Fransa: İsrail Gazze’deki ablukayı kaldırmalı

Fransa Dışişleri Bakanlığı, Fransa’nın Mısır’ın arabuluculuğu ve Konfedere Milel (BM) ile Katar’ın desteğiyle sağlanan arabuluculuğu takdirle karşıladığını açıkladı. Açıklamada, daha fazla gerginlik ve sivil ölümlerin olmaması amacıyla taraflara yükümlülüklerine uymaları çağrısı yapıldı.

‘Gazze’ye erişim temelli adına açılsın’

Açıklamada, Fransa’nın sivillerin hölümünden üzüntü duyduğu belirtilerek, insanca yardımların, akaryakıt girişinin beraberinde yaralıların ve hastaların acul şekilde transferlerinin yapılması üzere Gazze’ye erişimin mihman kendisine açılması çağrısında bulunuldu.

İsrail’in ablukayı kaldırmadan Gazze’de daimi bir istikrarın sağlanmayacağına değinilen açıklamada, Fransa’nın, Avrupalı ve bölgesel ortaklarıyla adil ve sürekli ayrımsız barışın oluşması amacıyla “siyasal ufku” baştan yapılış etme çabalarını sürdüreceği söylendi.

İsrail’in Gazze saldırıları

İsrail, hamle hazırlığında olduğu gerekçesiyle cuma namazı günü Gazze’deki İslami Cihad’a ilişkin olduğunu argüman ettiği hedeflere hareketli başlatmıştı. Saldırılar konusunda Gazze’den İsrail yönüne aynı paradigma roket atılmıştı. İsrail’in Gazze şeridine düzenlediği saldırılar sonucunda aralarında 14 bala ve 4 kadının meydan aldığı 44 güç emrihak etmiş, İsrail tarafındaysa değme ahiret yolculuğu yaşanmamıştı.

Taraflar beyninde Mısır’ın arabuluculuğuyla varılan mütareke 7 Ağustos’ta yürürlüğe girmişti.

Sisi,İsrail Başbakanı Lapid’le Gazze ateşkesini konuştu

 

İsrail, Gazze’den bilahare Günindi Şeria’birlikte bile yıkıma başladı

 

İslami Cihad’dan Gazze’deki mütareke üzere açıklama

 

BM ve ESIR Gazze’deki ateşkesi destekledi

 

İsrail ve Gazze’deki İslami Cihad arasındaki ateşkes uygulamaya girdi

 

İran Dışişleri Bakanı ile Guterres çekirdeksel müzakereleri ve Gazze’yi görüştü

 

Share: