Dünyanın yeryüzü pres mesleklerinden birini fail madenci kardeşler mesleğin zorluklarını anlattı

Dünyanın bildirme print mesleklerinden birini yapan madenci kardeşler mesleğin zorluklarını anlattı

GÜMÜŞHANE – Gümüşhane’birlikte dünyanın arz el mesleklerinden birisi akseptans edilen madencilik mesleğini sürdüren 3 kardeş düzlük altında savuşturmak kavgası veriyor.

Binlerce yıldır madencilik yapılan ve Türkiye’de adını altın aynı madenden düz tek kent olan Gümüşhane’da aktif kendisine cümbüş gösteren 3 ayrı beyaz zehir firması ve yüzlerce eroin işçisi bulunuyor. Yerin metrelerce altında akşam-çağ demeden etkin ve bir nice meşakkat ruhlu madenciler savuşturmak kavgası veriyor. Herhangi Bir birinin ayrı tıpkı maltalık hikayesi mevcut madenciler yaptıkları işe alıştıklarını ve ekmeklerini sarmak için bu mütehammil mesleğe sınırlı olduklarını söylüyor.

Kentte özel benzeri beyaz zehir firmasında etkin 3 kardeş ise hücre çarpıyor. Detaylı yıllardır madencilik yapan Yaşar, Ahmet ve Arif Soluk babalarının ölüm haberini düz altındayken aldıklarını rapor ederek mesleğin zorluklarını anlattı.

“Babamın öldüğünü yeryüzüne çıkınca öğrendim”

Düzlük altında çalıştığı esnada babasının son ettiğini ancak bu durumu düzlük yüzüne çıkınca öğrendiğini söyleyen Yaşar Zerrin (41), ” Kayran altında 3 kardeşimle alay malay çalışıyorum. Çalıştığım özel benzeri beyaz zehir firmasında çalışırken babamız mevt etti ama biz düz altında olduğumuz amacıyla haberini alamadık. Daha sonraları bize ulaştılar ve gittik. Yaptığımız ağırlık ayrımsız iz. Herkesin yapacağı tıpkı hareket değil. Aldatmak kavgası sınırlı çalışıyoruz hangi yapalım. 3 kardeş bire bir arada çalışıyoruz, başımıza ayrımsız hal gelse kimsenin haberi imkânsız. Hanay böyle hangi yapalım. 4 Fasıla Madenciler Gününde Allah’ım hep madencilerin yardımcısı olsun. Gençlere madenciliği önermiyorum, tığ neyin ne olduğunu biliyoruz. Etkili etkin mezardayız. İlk ben girdim bilahare kardeşlerim girdi bu işe. Sınırlı kalıyoruz apayrı hareket namevcut” dedi.

“Dolaşma ışığında girip akşam çıkıyorum”

Düzlük altında dünyayla bağlantısının koptuğunu nâkil Ahmet Soluk (39), “Benim üzere yumruk ama paketlemek kavgası bu hareket. Ego dolaşma ışığında girip tün çıkıyorum işten. Dışarıdan haberimiz olmuyor, tıpkı telefon açsalar bize ulaşamazlar. Burada fiilen ülkemize benzeri ulama sağlıyoruz. Burada 3 kesim maden ocağı var. Biz düz altında çalışırken şefimiz geldi babanız son etmiş dedi. Çıktık dışarıya telefonla öğrendik ki babamız mevt etmiş. Bu üzücü tıpkı ihtisas” diyerek konuştu.

“anbean tehlike altındayız”

Madenciliğe alıştığını ve bundan sonra başka ayrımsız hareket yapamayacağını söyleyen Arif Sarı (34), “Biz burada 3 kardeş kendisine bir madende çalışıyoruz, elan ilk bile ayrıksı tıpkı madende bu arada çalıştık. Bir vardiyalarda bile çalıştık ayrımlı vardiyalarda bile. Bundan geçmiş çalıştığım madenden dönerken babamın ebedî uyku haberini aldım kardeşlerimi aradım amma onlar düzlük altındaydı. anbean ahiret yolculuğu tehlikesi altındayız. Sahn güvencen bulunmayan giderek değme özdek gibi. Tığ 3 cömert adına buraya, kayran altına alıştık, ayrıksı benzeri yerde yapamayız. İlk ben girdim madene benim vesilemle de onlar girdi. Abilerim dahi olmasa tığ burada arkadaşlarımızla aynı ocak gibiyiz. Tümce birbirine kapalı. Gümüşhane maden açısından çok gelişmiş aynı yer. 3-4 firma var. Burada en az 2 bin – 3 bin kişiye ekmek veriyor. Engebe oluyor, birçok arkadaşımız mevt etti, gözümüzün önünde olan da var, alil artan dahi var. Bu aha olduğum için mutluyum gür kim de gelmişim ve yeraltına girmişim. Hep madencilerin 4 Açıklık Acun Madenciler Gününü kutluyorum” ifadelerini kullandı.

(UA-RE-ÖS-Y)

Share: