Gaziantep gündem haberi… Gaziantep ve Adıyaman’da erdemli uygulayım bilimi yatırımları amacıyla 40 milyon liralık büyüklük desteği

İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA), imalat sanayinde (makine, esrar, enformatik, iyileştiren, defans, teknik oluşum) yenilikçi, kalifiye ve eklenmiş değeri yüksek tıpkısı istihsal yapısına geçişin sağlanması için sanayicilere 40 milyon lira destek verecek.

“Hayat Kalitesi Yüksek, Beşeri Sermayesi Ateş Parçası, Kompetitif ve Yenilikçi, Ölçülü Doğu’nun Cazibe Merkezi İpekyolu” hedefiyle çalışmalarına bitmeme İKA, kurulduğunu günden bu yana Gaziantep, Adıyaman ve Kilis’te 1080 projeyle 468 milyon teklik yatırım hacmi oluşturdu.

İKA Umumi Sekreteri Hisse Senedi Akyılmaz, AA muhabirine, Uran ve Teknoloji Bakanlığına kapalı Kalkınma Ajansları Umumi Müdürlüğünde faaliyetlerini gösteren İpekyolu Kalkınma Ajansı olarak bölgedeki imalat sanayinin teknolojik dönüşümünü hatırlamak için imalat endüstri tahavvül programını başlattıklarını söyledi.

Programın asıl amacının hele Gaziantep, Adıyaman ve Kilis’te ölçülü, itidalli faziletkâr ve efdal teknoloji ürünlerin üretimini tezyit etmek olduğunu rapor eden Akyılmaz, “Amacımız, bölgemizde darülfünun endüstri iş birliklerini yetiştirmek. Tekrar Ar-Ge çalışmalarını artırarak teknoloji odaklı ürünlerin üretim miktarını ve çeşitliliğini tasarruf etmek.” dedi.

Program kapsamında önceki yerine Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile hisse senedi birliğinde bölgedeki dönüşüme öncülük yapacak sektörlerin başında mevrut araba ve esrar sektöründe durumunda çözümleme çalışması yaptıklarını anımsatan Akyılmaz, bu çalışmayla gelişigüzel Gaziantep ve Adıyaman’üstelik üretilebilecek faziletli eklenmiş değerli ürünlerin ve yatırımların envanterini çıkardıklarını kaydetti.

“40 milyon lira desteği sanayicilerimizin kullanımına açtık”

Yapılan icraat sonucunda Gaziantep imalat sanayisinin bu konuda majör yeterliliğe cemaat olduğunu fark ettiklerini dile getiren Akyılmaz, şöyle konuştu:

“Bunun üstüne projeler geliştirdik. Öncelikle firmalarımızın bu konudaki farkındalığını artırmaya çalıştık. Beceri ziyaretlerle İstanbul ve Ankara’daki yetişkin teknoloji firmalarını görüşme ettik. Elan bilahare millî ve arsıulusal düzeydeki uygulayım bilimi firmalarını Gaziantep’e davet ederek burada tedbir zirveleri yaptık. Oylumlu tıpkısı network oluşturduk. Deminden de yaptığımız düzlük çalışmaları sonucunda Gaziantep’te üretilebilecek erdemli uygulayım bilimi ürünlerin ve efdal teknolojik yatırımların gerçekleşmesi amacıyla İpekyolu Kalkınma Ajansı yerine 40 milyon liralık desteği bölgemizdeki sanayicilerimizin kullanımına açtık. Bu davet kapsamında KOBİ’ler yararlanıcı olabilecekler. 21 Teşrinisani’da başvurusu bitecek olan bu süreç şu anda devam ediyor. Yekpare KOBİ’lerimizi alelhusus efdal uygulayım bilimi mahsulat sezmek isteyen yahut eskimemiş faziletkâr uygulayım bilimi odaklı yatırımlar yapmayı planlayan firmalarımızın müracaat etmelerini bekliyoruz.”

“Gaziantep’te bir nice alanda istihsal ve yatırım başlayacak

Firmaların minimal 500 bin azami 2,5 milyon liralık finansman desteği alabileceğine meni fail Akyılmaz, projelerin sonuçlanmasıyla alay malay Gaziantep’te imalat sanayisinde çokça yavaş ayrımsız dönüşümün olacağını ümit ettiklerini aktardı.

Akyılmaz, şöyle devam etti:

“Gaziantep’te çıktı savunma sanayisinde, medikal sanayide, yazılımda, siber asayiş alanında ve ayrıksı erdemli teknoloji alanlarda üretimlerin ve yatırımların başlayacağını düşünüyoruz. Öncelikle çağrı rehberimizde iki şanlı husus var. Birincisi Gaziantep’teki firmaların yeteneklerine sınırlı kendisine üretilebilecek kullanılmamış ürünlerin listesi var. Hem o ürünleri yollamak talip firmalara destek verebileceğiz hem de davet rehberinde yer alan Gaziantep’te yapılabilecek yüksek eklenmiş altın yatırımlar önerileri var. KOBİ’lerimizin bu yatırım önerilerini ve yayın önerilerini birlikte dikkate alarak referans sürecini değerlendirmelerini referans ediyorum.”

“Bu programı Gaziantep ve Adıyaman’üstelik uygulayacağız”

Gaziantep’in çıktı erdemli teknoloji ürünlerde dahi uluslararası global ticarette rekabet avantajı sağlayarak dünyada tıpkı bellik haline geleceğini dile getiren Akyılmaz, şunları söyedi:

“Burada biz sanayicilerimiz ve paydaşlarımızla bu arada katkı sunmaktan balaban aynı sevinme duymaktayız. Finansman altın destek programı 26 Eylül’da başladı ve 21 Kasım 2022’bile sona erecek. Burada 40 milyon teklik destekle sanayicilerimizin yüksek teknolojili eser hatırlamak amacıyla 200 milyon lira finansmana ulaşım imkanı sunacağız. Bu de ekosistem amacıyla kısık tıpkı esas. Özellikle finansman maliyetlerinin efdal olduğu ortamda kırıcı benzeri yarar sağlayacak. Bu programı Gaziantep ve Adıyaman’üstelik uygulayacağız.”

Share: