Erzurum’da “İl İnsan Hakları İstişare Toplantısı” düzenlendi

Erzurum’dahi, amme çalım ve kuruluşları ile STK’lar ve vatandaşların katılımıyla “İl İnsan Hakları İstişare Toplantısı” düzenlendi.

Vali Okay Memiş, İbrahim Erkal Kültür ve Danışma Merkezi’nde düzenlenen programda yaptığı konuşmada, müsavat ile türe kavramının göreceli kavramlar olduğunu ve gelişigüzel kıymet olanın adil olmayabileceğini söyledi.

Anayasal ilkeler ve ülkenin ayrılamaz bütünlüğünün kendileri amacıyla çokça mefret olduğunu tabir eden Memiş, şöyle konuştu:

“Bu iki deyim haricinde herkese fiyat mesafedeyiz. Ne etnik, zihniyet ve felsefi inancıyla olursa olsun kamu görevlileri olarak denk mesafedeyiz. Gelecekte kimin hangi makama geleceğini kimse tutum edemez. Ara Sıra öğretmenlerim ilbay olacağımı hesap etmiyorlardı. Aynı öğretmenim vardı, on paralık unutmuyorum. Yıldızlı okulda ayrımcılık yapan öğretmendi. Ben de aynı sarıklı çocuğuyum. Zengin ailelerin çocuklarına daha farklı davranıyordu ve buna çokça üzülüyordum. Ben daha sonra o okula ve o öğretmen öğretmenken ilçebay vekili olarak gittim. Tabiatıyla ki onu incitmedim ama umumi ifadeyle bunlardan bahsettim. Bizler amme namına herkese denk, istikrarlı ve adil muamele etmek zorundayız. Bizler vatandaşa bakım ve onları memnun etmek amacıyla varız. Celal bana ara bulucu albeni atmam üzere ya bile birtakım imkanları şahsım için değil, vatandaşlara kamu hizmetlerini karşılık, adaletli ve genişlik baskı şekilde ulaştırmak amacıyla bazı imkanlar veriyor.”

“İdari nakdî ceza uyguluyoruz”

Türkiye İnsan Hakları ve Müsavat Kurumu (TİHEK) Başkanı Prof. Dr. Aşure Ayı Kılıç bile akreditasyon ilkesini ihlal edebilecek durumları, ayrımcı tutumları, davranışları ve gelişimleri da yönetimsel tıpkı adalet arama mekanizması kendisine tecziye, önleme ve farkındalık el amacına yönelik faaliyetler yaptıklarını anlattı.

Bu doğrultuda özellikle müsavat ilkesi çerçevesinde kanunda yer aldığı amacıyla 15 temelde ayrımcılık başvuruları alabildiklerinden bahseden Kılıç, şunları kaydetti:

“İdari türe taharri mekanizması adına gayrı adalet taharri kurumlarından değişik biçimde, antrparantez dünyadaki farklı akran Millî İnsan Hakları kurumlarından dahi farklılık arz kadir biçimde başvuruları değerlendirirken idari nakdî ceza uyguluyoruz. İnsanların temas anlamda akreditasyon, içtimai haklardan yararlanmadan tutun dahi gözenek hakların kullanımına, haklara erişime, kırılgan grupların özellikle bu haklara erişimde ortaya çıkabilecek engellerin giderilmiş edilmesine varıncaya kadar, bu noktada yemeden içmeden kamu idaresi değil, üs kişilerin dahi vermiş olduğu seçme hizmette ayrımcılık gözetmesi yerinde dahi kurumumuz yeniden ayrımcılıkla savaşım çerçevesinde eşitliği, yurttaşlar arasında türe ve hürriyetlerden yararlanmada eşit olma ilkesi çerçevesinde herkesi kucaklayıcı tıpkı perspektifle çizmekle kalmayıp bunu uygulamaya geçiriyor.”

Konuşmaların ardından soru-yanıt şeklinde devam eden programa, Erzurum Cumhuriyet Altını Başsavcısı Hüseyin Tuncel, İl Inanma Müdürü Levent Tuncer, İl Jandarma Komutanı Albay İlker Balkır, Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Derk Etmek, Baro Başkanı Talat Göğebakan, uray başkanları, kurum müdürleri, akademisyenler, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.Share: