Garo Paylan’dan Vekil Ersoy’a: “Ermeni Manastırlarının Dam Kendisine Kullanıldığının Farkında Mısınız”

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, geçen hafta Van, Bitlis ve Muş’taki tarihi kilise ve manastırları ziyaret ederek incelemeler yaptı. Kilise ve manastırların bazılarının yurttaşlar vasıtasıyla dam kendisine kullanıldığını tamlayan Paylan, Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a, “Ermeni manastırlarının dam namına kullanıldığının farkında mısınız? Ermeni kilise ve manastırlarındaki definecilik faaliyetlerini abanmak amacıyla hastalık tıpkı şey yapmıyorsunuz” diye niteleyerek sordu.

Garo Paylan, Van, Bitlis ve Muş’ta tetkik yaptığı tarihi kilise ve manastırlarla ilgilendiren Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle TBMM’ye istifham önergesi verdi. Önergesinde, “Geçtiğimiz günlerde Van, Bitlis ve Muş illerinde yürüttüğüm programda, bu illerdeki tarihi ve kültürel önemi çok faziletkâr yüzlerce Ermeni kilise ve manastırın nazik çoğunluğunun bulunmayan edildiğini, geride kalanların da bakımsızlıktan ve definecilerin vandalizmi nedeniyle defolmak için olduğunu tayin ettim” diyen Paylan, Vekil Ersoy’a şu soruları yöneltti:

“Van, Bitlis ve Muş illerindeki Ermeni kilise ve manastırlarını yetişmek amacıyla illet harekete geçmiyorsunuz? Ermeni manastırlarının ahır olarak kullanıldığının farkında mısınız? Ermeni kilise ve manastırlarındaki definecilik faaliyetlerini susturmak üzere neden aynı özdek yapmıyorsunuz? Bu illerdeki Kültürel Varlıkları Dulda Kurulları, Ermeni kilise ve manastırlarını hastalık korumaya almıyor? Bu illerdeki Siper Kurullarının şimdiye büyüklüğünde himaye altına aldığı gayrimenkul kültürel yaratıklar hangileridir?

Ermeni kilise ve manastırlarını bulunmayan olmaya tecezzi eden, bu illerdeki Dulda Kurulları üzerine soruşturma açacak mısınız? Bu illerdeki Ermeni kilise ve manastırlarından kaçı yenilgi, kaçı okkalı hasar görmüş, kaçı riskli durumdadır? İzi da kalmayan kaç Ermeni kilise ve manastırı bulunmaktadır? Van, Bitlis ve Muş illerinde Ermenilere ilgili izleri şuurlu yerine namevcut ettiren azamet politikasını değişmek amacıyla ayrımsız girişiminiz olacak mıdır?”

FON: ARŞİVShare: