GAZİANTEP’TE TESCİLLENEN ‘KIRMIZI BİBER’ HASADINA BAŞLANDI

GAZİANTEP’in İslahiye İlçesinde, tescillenen ve ‘al altın’ adına adlandırılan biber hasadına başlandı.

İslahiye’nin eke tarımsal ürünlerinden olan ‘İslahiye biberi’ namına tescillenen ve yörede ‘kırmızı altın’ yerine adlandırılan kırmızıbiber hasadı başladı. Karakaya, Yelliburun, Yeşilova, Akınyolu, Yesemek, Şahmaran, Duyurulmayan, Oraklı, Çubuk ve Elbistanhöyüğü mahallelerinde 25 bin dekar alanda ekimi yapılan al biberde bu sene 44 bin ton rekolte bekleniyor.

Hasadın peşi sıra ilçedeki tesislerde işlenerek toz ve pul biber haline getirilen biberler, bağırsak piyasanın yanı sıra dünyanın bir nice ülkesine üstelik ihraç ediliyor.

İslahiye Ziraat Odası Başkanı Mehmet Köse, bölgenin sunma balaban ürünlerinden olan biberin hasadına başlandığını belirterek, Bölgemizde herhangi bir sene 20-25 bin dekar biber ekimi yapılmaktadır. girdi kalemlerinin çokça faziletli olmasına rağmen bu yıl umutluyuz, 44 bin titrem rekolte bekleniyor. Hasadın başlamasıyla gözyaşı biberin kilosunun 10.50 liraya kamera bulması üreticiyi umutlandırmaktadır. Çiftçimiz doğal kurutulmul çöplü olarak 50 TL, çöpü fariğ parçalanarak kurutulmuş biberin ise 60 TL yerine belirlenmesi ile müstahsil karşı terinin karşılığını almış olacaktır dedi.Share: