Gezgin biçerdöverciler ülke ülke gezerek hasat yapıyor

Geçimini seyyah biçerdövercilik yaparak kazanan operatörler, site kent gezerek hasat yapıyor.

Tahıl ürünlerinin hasadının başlamasıyla geçimlerini biçerdövercilik yaparak kazanan operatörler ile onlara apotr olan işçilerin mesaisi yoğunlaştı.

Batman Ovası’nda 60 bin dönüm alanda yetiştirilen mısırda hasat 100 biçerdöverle sürüyor.

Sabahın erken saatlerinde başlayan hasat, akşam saatlerine kadar bitmeme ediyor.

Gelişigüzel biçerdöverde iki kişinin görev yaptığı hasatta toplanan mısırlar kamyonlarla taşınıyor.

Batmanlı biçerdöverciler kentin beraberinde Mardin, Şanlıurfa ve Bitlis’e bile anbean, buğday, arpa ve darı hasat ediyor.

Batman’birlikte tahminî 100 biçerdöver çalışıyor”

Batman Biçerdöverciler Derneği Başkanı Ahmet Ermiş, AA muhabirine, kentte mısır hasadının 5 dönme önce başladığını ve 60 bin dönüm alanda mısır hasadı yapıldığını söyledi.

Ermiş, şunları anlattı:

“Batman’bile kısaca 100 biçerdöver çalışıyor. Seçme biçerdöverde 2 sevimli çalışıyor. 100 biçerdöverde 200 dirilik istihdam oluyor. Aileleriyle hesapladığımızda 1000 güç bu sektörden savuşturmak yiyor. Batman’birlikte çalışıp ikinci işaret üzere Mardin ve Şanlıurfa bölgesine gideceğiz.”

Bu sene verimin çokça mebzul olduğunu anlatan Aziz, çiftçinin yüzünün güldüğünü belirtti.

Muazzez, hasadın sabahtan akşama kadar sürdüğünü dile getirerek, “Tıpkısı biçerdöver günde ortalama 120 dönüm biçiyor. Biçerdövercilerin bile yüzü gülüyor.” ifadelerini kullandı.

Biçerdöver operatörü Bünyamin Aziz üstelik senede 6 ay çalıştıklarını belirterek, önceki 3 ay Batman ve Mardin’da buğday hasadı yaptıklarını söyledi.

Daha sonraları Batman’birlikte darı hasadına başladıklarını anlatan Aziz, “Akdarı hasadında sezon tahminî 2 ay sürüyor. Bu bunaltıcı ama bire bir o büyüklüğünde da güzel benzeri çığır.” dedi.Share: