Ekincilik ve Orman Nazır Yardımcısı Gizligider, Hakkari’de konuştu Açıklaması

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider, Türkiye’nin artık üretim planlamasını yapacağını belirterek, “Yani hangi toprağa hangi ekileceğine değişmeyen yöneltmek zorundayız. Yoksa ‘mülkiyet benim, yer benim, ego buna istediğimi ekerim’ dersek buradaki su, toprağın mineral ve abuhava durumunu ayn uğrunda bulundurmazsak benzeri müddet sonraları istediğimiz verimi alamaz duruma geliriz.” dedi.

Programlara karışmak üzere Hakkari’nin Yüksekova ilçesine gelen Gizligider, Demeter Örgensel Ekincilik Evi’ni müzakere ederek, müteşebbis kadınlarla benzeri araya geldi, sav ve taleplerini dinledi.

Ardından Selahaddin Eyyubi Kültür Merkezi konuşma salonunda “Kız Kardeşim Projesi”nin sertifika törenine katılan Gizligider, bu programı alelhusus ilçede yapmak istediklerini ve buradan vermek istedikleri mesajların düşündürücü olacağını düşündüklerini söyledi.

Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci’nin selamlarını ileten Gizligider, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hakkari denince akla milli park alanı zar ettiğimiz doğa ve plato turizminin kullanılmamış gözdesi Cilo ve Sat Dağları geliyor. Gine Şemdinli balı geliyor aklımıza. Kontra lale geliyor ve endemik aynı cins. Meralarınız geliyor. Sayın Valimize ve domestik yöneticilerimizin tamamına çok teşekkürname ediyoruz, bu sene yapacağımız hayvan dağıtımıyla bu yaylaları bütün beraber şenlendireceğiz. Aklımıza ıslahını yaptığımız Yüksekova Büyükçay Deresi, Yüksekova içmece suyu akıtma hatları, içmece suyu arıtma tesisi geliyor. Yüksekova Salkımlı Göleti sulaması işiyle 5 bin 500 dekar toprak inşallah burada sulanacak. Hakkari deyince daha çok akla yapacağımız projeler ati.”

Gizligider, şehir merkezine mecbur Durankaya regülatörü ve sulama işini yaptıklarını, bununla üstelik 1790 dekar arazinin suya kavuşacağını anlatım etti.

Merkez Bağışlı Göleti inşaatı üzere 11 Ekim’de ihaleye çıkacaklarını bildiren Gizligider, şunları kaydetti:

“Hakkari’de yer kebir sulama işimiz Dilimli Barajı sulaması. Bununla 75 bin dekar araziyi sulayacağız. Bu işimiz yatırım programında. Maliyeti üstelik 800 milyon teklik. Hakkari deyince aklımıza hizmet geliyor, bozkırların sulanması, bereketlenmesi, kadınlarımızın emeğinin değerlenmesi geliyor. Hakkari’nin önümüzdeki süreçte burada pırıl pırıl ışıldak baht olarak geleceğe güvenle bakan gençleri geliyor. Haddinden Fazla nazik benzeri ülkede yaşıyoruz. Çıktı Türkiye üretim planlamasını yapacak. Yani ne toprağa ne ekileceğine değişmeyen vermek zorundayız. Yoksa ‘mülkiyet benim, saha benim, ben buna istediğimi ekerim’ dersek buradaki akarsu, toprağın mineral ve abuhava durumunu ayn önünde bulundurmazsak tıpkı müddet bilahare istediğimiz verimi alamaz duruma geliriz. İnşallah bu istihsal planlamasına birlikte geçeceğiz.”

Vali ve Şehremaneti Başbuğ Vekili İdris Akbıyık dahi kentin yatırım ve hizmetlere değişip dönüştüğünü dile getirerek, Hakkari’nin, Yüksekova’nın tarihinin arz erdemli yatırımlarını aldığını rapor etti.

Kente maruf artı ayrımcılıkla herhangi bir alanda iri gelişim kaydedildiğine aksan eden Akbıyık, şöyle konuştu:

“Yüksekova’dahi 3 bin 400 TOKİ konutu yapıldı. İl merkezine gaz geldi. Ati yıl inşallah buraya üstelik doğal gaz ati. Gene Organize Uran Bölgesini kuruyoruz. Hakkari’nin arz şişman sorunu avarelik problemi birlikte Organize Endüstri Bölgesiyle giderilecek. Eğitimde tarihi ayrımsız başarıya imza attık. Bundan Sonra Hakkarili kollar tababet fakülteleri, mühendislikler kazanıyor. 3 yılda 43 ekol yaptık. Buradan Sayın Cumhurbaşkanımıza, bizleri destekleyen kül bakanlarımıza şükranlarımızı sunuyorum. Kadınlarımız, ellerinin değdiği değme alanda haddinden fazla başarılılar. Hakkari’dahi 4 karı kooperatifinin kurulmasına vesile olduk. Temas birinin ayrı projeleri var. Valiliğimiz, Uray Başkanlarımız ve Kaymakamlıkların imkanlarıyla de bunların hepsini destekliyoruz.”

Girişimci kadınların hikayelerini bahis düzlük sinevizyon gösteriminin arkası sıra proje kapsamında eğitimini tümleç kadınlara sertifikaları verildi.

Programa SELIM Tümen Hakkari Saylav Husret Ruhlu, Şemdinli Belediye Reisi Tahir Saklı, Esendere Mekân Şehremini Dırbaz Büyüksu, Büyükçiftlik Mekân Belediye Reisi İsmail Rüştü Zeydan, YANLIŞSIZ Tümen İl Başkanı Abdulmuttalip Özbek, gurur amirleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve kadınlar katıldı.Share: