Elazığ’da üretilen sazan yavruları 101 su kaynağına bırakıldı

Keban ilçesinde izzet marifetiyle üretilen tahminî 19 milyon sazan bala akarsu, Elazığ, Bingöl, Muş, Bayburt, Erzurum, Tunceli, Kars, Ardahan, Bitlis, Van, Hakkari ve Malatya’daki 101 akarsu kaynağına bırakıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmayan, Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü Keban Akarsu Ürünleri Istihsal Tesisi’nde planlı balıklandırma töreninde, ülkenin erbap olduğu su kaynaklarının korunmasına ve sürdürülebilir kullanımı açısından balıklandırılmasına nazik önem verdiklerini, ülkedeki bahir, göl, gölet ve akarsularda farklı türde balıklar bulunduğunu söyledi.

Yılmaz, Türkiye’nin çevresindeki denizlerde 550 ve iç sularda 380 çeşit olduğunu, kısaca 100 türün üstelik ticaretinin yapıldığını tabir ederek, “Bakanlık adına balıkçılarımızı desteklemeye çalışıyoruz. Balıkçılarımıza sonuç 20 yılda 10,2 milyar teklik Türkiye genelinde ÖTV’siz süt desteklemesi yaptık. Bire Bir şekilde Türkiye’da yetiştiricilik fail üreticililerimize 7,2 milyar teklik ve gayrı desteklerle bu arada serencam 20 sene içerisinde 18,2 bilyon teklik bindi verdik.” dedi.

Elazığ Valisi Ömer Toraman dahi Türkiye’nin, su kaynakları bakımından bile çok nazik imkanlara topluluk olduğunu belirterek, Keban Akarsu Ürünleri Istihsal Tesisi’nde üretilen 19 milyon sazan yavrusunu sadece Elazığ değil, bitişik 11 ile de dağıtmaya başladıklarını belirtti.

Tarım ve Orman İl Müdürü Uca Kılıç ise Keban Baraj Gölü’nden maksimum düzeyde feyizlenmek istediklerini dile getirerek, balıkçıları bakmak amacıyla devlet ve bölgedeki su kaynaklarını balıklandıracaklarını ifade etti.

Tığ, 14-15 Kasım’üstelik Keban Barajı’nda sportif numara balıkçılığı kapsamında turna balıkçılığına müteveccih aktiflik yapılacağını sözlerine ekledi.

İl Müftüsü Selami Okumuş, okuduğu duanın ardından 101 su kaynağına bırakılan balıkların bereket getirmesi temennisinde bulundu.

Törende henüz sonradan simgesel yerine 10 bin sazan yavrusu Keban Barajı’na bırakıldı.

Vali Toraman, törene katılan çocuklara akvaryum içerisinde bala balık verdi. Balık adamlar göle bırakılan balıklar üzere Keban Baraj Gölü’nde “Evinize kıvrak geldiniz” mukayyet afiş açtı.

Törene, Keban Kaymakamı Hasan Akbulut, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Miralay Uğur Cihan, İl Itimat Müdürü Celal Başat, Keban Şehremaneti Komutan Vekili Osman Erdoğan da katıldı.

Share: