Eğitim-İş, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu Karşısında Bir Numara Meclis’ten Anıtkabir’e Yürüdü

Yetişek-İş, Öğretmenlik Patika Kanunu’nu çıkıntılık etmek üzere 1. Meclis önünden Anıtkabir’e yürüdü. Yetişek-İş Genel Başkanı Aşama Özbay, “Yürüyüşümüzü; öğretmene çekinmek, öğretmenlik mesleğine uygun aynı yasa amacıyla; eğitime bütçe, eğitim emekçilerine koca onuruna yakışır bire bir sevap amacıyla; bu ülkedeki beher çocuğumuzun laik, ilmî, kamusal eğitim bilimi hakkı amacıyla yaptık. Bu yol tarihe geçmiştir” dedi. Yürüyüşe destek veren CHP Ankara Milletvekili Sebep Kaya, “CHP Umumi Başkanı Sayın Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun çağrısını öğretmen arkadaşlarımıza ulaştırdık. Bu mücadele sonuna kadar yanınızdayız dedi. 19 Kasım’birlikte yapılacak sınava de katılmamaları çağrısı yapıyoruz, genel başkanımızın bu çağrısının arkasındayız, öğretmenlerimiz de bu çağrıya cevap versin istiyoruz” dedi.

Türkiye’nin dört bir yanından Ankara’evet gelen Terbiye-İş üyesi öğretmenler, Öğretmenlik Patika Kanunu’nu itiraz etmek için 1. Meclis önünden Anıtkabir’e yürüdü. CHP Ankara Saylav Yıldırım Kaya, Edirne Mebus Okan Gaytancıoğlu; Muğla Milletvekilleri Süleyman Dilli, Burak Erbay, Suat Özcan, Afyonkarahisar Mebus Burcu Köksal, Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Hatay Mebus Serkan Topal birlikte yürüyüşe destek verdi.

Öğretmenler, “Öğretmene Ürkmek Öğretmene Yerinde Kanunu” bağlanmış pankartlar taşırken, “Ahit ati dünya dönecek AKP bölüt hesap verecek, halas namevcut bir tane başına evet hep beraber ya hiçbirimiz” sloganları attı. Gidiş sırasında arada bir polis ile öğretmenler beyninde yüklülük yaşandı.

Yürüyüşlerini Anıtkabir’de bütünleyen öğretmenler hesabına Eğitim Bilimi-İş Genel Başkanı Hamle Özbay, “Bizlerle beraber bugün Ata’mıza, mebde öğretmenimize hümayun, bu kasıntılı yürüyüşü gerçekleştiren arkadaşlarımız ayağınıza, yüreğinize keyif. Ata’mıza tıpkı saygı duruşu için buraya geldik. Yürüyüşümüzü; öğretmene utanmak, muallimlik mesleğine uygun aynı yasa için, eğitime bütçe, terbiye emekçilerine adam onuruna uygun bire bir sevap üzere; bu ülkedeki beherglas çocuğumuzun laik, bilimsel, kamusal yetişek hakkı için yaptık. Bu üslup tarihe geçmiştir” diye konuştu.

CHP Ankara Milletvekili Sebep Kaya ise şunları söyledi:

“Bugün Terbiye-İş sendikasının Anadolu’nun dört bir yanından ‘Büyük Reviş’ adını verdikleri aynı tutum gerçekleştiriliyor. Bu yürüyüş yemeden içmeden öğretmenler odasında öğretmenleri ayrıştıramazsınız, bölemezsiniz, bizim çıban öğretmenimiz Mustafa Eksiksizlik Atatürk’tür, ona imtina etmek duruşuna geldik ama değme birimiz eksper öğretmenleriz haklarımızı verinceye kadar tığ bu mücadeleyi yürüteceğiz dediler. CHP mebus grubu adına kol namına 10 arkadaşımızla gelişigüzel buradayız. CHP Genel Başkanı Sayın Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun çağrısını sarıklı arkadaşlarımıza ulaştırdık. Sizin hakkınız; bu ülkenin çocuklarının laik, demokratik, bilimsel eğitimin tıpkı mücadelesi olduğunu biliyoruz. Bu savaşım sonuna büyüklüğünde yanınızdayız dedi. 19 Kasım’birlikte yapılacak sınava üstelik katılmamaları çağrısı yapıyoruz, genel başkanımızın bu çağrısının arkasındayız, öğretmenlerimiz da bu çağrıya cevap versin istiyoruz.”

Share: