Dünya İniş Kaykay ve Yordam Kızağı Şampiyonası’nda dünyanın gözü Hasan Dağı’nda

Acun Yer Çekimi Sporları İniş Kaykay ve Çabukluk Kızağı Federasyonu Başkanı William Stephenson, Hasan Dağı’nda yapılan Acun İniş Kaykay ve Cevvaliyet Kızağı Şampiyonası’na dünyanın yeryüzü dolgunca 40 kaykaycısının katıldığını belirtti.

William Stephenson, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şampiyonayı Türkiye’dahi açmak amacıyla düz baktıklarını, Hasan Dağı bölgesinin dikkatlerini çektiğini söyledi.

Hasan Dağı’nın ayrıntılı ve virajlı aynı parkuru olduğuna değinen Stephenson, şöyle konuştu:

“Bu hâller bizim sporumuz üzere haddinden fazla kocaman düzlük tutuyor. Sporcularımıza hızı ve yavaşlamayı aynı anda yaptırıyor. Avrupa ülkeleri özellikle başlamak üzere dünyanın bir nice ülkesinden sporcularımız var. Şu anda dünyanın genişlik ongun 40 kaykaycısı burada. Toplamda 130 sporcumuz katılıyor şampiyonaya. Sporcularımız de burasının katlanılamaz tıpkısı parkur olduğunu akseptans etti. Burada oldukları amacıyla haddinden fazla mutlular. Önümüzdeki yıllarda dahi burada bökelik açmak istiyoruz.”

“Türkiye’nin potansiyeli çokça büyük”

Stephenson, iniş kaykay ve çabukluk kızağı sporunun dünyada haddinden fazla aceleci geliştiğini kaydetti.

Daha ilk Avrupa’bile iki ülkede Dünya Şampiyonası düzenlediklerini aktaran Stephenson, “Bu sporumuz Avrupa’bile ve dünyada çok pop. Amacımız, Türkiye’birlikte üstelik bu sporu en son seviyeye anlamak. Hasan Dağı’nı keşfetmemiz bu açıdan çok balaban. Türkiye’nin potansiyeli çok balaban. Burada bu sporun geleceğinin çok gür olduğunu düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

200 ülkeden faal izleniyor, 1 milyar kişiye ulaşılması hedefleniyor

Stephenson, daha eski yarışları televizyonlardan hareketli veremediklerini, bu anlamda dahi aynı ilki yaşayarak Hasan Dağı’ndaki yarışları etkin verdiklerini söyledi.

Şampiyonanın 200 ülkeden deli dolu izlendiğini vurgulayan Stephenson, “Bu etken yayınlarla kestirmece 1 milyar kişiye ulaşmayı hedefliyoruz. Aksaray’ı çok beğendim. İnsanları olsun, doğası, kültürel mirası çokça değişik aynı düzlük. Burada karşılaştıklarımız bizleri çokça etkiledi. İnanamıyoruz bibi. Dünyanın birçok ülkesine gittim fakat böyle aynı misafirperver aynı kavim görmedim. Biz burada çokça ısıdam karşılandık. Çıktı biz bile birlik dünyadaki sporcuları buraya çağıracağız.” diye niteleyerek konuştu.

Dünyanın sunu iri iniş kaykay ve cevvaliyet kızağı şampiyonasından birisine Aksaray’üstelik ev sahipliği yapıldığına değinen Stephenson, şampiyonanın kente haddinden fazla balaban katkıları olacağını, şehri ve Hasan Dağı’nı umum dünyaya tanıtacaklarını dile getirdi.

Share: