Erdoğan, Ayazma Camii’ni ibadete açtı

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını yeniden ibadete açılan Ayazma Camii’nde kıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Erke ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Rehavet, İstanbul Valisi Yüce Yerlikaya, AK Fırka İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe ve Üsküdar Şehremini Hilmi Türkmen dahi eşlik etti.

Reisicumhur Erdoğan, cuma namazı namazının arkası sıra Ayazma Camisi’nin yeniden ibadete açılması dolayısıyla planlı törende müzakere yaptı.

Reisicumhur Erdoğan’ın açıklamalarından öne sâdır başlıklar:

Allah’ın selamı, rahmeti, bereketi üzerinize olsun, cumanız eli nimetli olsun. Biraz geçmiş Cuma namazını beraberce davranım ettiğimiz, 261 yıllık Ayazma Camii’mizin restorasyonunun ülkemiz ve alemi İslam amacıyla hayırlara kurgu olmasını diliyorum. Mimarisiyle, yeriyle, kip çokça özelliğiyle kentimize ayar katan Ayazma Camii’mizin banisi Odalık 3. Mustafa’dan bugüne kadar bu eserin yaşatılması üzere gayret gösteren herkesi rahmetle garip ediyorum. Caminin restorasyonunda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

“İnşa ettiğimiz camilerle ecdadın bu topraklara kazıdığı mühürleri çeşitlendirdik”

Rabbimiz Tevbe suresinde şöyle buyuruyor: Cenabıhak’ın mescitlerini ancak Cenabıhak’a ve öbür dünya gününe inan eden, namazı dosdoğru kılan, zekatı veren ve Tanrı’fecir başkasından korkmayan kimseler imar porte.

Ayazma Camii’nde bugüne kadar olduğu gibi çıktı dahi günde 5 fasıla okunacak ezanların, kılınacak namazların, edilecek duaların, Tanrı katında kabul olmasını diliyorum. Ezanlarıyla şehirlerimizin semalarını yankılandıran seçme camimizi, ülkemizin ve milletimizin geleceği için yurt topraklarına dikilen birer manevi reji kolcusu kendisine görüyoruz. Ayasofya’yı yeniden ibadete açarak fethin ve onun yenmiş komutanı Fatih’in emanetine sahip çıkmıştık.

Son dönemde İstanbul’un ciharıyek yanı sıra inşa ettiğimiz camilerle ecdadın bu topraklara kazıdığı mühürleri çeşitlendirdik, çoğalttık, yaygınlaştırdık. Ayazma Camii’nin restorasyonunu tamamlayıp baştan ibadete açarak bire bir vazifeyi daha yerine getirmiş olmanın daha huzuru içindeyiz.

Burada yapılacak duaların, edilecek ibadetlerin, hak katında kabul olmasını niyaz ediyorum, sizleri, kardeş kardeş, nazikâne selamlıyorum. Yüklülük sağlıcakla.

Erdoğan: Büyükbaş hayvanlarda yüzdelik 30-35 indirimle satışa başlayacağız

 

Erdoğan, Pahor’u resmi törenle karşıladı

 

Erdoğan, Akkuyu Nükleer Ağır Santrali’ni görüşme etti

 

Share: