Edirne’den gelişmemiş gelişmemiş

Edirne’nin Keşan ilçesine içme suyu sağlayıcı Kadıköy Barajı’nda 4 ay yetecek büyüklüğünde suyun kaldığı bildirildi.

Keşan Şehremini Mustafa Helvacıoğlu, yaptığı mukayyet açıklamada, ilçeye içme suyu sağlayıcı barajda akarsu seviyesinin sonuç zamanların yeryüzü düşük seviyesinde olduğunu belirtti.

Barajda doluluk oranının nazik seviyede olduğuna dikkati çekici Helvacıoğlu, “Hem mevsimin yağışsız gitmesi hem dahi savurganlık dolayısıyla hangi yazık ki şehrimize 4 aylık yetecek suyumuz kaldı.” ifadelerini kullandı.

Vatandaşlara tasarruf ve şuurlu su tüketimi çağrısında bulunan Helvacıoğlu, şunları kaydetti:

“Lütfen geleceğimiz için hayat kaynağımız olan suyu müsriflik etmeyelim. Şuursuz kullanma dolayısıyla gelecekte tıpkı felç suya birlikte kadın kalabiliriz. Dünyamızda su sıkıntısı değme geçen dönüş az buçuk daha büyüyor. Imdi bir karar vermeli ve ona göre debi etmeliyiz. Çocuklarımızın, torunlarımızın kuşkusuz benzeri çevrede yaşayacağına bugünkü davranışlarımızla biz karar vereceğiz.”

Siğilli köyü, akarsu taşıma maliyetini tarih panelleriyle azaltıyor

Keşan’ın Siğilli köyünde köye taşınan suyun maliyeti, ruz panellerinden elde edilen elektrikle azaltılıyor.

Siğilli Muhtarı Bedel Yotaz, köye yaklaşık 4 kilometre uzaklıkta bulunan akarsu kuyularından köydeki depoya akarsu pompalandığını ve bunun dahi yavaş bire bir elektrik maliyeti yarattığını belirtti.

Sıra enerjisinden yararlanarak erke giderini sunma uzuv indirme kararı aldıklarını Yotaz, “500 metrekarelik alana kurduğumuz proje ile 24 panelden elde ettiğimiz 10 bin watt elektriği depomuza su pompalamada kullanacağız. Böylece zaman enerjisi sebebiyle köyümüze gelen hareketlilik faturası birlikte kış aylarında genişlik birkaç yarı yarıya düşecektir. Erke krizinin arttığı dönemde bu nev projelerin önemi de arttı.” diyerek konuştu.

Share: