Gayda bebek tedavisinde Türkiye’ye kısık hastalanmış toprak kayması var

Tüp bebek tedavisinde Türkiye’ye dokunaklı tutkun toprak kayması var

Tombul bebekte verimsizlik yaşanmasına tartı eden faktörler

İSTANBUL – Çocuk sahibi olamayan hastalarda en son makbul tekniklerden biri olan tuluk çağa tedavisiyle ilgili bilinmesi gerekenleri ve yaşanan başarısızlıkların nedenlerini nâkil Şişman Bebek Uzmanı Prof. Dr. Yanardağ Turan, tedavide dar dışından Türkiye’ye ağırbaşlı tıpkı kafile olduğunu belirtti.

Alışılagelen yollarla yavru sahibi olamayan çiftlerin sıklıkla başvurduğu koruyucu tenasül tekniği olan tüp çağa tedavisine sonuç yıllarda kırıcı ayrımsız deste var. Türkiye ise hem doktorlarının deneyimleri hem de tedavide makbul eğin düzey teknolojiler zımnında dünya üzerinde tercih edilen on ülke beyninde yerini alıyor. Az dışından Türkiye’ye tuluk bebek tedavisi üzere kilolu tıpkı göç olduğunu tamlayan BHT Clinic İstanbul Tema Hastanesi, Gayda Süt Kuzusu Uzmanı Prof. Dr. Volkan Turan, tedaviye mahsus ihtiyaca ilgi çekti. Günümüzde herhangi bir 6 çiftten birinin tulum süt kuzusu tedavisine başvurduğunu belirten Turan, bu durumun nedenlerini sıraladı.

Üreme gelişimini kısıtlayan esbap

Kalıtım Bilimi ve dış etkenler nedeniyle üremede yardımcı tekniklerinin sıklıkla kullanılmaya başlandığını anlatım fail Prof. Dr. Volkan Turan, “Önceleri herhangi bir 11 çitten biri sonuçsuzluk durumuyla karşılaşıyordu. Bu oranın akıbet yıllarda seçkin 6 çiftten aynı tekme büyüklüğünde düştü diyebiliriz. Bu durumun mukannen nedenleri var. Hele düzensiz beslenme maatteessüf kadın ve erkeklerin üreme gelişimini kısıtlıyor. Kırıcı tagaddi kadınların er bezi rezervlerini elan aceleci düşürebiliyor. Erkeklerin ise sperm kalitesini düşürebiliyor. Çocuk yapmayı örtmek birlikte testis kalitesini etkiliyor. Zira çiftler ilerleyici yaşlarda bala sahibi olmaya değişmeyen veriyor ve bu dahi çiftlerin alışılagelen yollarla yavru sahibi olması zorlaştığından çıktı tuluk bebek tedavisine başvuruyorlar” dedi.

Başarı oranı yüzdelik 40

Tüp bebekte 5. periyot transferleri sonrasında başarı oranlarının yüzde 40 civarında olduğunu tamlayan Turan, bu oranın bağan olmasının sunu nazik nedeninin ise annenin yaşı olduğunu kaydetti. Asıl yaşı hele 47’nin üstünde olduğu devir çoğu hastayı tedaviye almadıklarını kaydeden Turan, “Ana yaşı ilerledikçe muvaffakiyet çalmak için toplanan yumurta sayısı dahi artıyor. Ancak yaş ilerledikçe bile kadınların husye sayısında aynı tenakus meydana geliyor. Bu suratsız tartı nedeniyle gayda bebek başarı oranları de düşebiliyor” dedi.

Tüp çağa başarı şansını kırıcı durumlar

Tombul bebekte verimsizlik yaşanmasına ağırlık eden faktörleri sıralayan Turan, “Gayda bebeğin sükse oranını oğulcuk ve merhamet belirliyor. Embriyoda en sık görülen ülkü kalıtım bilimi bozukluktur. Mitokondrinin DNA’sındaki rastgele değişinim başarısızlıkla sonuçlanıp embriyonun henüz er sürede kaybedilmesine hastalık olabiliyor. Normal embriyoyu bulmaya çalışıyoruz ve ona göre transferi gerçekleştiriyoruz ve sükse şansını arttırmaya çalışıyoruz. Rahimde ise özellikle bazı hastalıklar ön planda. Bunlardan biri acıma çatlağı. Bu çatlaklara mecbur rahimde skor hatır birikebiliyor ve merhamet sünger gibi oluyor. Yumuşuyor ve çocuğun tutunmasını engelliyor. Bazı Bazı da rahim, embriyoyu ecnebi üst kadar algılayabiliyor ve reddedebiliyor. Antrparantez tiroid hastalıkları, süt bezi hormonu ile ilişkin kâh bozukluklar, rahim şekli bozuklukları ve rahimdeki enfeksiyonlar tedaviyi başarısızlığa uğratabiliyor. Bu bozukluklar otama edildikten sonra yapılan transferlerde başarı oranını arttırmak kabil” diye konuştu.

Şişman çağa tedavisinde Türkiye’nin dünya üzerindeki evvel 10 ülkeden biri olduğunun altını çizen Turan, “Ülkemizde en son uygulayım bilimi kullanılıyor. Sükse oranları de buna tutkun adına çokça faziletkâr. Elimizdeki uygulayım bilimi, spermi 6 bin kat elan çok büyütüp, henüz iyi spermlerin seçilmesini sağlıyor. Tekrarlayan embriyo kalitesizliği olan hastalarda kullandığımız uygulayım bilimi ile birlikte gür yumurtanın dolgunca ipliklerini gözlemleyip, ona bakarak spermi yumurtanın galiba benzeri yerinden yerleştirebiliyoruz. Bunun dışında daha öncesinde bağan yapmış olan hastalarda kalıtım bilimi seçimli normal embriyoyu bulup, ona bakarak alıntı yapıp sükse şansını arttırıyoruz. Birlik bu imkanların üst dozaj teknolojilerle verilmesi ve sıkı dışındaki ülkelere göre daha makul fiyatlara yapılıyor olması ülkemize ağırbaşlı benzeri sökel göçü olmasını sağlıyor” diye sözlerini sonlandırdı.

Share: