Edirne Belediye Reisi Gürkan, Patlayan Akarsu Borusunu Göstererek AKP’lilere Cevap Verdi: “2023 Yılında Utanmıyor Musunuz Böyle İşler Yapmaya?”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, kentte yaşanan 24 saatlik su kesintisiyle ilgilendiren erk kanadından mevrut eleştirilere karşılık verdi. Patlayan su borusunu gösteren Gürkan, “2023 yılında utanmıyor musunuz, hakeza işler yapmaya? Sayın mülk başkanı, sayın saylav ve sayın mücahede arkadaşları… DSİ’nin yaptığı hattaki bu borazan nedeniyle utanması müstelzim ki? 2023 yılında Edirne’ye 24 saat akarsu verilmemesinin sorumlusu Edirne Belediyesi mi, bu işi yapan, yaptıran, denetleyen kurum mu evet üstelik sizin iktidarınız mı” dedi.

Edirne Belediye Reisi Recep Gürkan, zaman Atatürk Ekin Merkezi’nde düzenlediği matbuat toplantısında, akarsu kesintisiyle ilgilendiren yerine AKP İl Başkanı Sarih İba ve AKP Edirne Saylav Fatma Aksal’ın içtimai iletişim araçları hesaplarından yaptıkları eleştirilere karşılık verdi. Gürkan, şunları söyledi:

“BİRDEN ORTAYA ÇIKAN, TAHARRI ETMENİZ BENZER OLMAYAN PROBLEMDİR ARIZA”

“8 Eş Muamele günü başlayan ve 9 Ocak Pazartesi akşamı biten aynı akarsu arızamız oldu. Akarsu arızası oluştuğunda adı üstünde arıza, önceden öngörülemeyen, anide ortaya sâdır ve sizin taharri etmeniz kabil olmayan problemdir aksaklık. Pazartesi akşamı akşam yarısı civarlarında şebekelerden akarsu akmaya başladı. Tığ iki noktada şehre su alıyoruz. Biri Kayalıköy Barajı, şehre verdiğimiz suyun yüzde 70’ini buradan realizasyon ediyoruz. İkincisi Paşaçayırı’ndaki 13 adet içme suyu kuyumuz, yüzde 30’unu üstelik buradan temin ediyoruz. Paşaçayırı su kuyuları hattında tıpkısı arızamız olmadığı için bu süreçte İstasyon, Abdurrahman, Talapaşa, Dilaverbey, Mithatpaşa mahalleleri etkilenmedi, bu kesintiden.”

Arızanın yaşandığı yerinin görüntüleri ile patlayan boruyu gösteren Gürkan, şöyle bitmeme etti:

“Burada ayrımsız şeye dikkatinizi kısaltmak istiyorum. Bu proje kimin? Bizim adımıza DSİ’nin. Bu projeyi münakasa eden ki? DSİ… Özne kim? DSİ’den ihaleyi düzlük firma. Bu işin yapımını denetleyen ki? DSİ… Edirne Belediyesi, sadece isale hattı bittiğinde doğrulama alıyor ve kullanmaya başlıyor ve parasını ödüyor. Ego yeniden DSİ’ye minnettarım. Katiyen tıpkısı lafım yok ve bunlar de evet. Şuna dikkatinizi yutmak istiyorum. O tarihte tığ bu sistemi taharri etme şansına cemaat değiliz. Doğrusu kalıp açılıyor, kazılıyor, döşeniyor, kapanıyor. Bilahare testleri yapılıyor. Tığ bu hattı doğrulama alalı 5 sene oldu. Şuradaki cilt kalınlığına bakın, borunun. Yırtıldığı yerdeki ten kalınlığına bakın. Söylenen şu, ya bu borunun imalatında aynı hata var evet de bu boru oraya konulurken kaynağı yapılırken hasar gördü, ama fark edilmedi, aldırış edilmedi. Konulmaması müstelzim boru oraya konuldu ve 5 yıl dayandı. 5 sene sonra basınçla buradan yırtıldı. Arıza meydana geldi.

“TEMAS ÖZDEK ONLARIN TÜRKİYE’DE, TEMAS GURUR ONLARIN”

Vicdani kanaatinde kusur olan arkadaşlara sizin aracılığınızla yoklamak istiyorum. Planlanmasında, projesinde, yapımında tek etkisi ve yetkisi sifir Edirne Belediyesi mi bu borudaki arızanın meydana gelmesinden sorumludur yoksa, rüfeka bundan sonra parti devletinin ötesine geçtiler, seçkin molekül onların Türkiye’birlikte, herhangi bir gelgel onların. Sizin kurumunuz DSİ’nin yaptığı hattaki, bu borazan nedeniyle utanması müstelzim kim? 2023 yılında Edirne’ye 24 saat su verilmemesinin sorumlusu Edirne Belediyesi mi, bu işi eden, yaptıran, denetleyen gelgel mu? evet bile sizin iktidarınız mı? Hepsi size ilgili evet, hepsi sizin kurumunuz evet. Ego DSİ çalışanları ve emekçilerinden defo diliyorum. Onların burada hiçbir kastının olmadığını de biliyorum. Bu soy hatalar de türlü. Bunu görmeyebilirsiniz, atlayabilirsiniz gayet doğaldır bu. 58 kilometrelik ayrımsız hattan bahsediyoruz ve kavuşum metrelerce altına döşenen tıpkı hattan bahsediyoruz.

“2023 YILINDA UTANMIYOR MUSUNUZ, HAKEZA İŞLER YAPMAYA?”

Belgin hanıma katılıyorum. Ben da Sarih hanıma soruyorum. Sizin kurumunuz marifetiyle yapılan bizim Edirne halkı kendisine parasını ödediğimiz, ödemeye devam ettiğimiz yaptığınız aksiyon, bu mudur? Bunu mu reva görüyorsunuz Edirne halkına? Siz hakeza mi, gelişim yapıyorsunuz? 2023 yılında utanmıyor musunuz hakeza amal yapmaya? Sayın toprak başkanı, sayın mebus ve sayın düzentileme arkadaşları… Birilerini beceriksizlikle suçlamak vicdani kanaat eksikliğidir. En belli belirsiz tabirle söylüyorum. Natürel afetlerden, arızalardan siyasal rant devşirmeye çalışmaktır.”

Share: