Eskişehir’de kayıp Iraklı güre kızın öldürüldüğü iddiasıyla 5 sanığın yargılanmasına devam edildi

Eskişehir’de geçen yıl eylül ayında kaybolan Iraklı Sally Ali Challab Al-Abbood’u evinde öldürüp cesedini parçalara bölerek mahalledeki çöp konteynerlerine attığı kanıt edilen mevkuf maznun ile ona yardım ettikleri tez edilen tutuklanmadan 4 kişinin yargılanmasına bitmeme edildi.

Eskişehir 1. Kilolu Ukubet Mahkemesindeki duruşmaya, üzerine ağırlaştırılmış müebbet mapushane istenen Irak tabiiyetli tutuklu Amjed M.M. (28), tutuklanmadan sanıklardan kardeşi Asaad M.M’nin yanında Sally’nin ailesi ile yan avukatları katıldı.

Tutuksuz sanıklar Irak uyruklu Sarhan S.A, Ameer M.M. ve firari Hasan Uca A. ise mahkemeye gelmedi.

Söz verilen tanık G.K. olayın olduğu binanın yakınında eğleşme ettiğini aktararak “Ani tıpkı kırıcı sesi duydum. Boğuk tıpkı yara sesiydi. O sesi unutamıyorum. Polisi beklemek amacıyla telefonu elime aldım fakat curcunalı kesilince aramadım. Halen polisi aramadığım için vicdan azabı çekiyorum.” dedi.

Sanık Amjed M.M. ise savunmasında hakkındaki suçlamaları kabul etmeyerek tahliye talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluğunun devamına değişmeyen vererek duruşmayı 11 Kasım’a erteledi.

Olay

Eskişehir’de 2 Ilkgüz 2021’den itibaren bilim alınamayan Irak tabiiyetli Sally Ulu Challab Aldatma-Abbood’un (19) kaybolmasına ait anket kapsamında, güçlükle dışına kaçmaya müteharrik Amjed M.M. Kırklareli’nde, ona yardım ve yataklık ettikleri öne sürülen kardeşi Asaad M.M. ve arkadaşı Ammeer M.M. ise Kocaeli’nin Gebze ilçesinde saklandıklarını evlerde yakalanmış, ardından tutuklanmıştı.

Polis ekipleri, kestirmece 10 bin saatlik asayiş kamerası görüntülerini inceleyip çok sayıda kişinin ifadesine başvurmuştu. Kent merkezindeki şebeke, kullanılmayan binalar, otopark ve bahçelerin birlikte Porsuk Çayı ile site çöplüğünde yapılan aramalardan seçme sonuca ulaşılamamıştı.

İddianamede, cinayet sanığı Amjed M.M. üzerine “canavarca hisle veya eziyet çektirerek isteyerek öldürme” suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılması, ona müzaheret ettikleri argüman edilen tutuksuz sanıklar kardeşi Asaad M.M, arkadaşları Ammeer M.M, Sarhan S.A. ve Hasan A.A’nın ise “suçluyu emek” iddiasıyla 5 yıla büyüklüğünde hapsi dilek ediliyor.

Share: