Erzincan yağan karla beyaza büründü

Erzincan yağan karla beyaza büründü

ERZİNCAN – Erzincan güne karla uyandı. Yağan kar susuzluk endişesi taşıyan çiftçileri mutlu etti. Kar yağışı efdal kesimlerde kimi vakit ulaşımda aksamalara hastalık oldu.

Meteorolojinin evvel yaptığı uyarının ardından Erzincan kent merkezi ve faziletkâr kesimlerde geceleyin saatlerinden itibaren kar yağışı faal oldu. Kent merkezine yağan karla Erzincanlılar güne karla uyandı. Sabahleyin gelişim yerlerine müracaat etmek için yola çıkmaya hazırlanan vatandaşlar önce araçlarının üstünde biriken karları temizledi.

Bu yıl kar yağışının geciktiğini belirten vatandaşlar, “Şubat’ın ikisinde kar yağışı başladı. Henüz çok yağarsa çok henüz ongun peki. Şimdilik 10 santimetre civarında. Kuraklıktan kıran bahtiyar olduk” ifadelerine düz verdiler.

“Akva kar yağışı bekleniyor”

Hava Bilgisi 12. Mıntıka Müdürlüğü ekiplerince yapılan akıbet tahminlere göre Erzincan için akva kar yağışı uyarısında bulunuldu.

Yapılan uyarıda, “Çarşamba günü akşam ezanı saatlerinden itibaren Erzincan çevrelerinde beklenen kar yağışlarının sağlam, kayran kayran dokunaklı (20 cm ve eğin) olması beklenmektedir. Beklenen kar yağışlarıyla alay malay meydana gelebilecek ulaşımda aksamalar, buzlanma ve tuman, çığ tehlikesi, kuvvetli rüzgarla alay malay tipi kabilinden olumsuzluklara alın tetik ve müdebbir olunmalıdır” denildi.

“Erzincan’da 471 karye yolu ulaşıma kapandı”

Erzincan’ın efdal kesimlerinde elan fazla çalışkan olan kar ve tipi kimi zaman ulaşımda aksamalara hastalık olurken 471 karye yolu ulaşıma kapandı.

Kar ve tipi dolayısıyla Erzincan – Sivas karaca yolu Sakaltutan Geçidi, Erzincan – Gümüşhane karaca yolu Ahmediye Geçidi ve Erzincan – Erzurum yağız yolu Sansa güzergahında karayolları ekipleri karla savaş çalışmalarını sürdürüyor.

Share: