Eyt’liler Kadıköy’üstelik Gösteri Yaptı: “Kimseden Ne Benzeri Mevhibe Hangi de Bire Bir Sadaka İstedik. Emeklilik Hakkımızı İstedik”

Haber: FAHRETTİN ÖZTÜRK – Alıcı: SADIK KARAKULOĞLU

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Federasyonu, emeklilikte hoşnutluk takılanlara geçerli adaletsizliği ihtarname amacıyla Kadıköy’bile toplandı. EYT Federasyonu Genel Başkanı Istem Boran Özüpak, “Kimseden hangi benzeri iyilik ne birlikte aynı sadaka istedik. Ağız Ağıza Anayasa’mızın 60. maddesinde ‘Herkes sosyal düzenlilik hakkına sahiptir’ kendisine belirtildiği kabilinden Anayasal hakkımız olan emeklilik hakkımız için uğraş ettik. Bizler yasanın irade ettiği düzentileme sürelerini ve sigorta prim ifa günlerini ziyadesiyle doldurmuş hatta iki kat ayrıca üç bitirme elan fazlasını doldurmaya yaklaşmış emekçileriz” dedi.

EYT’liler, EYT sorununun 23. yıldönümünde İstanbul Kadıköy İskele Meydanı’nda ayrımsız araya geldi. Eyleme, DİSK Umumi Başkanı Gönül Çerkezoğlu, siyasal parti temsilcileri ve Türkiye’nin ayrımlı illerindeki EYT’liler katıldı. Kilolu katılımın olduğu eylemde EYT Umumi Başkanı Iştiyak Boran Özüpak basın açıklaması okudu. Eylem alanına kurulan yazboz tahtası ve temsili yöntem masasında Çalışma ve Iktisat Bakanı Vedat Bilgin’in açıkladığı “EYT Formülü” eleştirildi. Eylemde, “Bizimkisi tıpkısı hak mücadelesi” pankartı açıldı. ” Edirne’den Kars’a, Jüpiter’den Mars’a, çıksın imdi bu kanun” şeklinde sloganları atıldı.

“EYT’LİLERİN MAĞDURİYETİNE AMIL OLAN YASANIN KABULÜNDEN BU YANA 23 YIL GEÇTİ”

EYT Umumi Başkanı Arzu Boran Özüpak’ın okuduğu basın açıklaması şöyle:

“Kamuoyunda kısaca EYT kendisine bildik Emeklilikte Hoşnutluk Takılanlar’ın mağduriyetine etken olan yasanın kabulünden bu yana 23 yıl geçti. 8 Eylül 1999’üstelik çıkarılmış olan 4447 basit yasanın bazı hükümlerinin cihanşümul ahbaplık kurallarına ters bir şekilde geçmişe müteveccih uygulanması emeklilikte yaş şartını ortaya çıkarmıştır. Mevcut tekaütlük şartları müktesep haklarımız iken ekleyerek üçüncü tıpkısı şart olarak eklenen gözyaşı şartının geçmişe uygulanması adaletsiz, denklik ilkesine çap, yasaların öngörülebilir ilkesinin hiçe sayıldığı aynı şekilde düzenlenmiştir. Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ın mağduriyeti yukarda belirttiğim üzere maalesef 4 zaman sonradan 8 Eylül tarihinde 23’ncü yıldönümünü tamamlayacaktır.

BU MUKAVIM MÜCADELEDE KARŞIMIZA BİRÇOK BARIYER ÇIKARTILDI: Bugüne kadar bu dokuz canli mücadelede karşımıza bir nice bariyer çıkartıldı. Federasyon ve kapalı derneklerimiz adına yılmadan, pes etmeden, tıpkısı zamanda de kırmadan dökmeden, mağduriyetimizi temas alanda yasaların bize verdiği izinler çerçevesinde anlatmaya devam ettik, halen dahi devam ediyoruz. Bugüne baktığımızda, binnetice EYT probleminin bire bir zaman ilk çözülmesi müstelzim bire bir toplumsal problem olduğu iktidarından muhalefetine tamam siyasal partiler eliyle kabul edilmiş durumdadır.

TÜRLÜ SIFATLARLA YAFTALANDIK: Tabiatıyla bu savaş bu cümlelerde olduğu kadar acul gelişmedi. Sunma esasen beri birçok olumsuzluklarla karşılaştık. EYT karşı tafsilatlı bilgiye ehil olmayanlar, yanlış evet birlikte kalık bilgilerle mücehhez şahıslar tarafından tip sıfatlarla yaftalandık. Tendürüst yaşta emekli olmak isteyenler olduğumuz öne sürüldü. Kamuoyuna erken tekaütlük talebinde bulunanlar adına gösterildik. Meğer kimseden ne ayrımsız armağan hangi birlikte tıpkısı sadaka istedik. Tamamen Anayasa’mızın 60. maddesinde ‘Herkes içtimai düzenlilik hakkına sahiptir’ kendisine belirtildiği kabilinden Anayasal hakkımız olan emeklilik hakkımız üzere savaşım ettik.

70-80 YAŞLARINDAKİ ANA, BABALARININ ELLERİNE NAZIR, ONLARA KADIN BIRAKILAN BİR KUŞAĞIZ: Bizler yasanın kâm ettiği himmet sürelerini ve sigorta prim ifa günlerini olağandan doldurmuş hassaten iki kat hatta üç ikmal henüz fazlasını doldurmaya yaklaşmış emekçileriz. Bizler iş hayatına önceden devletimizin bizden dilek ettiği şartları namına getiren amma saraka verildiği kabilinden tekaütlük haklarına kavuşamayan bir kitleyiz. Bizler emeklilik hayalleri ötelenen ve ilerlemiş yaşlarımıza karşın emekli olamayan ya bile mütekait olup de 3500 liralarla 70-80 yaşlarındaki asil, babalarının ellerine vekil, onlara muhtaç bırakılan aynı kuşağız. Oysaki olması müstelzim cümle tersi değil midir? Cumhuriyet Altını tarihinde en ayrıntılı müddet iş hayatında kalmaya zorlanarak; hem maaşlarımızdan önceden kesilen sigorta primlerimiz hem üstelik ödediğimiz sağlık vergilerimizle haddizatında devletine arz teferruatlı süre ek derece sağlayan, destek olan tıpkı kuşağız.

HAİNLİKLE SUÇLANDIK: Buna karşın hainlikle bile suçlandığımız zamanlar oldu. EYT meselesi gündeme geldiğinde er emeklilik istiyorlar, boş işlemler, köpük, bütçeye abra, çift dikiş söylemleri ile karşı karşıya kaldığımız zamanlar oldu. Bu esassız suçlamalarla yaftalandığımız günlerde, bizlerin hayalini da kuramayacağı artağan sıfırlı maaşlarla 5-10 dikiş atarak aylık kayran bürokratların varlığı ortaya çıktığında canımızın ne büyüklüğünde yandığını tarif birlikte edemeyiz. Bağlantı olup; sesimizi gani benzeri şekilde çıkarmaya başladığımızda ise kafalar karıştı. İlk posta bu işi çözmeye kalksak hangi yaşarız acaba, başımıza neler gelir diye düşünenler; bedelini her ay aksamadan ödediğimiz haklarımızın iadesi üzere ilk çeşitli kombinasyonlar, seçenekler, hesaplamalar yaptılar. Şimdi burada herkesin gözü uğrunda benzeri posta daha soruyoruz. Bedeli ziyadesiyle ödendiği halde ötelenen tıpkı hakkın maliyet hesabı yapılabilir mi? Hangi maliyet hesabıyla kurulmaya çalışılan ne kombinasyonlar sonucunda hakkın doğruluk sahibine iadeli edilmesini sürdürülemez buldunuz?

SEÇİM AREFESİNDEYİZ VE YİNE BİR GÜRUH VAAT HAVADA UÇUŞUYOR: Çokça değil benzeri sene ilk bu kombinasyonları kurup bile ululuk bütçesi için EYT çözümünü sürdürülemez bulanlar şimdi yıl sonuna büyüklüğünde hal için kolları sıvamış durumdalar. Bu çabayı takdirle karşıladığımız kadar bire bir zamanda dahi endişeyle da takip ediyoruz. Zira artık tekrar bir intihap arifesindeyiz ve gine bir güruh vaat havada uçuşuyor.

EYYY 2023 SEÇİMLERİ, SEN NELERE KADİRSİN: ve diyoruz kim ‘Eyyy 2023 Umumi Seçimleri, sen nelere kadirsin.’ İktidara hevesli olan mugayeret partilerinin EYT üstüne vaat vermesini anlıyoruz dahi gelişmemiş müddet ilk çözümü sürdürülemez bulan ve şu anda iktidarda olanların EYT çözümü amacıyla vaat vermelerini, üzerinde çalışıyoruz demelerini ve da takvim veriyor olmalarını anlamakta zorlanıyoruz. Şu anda doğrusu iktidardasınız. Dahi da 20 yıldır bitmeme fail benzeri iktidarsınız. Bozukluk çözüm için vaat veriyorsunuz? Neden takvim sunuyorsunuz? Kıygınlık arasında ve 4 dönüş bilahare 23’ncü yıldönümünü tamamlıyor. Bizlerin talebi ve çözüm isteği ise haddinden fazla kesin. Üstünde aylarca mücahede yapmayı, araştırı komisyonları kurmayı müstelzim bir buut yok beyninde. Tamlık EYT’liler olarak himmet hayatlarımıza başladığımızda bağımlı olduğumuz yasalar çerçevesinde ötelenmiş tekaütlük haklarımızı istek ediyoruz.

99 ÖNCESİ HAKLARIMIZ NEYSE O: Şimdilerde öne sürülmesi düşünülen formüller siyasetin ve medyanın diline dolanmış durumda. Önceki Almanya, Hollanda, Finlandiya modelleri irdelendi. İşin içinden çıkılamadı. 10 kombinasyonlu formüller 5’e indi 3′ indi. en üst yerine içeriğini bilmediğimiz mehabet sırrı kabilinden saklanan tıpkısı formüle indi. Burada dikkat kaplamak istediğimiz bekçi şu: Emeklilikte Yaşa Sarkıntı konusu dünyanın hiçbir ülkesinde konu laf değildir. Ağız Ağıza Türkiye’ye hususi ağız ağıza yerel ve milli bir içtimai problemdir. Farklı ayrımlı formüller üretmeye, laboratuvarlara kapanıp çözüm için yöntem aramaya ister yok? 99 öncesi haklarımız neyse o.

DEVLET BÜTÇESİNE ANGARYA DEĞİLİZ. YARDIM EDİLMİŞ YOKSULLAR TUTMAK İSTEMİYORUZ: Katiyen unutulmaması müstelzim husus, EYT’liler olarak şevket bütçesine angarya değiliz. Adalet etmediğimiz tıpkısı molekül istemiyoruz. Biz armağan istemiyoruz. Sadaka katiyen istemiyoruz. Müzaheret edilmiş yoksullar olmak istemiyoruz. Altını basa basa çiziyoruz. Bakir mağduriyetler oluşmaması üzere. Bu yüzden çözümün da formülsüz olmasını istiyoruz. ‘Şu anda masamızda tek formül var. Onu üstelik zamanı gelince açıklayacağız’ söylemlerini ise basit anlamakta ve kavramakta meşakkat çekiyoruz.

“İKTİDARA SORUYORUZ”

Öncelikle neyin bir tane formülü yasa anlaşılan, mağdurluk belli, tek formül derken kastınız nedir? Neyin zamanı gelince açıklayacaksınız? Vatandaşım mağdur edilmiş bire bir dakika önceki fasletmek gerek buyurmak yerine, oy kaygısında olup ‘Biz yaptık oldu’ ile yeni mağduriyetlerle mi yoksa intihap vaadiyle mi sefer alacaksınız. Formülünüz üstelik 2008 yılında iktidarınızda çıkarılan aylık intisap oranlarının düşürülmesi ile kuşa dönen mütekait maaşlarımız insancasına yaşayabileceğimiz maaşlar olacak mı? Çocuk yaşta çalışmaya başlarken ‘Sen çocuksun çalışamazsın’ denilmediği, patika liselerinde stajla başlayan mesai hayatımızda aldığımız sigorta numaralarımız sigorta başlangıcı sayılacak mı? Hiçbirimizin düzentileme koşularının tıpkı olmadığı zorluklarla sabık çalışma hayatımızda, 8 Eylül 1999 yılı öncesi başlangıcı olan prim haset az kaderdaşlarımıza en azından prim günlerini tamamlayabilmeleri amacıyla ayrımsız istikraz gelecek mi? EYT olup emekli olanların bekledikleri sürelerle bağlanan 3 bin 500 TL zahmetli maaşlarına iyileştirme yapılacak mı? En önemlilerden gördüğümüz sorunlardan biri üstelik Z kuşağımız, yani EYT’lilerinin çocuklarının SGK yasalarından yaş sınırı ve ABO cihetiyle geleceğe güvenle bakabileceği SGK yasalarını tekrar ele alıp emin ortamı hazırlayacak mısınız? Kafamızda mücahede ve alınteri kıymeti ile düzgüsüz sorular münasebet? Siyasette cebin teri dökenler ilk sırada olup hakları gasp edilenler oluyor. Soruyoruz iktidara, muhalefete.

EYT MESELESİNİN SEÇİM MALZEMESİ YAPILMAK İSTENDİĞİNİ DÜŞÜNDÜRÜYOR: İktidarın ‘Zamanı gelince çözümünü açıklayacağız’ dediği bu toplumsal problem Türkiye’nin zamansız ve biaman tıpkı yarası haline mevrut çıktı. Bu formül ve ‘Zamanı gelince açıklayacağız’ söylemleri ister istemez EYT meselesinin esasen bir seçme malzemesi cereyan etmek istendiği yönünde düşüncelere itiyor bizleri. Bu artık bizim katiyen kabul etmeyeceğimiz, edemeyeceğimiz tıpkısı yaklaşım tarzıdır. EYT probleminin artık mali benzeri problem olmadığı ve tıpkı dakika evvel çözülmesi gereken büyük ayrımsız sosyal sorun olduğu akseptans edileli çok oldu. EYT problemi siyasetin eliyle doğurulmuş ve yine siyasetin vasıtasıyla çözülmesi müstelzim tıpkı maslahat olduğu kadar, bünyesinde barındırdığı her görüşten mağdurların mevcudiyetiyle da siyasetin çok üstüne çıkmış içtimai aynı yaradır.

İKTİDARI MUGAYERET, MUHALEFETİ İKTİDAR YAPACAK 20 MİLYON AİLELERİMİZLE BİRLİKTE DEMOKRATİK HAKKIMIZIN GEREĞİNİ 2023 SEÇİMLERİNDE YAPACAĞIMIZDAN HİÇ ŞÜPHENİZ OLMASIN: Sunma şuurlu topluluk adına vatandaşlık görevimizi kullanırken yaşadığımız mağduriyeti zorlukları unutabilecek değiliz. Devir kaybetmeden ‘Vatandaşımın yaşadığı mağduriyetler önemli’ diyorsanız sürüncemede salıverme. Sabrımız Kalmadı. Kitlemizle alay malay formülsüz EYT-ABO-staj-intibak mağduriyetimizin çözülmesi üzere iktidarı mugayeret yapacak, muhalefeti kuvvet yapacak 20 milyon ailelerimizle birlikte demokratik hakkımızın gereğini 2023 seçimlerinde yapacağımızdan tek şüpheniz olmasın. Bıçak kemiği deldi geçti bilin istiyoruz.”Share: