Gaziantep’te tescilli İslahiye biberinin hasadı başladı

Türkiye’nin büyük sofralık kırmızı biber üretim merkezlerinden Gaziantep’in İslahiye ilçesinde, tescilli İslahiye biberinin hasadına başlandı.

Türkiye’nin koskocaman sofralık al biber üretim merkezlerinden İslahiye ilçesinde, ağırlıklı olarak Yesemek, Akınyolu, Ortaklı, Örtülü, Yelliburun, Yeşilova, Karakaya, Elbistanhöyüğü ve Şahmaran mahallelerinde üretilen kırmızı biberin hasadı bölgede mukavemetli haddinden fazla kişiye da hareket imkanı sağlıyor.

Hasadının ardından ilçedeki tesislerde işlenerek toz ve pul biber haline getirilen biberler, iç piyasanın birlikte dünyanın birçok ülkesine de ihraç ediliyor.

İslahiye Kültür Odası Komutan Mehmet Köse, gazetecilere, ilçede 25 bin dekar alanda sofralık al biber üretimi yapıldığını ve 44 bin ton civarında rekolte beklediklerini anlatım etti.

Türkiye’nin sofralık al biber ihtiyacının balaban bölümünü karşılayan ve Türk Nişancı ve Marka Kurumunun Resmi Coğrafi İşaret ve Anadan Görme Iz adı ile İslahiye biberi kendisine tescillenen kırmızıbiberde hasadın başladığını anlatan Köse, “Al biberde bu yıl teşrinievvel alanı geçtiğimiz yıla göre azaldı amma rekolte sabık yıla bakarak erdemli. Bu yüzden müstahsil mutlu olacak. Rekolte ve fiyatlar üreticiyi mutlu edecek seviyede.” diye konuştu.

Karakaya Mahallesi’nde çiftçilik özne Ahmet Hoşgören ise 30 mevsimsel işçiyle 100 dekar alanda yetiştirdiği al biber hasadına başladığını ve dekar başına 2 ton yayın elde etmeyi öngördüklerini vurguladı.Share: