler kayran Ermenistan, temas devir olduğu kabilinden soluğu Rusya, Fransa ve Amerika kadar ülkelerin liderlerini aramakta almıştır. 30 yıldır topraklarımızın işgaline ayn yuman bu ülkeler, Azerbaycan’ı sivil Ermeni oluşumlarını vurmakla suçlayarak savaşın çıkar yol olmayacağını söylüyorlar.”

Memmedov, “2020 savaşında az daha tamamen mahvedilen Ermenistan ordusunun, bize tıpkısı gecede 50 şehit verdirmesi bile kuruntu uyandıracak ayrı tıpkısı laf.” ifadesini kullanarak, şunları kaydetti:

“Zira Ermenistan şu anda o büyüklüğünde kaybolma verdirecek donanıma sahip değil. Azerbaycan’ın mümasil tarihte Ermenistan’la yakınlaşması, Avrupa ile gaz anlaşması yapması, ne devletlerin işine gelmediyse bu savaşın ardından da o devletlerin desteği olduğu intibasını uyandırıyor. Kimin hangi dediğini önemsemeden hakkımız olanı alıyoruz, alacağız üstelik. Temas ahit devletimizin, milletimizin, ordumuzun yanındayız. Akıttıkları kanın hesabını misliyle ödeyecekler.”

???????

Share: