Dünya İniş Kaykay ve Çabukluk Kızağı sporcularından Hasan Dağı Pisti’ne övgü

Acun İniş Kaykay ve Cevvaliyet Kızağı sporcuları Avustralyalı Harry Clarke ve Belçikalı Jasmijn Hanegraef, Hasan Dağı Pisti’nin üzücü virajları zımnında çokça teknik mucip benzeri yarışlık olduğunu söyledi.

Dünya İniş Kaykay ve Hız Kızağı Şampiyonası amacıyla Aksaray’a mevrut Clarke ve Hanegraef, Hasan Dağı Pisti’ni AA muhabirine değerlendirdi.

Komşusundan etkilenerek 22 yıl önceki kaykaya başladığını tamlayan Clarke, kaykayın yalınç bire bir kelle sporu olmadığını belirterek, “Başladıktan sonradan gitgide kolaylaşıyor. Aç olduktan sonraları birlikte tekrar baştan başlamış gibi oluyorsunuz. Çabuk bire bir spor olduğu üzere gayet ağır sıklet tıpkı spor. Bu hıza alıştıktan sonraları de gittikçe kolaylaşıyor.” dedi.

Clarke, bu spor yardımıyla dünyanın birçok ülkesini seyran fırsatı yakaladığını, bu durumun kendisini çok keyiflendirdiğini anlatım etti.

Gittikleri değme ülkede ayrımlı olaylarla karşılaştığına dikkati çeken Clarke, “Kimi Zaman şipşak kayarken tavuk ve kapik gibi hayvanat çıkıyor karşımıza. Onlardan ayrılmak için de tatbikat yapmanız gerekebiliyor. Böyle enteresan olaylarla çokça karşılaşıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Hasan Dağı’ndaki parkuru bile değerlendiren Clarke, şampiyonanın düzenleneceğinin açıklanmasının peşi sıra internetten araştırı yaptığını dile getirdi.

Şampiyonanın başlamasından 2 dönme geçmiş Aksaray’a geldiğini ve gördükleri karşısında hayran kaldığını nâkil Clarke, şunları kaydetti:

“Yarışlık alanı virajları, hızlanması rastgele molekül mükemmel. Kafamda köşeleri, virajları tasarladım fakat antrenmanlar sırasında hepsini unuttum. Alelacayip tıpkı ebat ortaya imdi. Haddinden Fazla mücadeleci ve müşkül seviyesi faziletkâr benzeri yarışlık burası. O yüzden işimiz gayet tahakküm. Kaykay sporunu tahsis etmek isteyenlerin kesinlikle Hasan Dağı gibi baskı tıpkısı pistten başlamaması gerekiyor. Bizim sporumuzda asayiş çok heybetli, tek ant vasıtasız bırakılmaması gerekiyor. Çabuk öğreneyim diye niteleyerek riske girilmemesi gerekiyor. adım adım ve makul adımlarla bu spor öğrenilebilir. Katiyetle bilen birisinden bindi alınması gerekiyor.”

Hanegraef: “Kaykayın çok değişik ve büyük keyfi var”

Kaykay sporuyla 7 yıldır ilgilenen Belçikalı Jasmijn Hanegraef ise arkadaşı sayesinde kaykay sporuna bağlam duyduğunu ve haddinden fazla sevdiğini söyledi.

Kaykay sporunun yumruk olduğuna dikkati calip Hanegraef, “Çok fazla düşüldüğü amacıyla seçkin yeriniz morarıyor. Alıştıktan bilahare çıktı bu spordan vazgeçilmiyor. Kaykayın çok farklı ve iri keyfi var. Çıban olarak ağırlık benzeri spor. Kaykayın üstünde ona öğütmek haddinden fazla sevinçli. Şampiyonalarda yarışırken konsantrasyonunuzun en üst seviyelerde olması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Hasan Dağı Pisti’nin zorluğuna vurgu işleyen Hanegraef, “Hasan Dağı parkuru, bu konsantrasyonunuzun en son seviyelerde antrparantez bir tık üzerinde olması gereken benzeri düz. Çokça enteresan aynı yapısı var parkurun. Gayrı sporcu arkadaşlarımla birlikte konuştum. Daha geçmiş hiç böyle aynı yerde yarışmamıştık, çok tınlamalı. Parkur haddinden fazla incitici virajlara cemaat sporcuların haddinden fazla ustalık kullanması gerekecek. Haddinden Fazla ilgi gerektiriyor ancak şurası de söyleyeyim parkur olarak en mebzul yerlerden benzeri tanesi bura.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: