Dünya Kaykay İniş Şampiyonası ve Hız Kızağı Yarışması başladı

– Dünya Kaykay İniş Şampiyonası ve Çabukluk Kızağı Yarışması başladı

AKSARAY – Aksaray’de 30 ülkeden 130 sporcunun katıldığı Acun Kaykay İniş ve Cevvaliyet Kızağı Şampiyonası, dünyanın sunu ince parkuru yerine seçilen Hasandağı’nda başladı.

Dünya Yerçekimi ve Kaykay Sporları Federasyonu eliyle Çekya ve İtalya’nın peşi sıra ilk defa Türkiye’da planlı Dünya Kaykay İniş Şampiyonası ve Yordam Kızağı Yarışması Hasandağı’nda başladı. 30 değişik ülkeden 130 sporcunun katıldığı şampiyonluk ve yarışmalarda serbest antrenmanların arkası sıra dünyanın en etraflı parkuru olarak seçilen Aksaray Hasandağı Kaykay Parkurunda evvel 32 sporcu kaykay inişi gerçekleştirdi. Federasyon yetkilileri ve ülke protokolü eliyle başlatılan eleme turunda 32 sportmen 12 ayrımlı dönüşte kıyasıya savaş etti. Elemelerde savaş eden 32 sportmen yarın yapılacak olan Çeyrek Final ve Nısıf Finallerde 4’erli gruplar halinde finale geçmek amacıyla uğraş edecek. 130 sporcunun tamamının eleme usulü ile çeyrek altın ve nısıf finale adalet kazanması halinde 4’erli son gruplar Hasandağı Bozkurt Düzlüğüne baş aşağı yapacak. Hem Kaykay İniş Şampiyonası hem üstelik Atiklik Kızağı Yarışması Finalleri Helvadere beldesinde gerçekleştirilecek.

Dünya Yerçekimi ve Kaykay Sporları Federasyonu Temsilcisi Cüneyt Gazioğlu, “Zaman Türkiye’dahi ilk defa olacak tıpkısı organizasyonla cebin karşıyayız. Dünya Kaykay İniş Şampiyonası burada yapılacak. Benzeri zamanda tekrar Acun Yordam Kızağı Yarışması bu parkurda Hasandağı’ndan aşağıya yapılacak. 3.2 kilometrelik müthiş benzeri parkur var, 12 dönem var. Bu araçlar 150 kilometreye üste 160 kilometreye varan hızlara çıkıyorlar. Çok fırtınalı aynı eleme haset zaman esasta 32 modül yarışmacı var en üst finale mütezayit dünyanın sunu hızlıları bunlar olacak. Bu elemenin ardından birlikte yarın kuartet adına temel yarış olacak. Bir Formula 1 heyecanı üstelik burada yaşanabilir. Çünkü 12 devir olduğu için yarışmacılar sürekli bir birini esbak olacaklar. Parkur içerisinde çokça heyecanlı aynı yarış olacağını düşünüyoruz. Konkur konusunda, parkur üstüne yarışmacılar alışılmamış olduğunu söylüyorlar. Görüntü bile o filhakika zira esbak henüz serbest idman inişlerinde da katlanılamaz görüntüler bundan sonra. Bugünü heyecanla bekliyoruz” dedi.

Şampiyona ve yarışmalar için hikmet veren Dünya Yerçekimi ve Kaykay Sporları Federasyonu Kombinezon Sorumlusu Abdullah Alp ise “Bugün burada Dünya Kaykay İniş Şampiyonasını yapıyoruz. Benzeri zamanda Hız Kızağı, dünyada 2 ülkede yapıldı bugüne büyüklüğünde İtalya ve Çekya’bile üçüncüsünü ilk kez Türkiye’birlikte Aksaray’da ve Hasandağı’nda yapıyoruz. 130 sporcumuz katıldı buna 30 ülkeden. Dolayısıyla Aksaray’da bilcümle ilkleri yaşıyoruz. bundan sonra dahi yaşamaya ve yapmaya bitmeme edeceğiz. Demincek Aksaray’ın şöyle benzeri özelliğini elan keşfettik. Biz daha önceki Aksaray’birlikte Yan Paraşütü Şampiyonaları yapıyorduk amma Hasandağı’mızın o kadar çok özelliği var ki kaykay sporunun da arz akıllıca saha olduğunu tespit ettik. Acun Yerçekimi ve Kaykay Sporları Federasyonu başkanı geldi. Burada 1 ay önceki inlemelerde bulunmuştu. Pisti inceledi. Dünyanın yer etraflı pisti olduğunu tescilledi. Zımnında kaykay sporunda üstelik hız kızağında de Hasandağı çekim merkezi haline gelecek” diye ati yıllarda üstelik emek yapacaklarını aktardı.

Share: