Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Birinci fazda yüzdelik 80’lik gelecek oranına imza attık”

Bilgisizlik ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, 2022-2023 Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı (GSB) Yetersiz başvuru sonuçlarının birinci fazda yüzde 80 oranında karşılandığını duyurdu.

Toyluk ve Spor Bakanı Kasapoğlu, GSB Şehir Yurdu süresince bulunan Sıkı Koordinasyon Merkezi’nde 2022-2023 GSB Güçlükle başvuru sonuçlarının birinci fazda katakulli oranın yüzdelik 80 olduğunu açıkladı. Toplantıya ayrıca sayısal ortamda 80 Spor İl Müdürü katıldı.

“Yurtlar sürecini de analiz, tasrif ve uygulama olarak üç asıl başlıkta inceliyoruz”

Sıkıntılı müracaat süreçlerini ‘analiz, cazibe ve uygulama’ olarak 3 anne başlıkta ele aldıklarını tamlayan Kasapoğlu, uygulama noktasında öğrenci sistem işleminin fazlara ayrıldığını belirterek, “Bakanlık olarak kül çalışmalarımızı bili odaklı tıpkısı şekilde hep ile ayrımsız sistem yaklaşımı ile ele alıyoruz. Yurtlar sürecini üstelik analiz, cazibe ve uygulama yerine üç temel başlıkta inceliyoruz. Uygulama aşamasına geçildiğinde ise bu çalışmalarımızı fazlara ayırdık. Bugün birinci safha sonuçlarını açıklayacağım. Anne amacımız, üniversite gençliğini onların yurtlara yerleşme sürecini arz selis şekilde, yer artağan, hayat dolu aynı eş güdüm ile gerçekleştirmek. Öncelikle eksiksiz başvuruların cümlesi nesnel ayrımsız şekilde ve dijital ortamda hazırlandığını ikna etmek isterim” diyerek konuştu.

Başvurular 12 amme kurumun sayısal altyapı verisinden analiz edildi

Başvuru sürecinde 12 kamu kurumundan öğrencilerin bilgilerinin analiz edildiğini nâkil Bakan Kasapoğlu, “Biliyorsunuz eskimemiş eğitim talim yılı üzere başvuruları başlattık. Bunun üzere 12 kamu kurumu tarafından, ÖSYM, YÖK, SGK, Hak Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Çevre Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Kaynak ve Maliye Bakanlığı, Himmet ve Toplumsal Düzenlilik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, YTB ve Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı’ndan sayısal adına tasdik edilen enfrastrüktür ile çözümleme edildi. Başvurusu meri aziz öğrencilerimiz, sağlık, muvaffakiyet ve içtimai genişlik kriterleri esas alınarak sayısal ortamda afaki tıpkısı şekilde tespit edildi” ifadelerini kullandı.

Oluşan tanzim ile öğrencilerin okullarına en mümasil bakanlık yurdundan örtmek sureti ile sırayla yerleştirmelerin gerçekleştiğini kaydeden Kasapoğlu, desise aşamalarını bölümlere ayırarak, okulların küşat tarihleri, üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre vürut durumları hele değerlendirildiğini söyledi.

“Birinci fazda yüzde 80’lik istikbal oranına imza attık”

Bir Numara fazda toplam mahdut başvurularının yüzdelik 80’ini sükse ile yurtlara yerleştirildiğini dile getiren Bakan Kasapoğlu, “Yıllık bazda arz çok talebi almış olmamıza rağmen tarihimizin bildirme faziletkâr okus pokus oranını gerçekleştirdik. Talih adına bir numara fazda yüzde 80’lik gelecek oranına imza attık. Türkiye’nin sağladığı ensiz faaliyetlerinin dünyada eşi bire bir olmadığını biliyoruz, İspanya konaklama talebinin yüzdelik 6’sını, İngiltere yüzdelik 24’ünü, Almanya yüzde 11’ini, KUL yüzde 12’sini, Fransa ise yüzde 15’ini karşılıyor. Tığ, yüzdelik 80’lik aynı gelecek oranı ile hem bile birinci fazda bu rekoru gerçekleştirdik” dedi.

İlk fazda 41 yer topu ile yerleşimini bittiğini, 20’ye mail ilde birlikte ikinci safha yerleşimlerin tamamlanmak üzere olduğunu tamlayan Kasapoğlu, şu ifadelere meydan verdi:

“41 şehirde ikinci faz uygulamasına geçmeyeceğiz. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Veca, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Uşak, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak kalkışmak üzere 41 devlet merkezimizde cümle başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mail ilimizde üstelik bu yerleşimi ikinci safha sürecinde ilhak etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde ayvaz ve 4 ilimizde kız öğrencilerin tümü yurtlara yerleştirildiler.” – ANKARA

Share: