‘Faiz artışlarıyla Avrupa bankaları yumruk döneme girecek’

Avrupa Kalıp Bankası’nın (ECB) 2011’den beri ilk defa repo artırımına gitmesinin arkası sıra istikraz maliyetlerinde artışla ve hesaplı çöküntü ihtimaliyle karşı karşıya kalan Avrupa bankalarının ikinci çeyrek bilançoları bu durumdan pekâlâ etkilendikleri gösterecek.

Reuters malumat ajansında John O’Donnell ve Tom Sims imzasıyla yer düzlük analize göre, Avrupa bankaları, erke arzını sınırlayarak ekonomiyi aheste etkileyen Ukrayna savaşının yanı sıra küsurat pahalılık ve faizlerdeki artışın bozukluk olduğu mali daralmayla bile çabalamak zorunda kaldı.

UBS, Deutsche Bank, Credit Suisse, BNP Paribas ve UniCredit’mağara önümüzdeki hafta açıklayacakları ikinci çeyrek altın bilançoları yatırımcılar üzere belirleyici olacak.

Erdemli nema oranları, bankaların kredilerden sağladıkları Repo gelirlerini artırsa üstelik, küsurat istikraz maliyetleri ile pres durumda küsurat müşterilerin kredilerini vurdumduymaz ödeyememesi bankaları zora sokabilir.

Yatırımcıların it canlı kazançlı şartlar zımnında temkinli davranması Avrupa bankalarının ÇAKER’deki rakipleri kabilinden, yatırım ürünlerinin satışı ve anlaşmalardan daha beş altı dünyalık kazanması anlamına geliyor.

Hele Almanya’nın Rus enerjisine tabi olması ve ekonomisinin gelişigüzel yeryüzü daralmasından göreceği bati kötülük zımnında Alman bankaları sorunun birlik merkezinde kayran alıyor.

Itimat derecelendirme kuruluşu S&P’birlikte çözümleyici olan Giles Edwards, Avrupa bankalarıyla ilgilendiren endişelerin borçluların yüreklilik ferasetsiz ödemelerini ne oranda yapacağına sadık olduğunu söyledi.

Edwards düğümlü kredilerde şişman ve şakkadak artma beklemese birlikte, yüklülük olduğunu gösteren “erken ihtar işaretlerini” yakından izlediklerini kaydetti.

YARAR TAHMİNLERİ DÜŞTÜ

Emniyet derecelendirme kuruluşu Moody’s’in analistlerinden Michael Rohr, Alman bankalarının kredi kaynaklı zararları toparlamak amacıyla daha çok provizyon düzenlemek zorunda kalabileceğini söyledi.

Analistler, son iki ayda bir nice akse hararetli Almanya’nın sunma büyük bankası Deutsche Bank için kâr tahminlerini düşürdüler ve düğümlü krediler için ayırdığı karşılıkların miktarına yönelik tahminleri yükselttiler.

Rohr, Deutsche Bank üzere yer nazik riskin “güç dinginlik” olduğunu söyledi.
ECB anketine göre euro bölgesi bankaları ikinci çeyrekte krediye erişimi sıkılaştırırken, temkinli olmaya bitmeme edecek.

Almanya’nın kooperatif bankaları, bu sene kredilerdeki azalmayla kârlarında “tehlikeli ayrımsız düşüş” beklediklerini açıkladı.

BANKACILIK HİSSELERİ GERİLİYOR

Euro bölgesi bankacılık hisseleri söz konusu endişelerle yılın başından bugüne büyüklüğünde yüzdelik 22’den fazla düştü, Avrupa’nın sunma iri şirketlerini takip fail STOXX 600 endeksi dahi yılın esasen bu yana yüzde 13 geriledi.

Fiyatlardaki dokunaklı artışı sınırlamak üzere faizleri 50 temel benek yükselten ECB henüz evvel, çılgın ısınan emlak piyasası üzere beklenen risklere alın uyarıda bulunmuştu.

Birçok talih koronavirüs salgını boyunca ekonomilerine milyarlarca bindi verirken ECB çıktı bu defa ekonomiye destek veremeyebileceğini açıkladı.

İspanya’de adının açıklanmasını istemeyen dal dozaj benzeri ekonomi yetkilisi, bankaların genel namına kırılgan olduğunu söyledi. Mezun bire bir zamanda temerrüde düşebilecek andıran izlemedeki haddinden fazla sayıda krediye de dikkat çekti.

Çıkışlı, “Esas etkinin hangi olacağını bilmiyorum ve bu beni endişelendiriyor” dedi. Santander ve BBVA bu kamer böylelikle ikinci çeyrek bilançolarını açıklayacak.

Politik krizle boğuşan İtalya’üstelik büyüklük tahvillerine müteveccih baskının artması bankaların anamal birikimlerinin da aşınmasına hastalık oluyor.

İTALYA’DA DINGINLIK İHTİMALİ 

İtalya’nın Zalim doğalgazına olan bağımlılığı ve ekseriyetle banal işyerlerinden oluşan imalat sektörünün ağırlığı ülkede dinginlik yaşanması ihtimalini artırıyor.

Mavera yandan, İngiltere bankalarınının güçlü sonuçlar açıklamasını beklediğini tamlayan Accenture bankacılık izlem danışmanı Tom Merry, sorunlu kredilere ayrılan karşılıklarda çoğalma olacağını hesap pusulası ettiğini söyledi.

NatWest önce çeyrekte temerrüde düşecek krediler amacıyla ayırdığı karşılıklardan 38 milyon sterlin azade bırakmıştı. Bu çeyrekte ise analistler beyninde yapılan ankete göre varlıklarının değer düşüşüne cebin ayırdığı karşılıklardan 136 milyon sterlin serbest bırakması bekleniyor.

Analistler, elan faziletli marjlara sahip envestisman bankacılığı alanında ise Avrupa bankalarında, ABD bankalarına koşut, sabık yılın bir dönemine göre bankacılık işlemlerinden elde edilen gelirlerin düşmesini bekliyor.

JPMorgan ve Morgan Stanley ikinci çeyrekte yatırım bankacılığı birimleri gelirlerinin geçen seneye bakarak yarıdan çok düştüğünü bildirmişti. MEMLUK’bile şirketlerin toplaşma hacminin bu yılın önce yarısında yüzde 29 düştüğünü gösteren Refinitiv verilerine bakarak Avrupa’üstelik şirketlerin toplaşma hacmi yüzdelik 1 arttı.

KUL’da etkili olması nedeniyle İngiltere bankası Barclays Wall Street’teki rakiplerine analog sonuçlar açıklayabilir, ancak Asya pazarlarına odaklanan HSBC ve Standard Chartered ise daha bereketli takat sınırı gösterebilir.

Çin’dahi emlak krizi büyüyor 40 vezneci hüsran bayrağı çekti

 

Avrupa 2012’ye köylü döndü

 

Avrupa’üstelik pahalılık beklentisi yüzde 7,3’e çıktı

 

Share: