Eskişehir bilgelik! Prof. Dr. Doğan Aydal: Abdülhamid Han Gemisi için seçilen araştırı yeri yanlıştır

Bol Bolamat Partisi Genel Komutan Yardımcısı Prof. Dr. Doğan Aydal, koyu sondaj yeteneğine erbap olmasına karşın Mersin Ağacı Taşucu açıklarına Abdulhamid Han Sondaj gemisinin gönderilme kararının alınmasını düşündürücü bulduklarını söyleyerek, “Anlaşılamayan ayrımsız bambaşka husus birlikte Abdülhamid Konak gemisinin illet bibi Taşucu açıklarında bekletildiğidir.  Abdülhamid Han Gemisi üzere seçilen etüt yeri yanlıştır” dedi.

Yeniden Refah Partisi Umumi Başbuğ Yardımcısı ve Efdal Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Doğan Aydal, yaptığı bağlanmış açıklamada, hükümetin doğalgaz ve yer yağı araştırmak üzere gösterdiği gayretlerin takdire ayar olduğunu fakat doğalgaz yahut petrol taharri üzere seçilen yerlerin makul olmadığını belirtti. Aydal, doğalgaz bulunma ihtimali faziletkâr yerlerin, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nce illegal adına ruhsatlandırılan ve Mahsus Ekonomik Zon alanı içre küsurat 4,5,6,7 Nolu icazet alanlarının yıldız kısımlarında küsurat yerler olduğunu birlikte rapor etti.

SONDAJLAR İÇİN YANLIŞ YERLER SEÇİLDİ

Daha geçmiş İskenderun körfezi ve Kıbrıs Adasının kuzeyinde yapılan 3-4 bin metre gibi düşük derinlikli sondajlarla tek akıbet alınamadığını hatırlatan Aydal, şunları kaydetti:

” Karadeniz’birlikte Romanya’ya ilgili Neptün sahalarında doğalgaz bulunması cihetiyle tıpkı uzantıda Türkiye Hususi Konuşu Zonu içinde artan Tuna 1 sahası haricinde delinen Türkali 1,2,3 ve Türkali 7 sahaları ve Amasra kuyusunda olumlu akıbet alınamamıştı. Benzer şekilde Doğu Akdeniz’birlikte seçilen bilcümle sondaj yerlerinde müspet son alınamamıştı. İskenderun Körfezi, Mersin, Adana, Antalya açıklarında ve KKTC şarki ve batı bölgelerinde, son yirmi yılda yapılan bütün sondajlar karşıt sonuçlanmıştı.”

ABDULHAMİD KONAK GEMİSİ İÇİN SEÇİLEN ISTIKŞAF YERİ DAHI YANLIŞTIR

Derin sondaj yeteneğine eş olmasına karşın Mersin Ağacı Taşucu açıklarına Abdulhamid Eğlek Araştırı gemisinin gönderilme kararının alınmasını düşündürücü bulduklarını belirten Aydal, “Anlaşılamayan ayrımsız eksantrik bap de Abdülhamid Konak gemisinin sebep bibi Taşucu açıklarında bekletildiğidir.  Abdülhamid Konak Gemisi amacıyla seçilen tetebbu yeri bile yanlıştır. Gemi bölgeye 10 Temmuz 2022 tarihinde başarmış ve Sayın Cumhurbaşkanımız, 9 Ağustos 2022’de Taşucu limanında, gemide araştırma ile ilişik brifing almıştır. Aradan 40 çağ geçmesine rağmen 18 Eylül günlü Marine trafik raporuna bakarak, Navtex ilan edilen, Gazipaşa İlçemizin 55 km açıklarındaki ‘YÖRÜKLER 1’ sondaj sahasına hala gitmemiş, Taşucu limanında demirli durmaktadır. Hükümetimiz doğalgaz gezinti ihtimali erdemli olan bölgelerde say yapması gerekiyor. Hükümetimiz, hele Cenup Kıbrıs Küçük Asya Yönetimi’nce illegal olarak ruhsatlandırılan ve Sınırlı Konuşu Zon alanımız süresince küsurat 4,5,6,7 Nolu cevaz alanlarının yıldız kısımlarında artan yerlerde Navtex zar edip sondajlar yapmalıdır. Bu bölgedeki çalışmaları hızlandırmak için ince süredir Filyos Limanı’nda demirli bulunan Kanuncu sondaj gemimiz ile yine Filyos Limanı’nda demirli Oruç Başbuğ Sismik gemimiz bölgeye gönderilmelidir” dedi.

– Ankara

Share: