Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci’den hayvan barınağı açıklaması: Domestik yönetimlere ormanlık alanlardan kayran tahsis ederek bu sorunu çözeceğiz

Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında evvel Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan Hükûmet Toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kirişci, İstanbul’daki efsanevi barınağı sorununu, yerli yönetimlere yer tahsis ederek çözeceklerini açıkladı.

İSTANBUL VALİLİĞİ İLE ÇALIŞMA BAŞLATILDI

Hayvan barınakları üstüne saha yoksunluğu bulunduğuna dikkati çeken Kirişci, sahipsiz hayvanlar için İstanbul Valiliği ile bire bir düzentileme başlattıklarını dile getirdi.

“ORMANLIK ALANLARDAN KAYRAN VEREREK BU SORUNU ÇÖZECEĞİZ”

Açıklamalarında Kirişci, şunları söyledi: “Bu barınakların tabii hayata yakın olması gerekiyor. Biz, ormanlarımızdan vadi vermeyi planlıyoruz. Yerli yönetimlere ormanlık alanlardan kayran vererek İstanbul’un barınak sorununu gidereceğiz. Tıpkı derneğe ya birlikte gönüllülere veremeyiz amma belediyelere saha verebiliriz.

“İSTANBUL’DA PİLOT APLIKASYON BAŞLATTIK”

İstanbul’un 39 ilçesi amacıyla 30’ar dekarlık yerleri, domestik yönetimlerin katıksız hayvan barınağı namına kullanmalarını sağlayacağız. Süreci Valiliğimiz takip ediyor. İstanbul’dahi pilot aplikasyon adına başlattık. Eğer karşılığı olursa ve bundan müspet belirgi alabilirsek farklı iller amacıyla de eş bire bir kere izleyeceğiz.”

HAYVAN POPÜLASYONUN ARTIŞIYLA İLGİLİ ÇALIŞTAY DÜZENLENECEK

Gelecek günlerde şehirlerde iyesiz hayvan popülasyonunun artışıyla ilişkin tıpkısı çalıştay düzenleyeceklerini nâkil Kirişci, bu çalıştayda akademisyenlerin, uzmanların görüşleri alınarak tıpkı posta haritası belirleneceğini söyledi.

Share: