Faizler akıbet 4 yılın zirvesinde!

Suret Bankası (TCMB) politika faizini 7 aydır yüzde 14’de çakılı tutarken, ekonomi yönetiminin kırat, cari kategorik ve enflasyonu yavaşlatmak amacıyla devreye aldığı getiri dışı sıkılaştırıcı önlemler, meydan faizlerinin anında tırmanmasına misil açtı. TCMB verilerine bakarak, sayı farkı ticari cesaret faizleri sabık hafta yüzdelik 29.74’e yükselerek son 4 yılın zirvesine yükseldi. Ürem indirimlerinin başladığı Ilkgüz 2021 öncesinde ticari kredisi faizleri yüzde 21 seviyelerinde bulunuyordu. söz konusu 11 ayda ticari kredisi faizlerinde 850 temel puana mümasil yükseliş oldu. Üstelik bu celal ağırlıklı ortalamaları gösterirken, birçok ortaklık bu oranın çok henüz üzerinde kredi faizleriyle yüz yüze kalıyor. Getiri ortalamasını, halen yüzde 17-18’lerde fiyatlama eden ancak limiti olan müşterilerin bile güven kullanamadığı amme bankaları düşürüyor. Ancak piyasanın gerçekleri averaj faizlerin yüzde 50’lerde olduğunu gösteriyor.

KISA VADELİ POZİSYON

Sözcü Gazetesi’nden Mehtap Özcan Ertürk’ün haberine bakarak; Spot ticari kredilerde geçen yıl yüzde 21-22’lerde olan getiri oranı şimdilerde yüzde 40-45’e kadar çıkıyor. Aynı sene ilk yüzde 18-20’lerde olan rotatif ticari emniyet faizleri ise yüzdelik 47-55 aralığına kadar yükselmiş durumda. Bankacıların verdiği bilgiye bakarak enflasyonun altında eksi faizin sürdürülemeyeceği ve önümüzdeki dönemde faizlerde anide yükseliş beklentisi ile bankalar bundan sonra, günce Repo işlediği üzere gelişmemiş vadeli kondisyon alabildikleri rotatif kredilere yöneliyor.

BANKALARA YAPICI OLUN ÇAĞRISI

İş dünyasının yüreklilik ve faiz tepkisi ise gelişigüzel geçen dönüş büyüyor. Sonuç namına Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada banka kredilerine ulaşmanın zorlaştığını belirterek, “Türkiye’nin değme memleket ve ilçesinden bankalara yönelik şikayetler artıyor. Firmaların cesaret talepleri karşılanmıyor veya çokça efdal maliyetler çıkarılıyor. Üretim, istihdam, yatırım üzere bankaları elan hassas ve müspet olmaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

ÜÇ AY ÜZERİ FİYATLANMA YAPILAMIYOR

Bankacılık uzmanı Erol Taşdelen, kamu yahut hususi lahzada hemencecik tüm bankaların üç kamer cisim işıltı fiyatlama yapamadığını, bunun dahi mutedil ve teferruatlı vadede faizlerin elan üstelik yükseleceği anlamına geldiğini söyledi. Taşdelen, “Bankalar güven satmak için uğraşmıyor. Tarz’den yüzde 14 ile borçlanan bankalar, Hazne’ye yük- sek repo ile borç veriyor. Halen bankaların anne müşterisi Kaynak” dedi.

Avrupa bankaları negatif nema döneminin bitişiyle kanatlandı

 

Bostic’ten repo açıklaması

 

Arjantin Suret Bankası faiz artırdı

 

FED’in nema artırımı sonrası nelerin fiyatı yükselecek?

 

Share: