Dört kamer önceki başladığı boksta Türkiye şampiyonluğuna ulaştı

Malatya’birlikte, olimpiyat ve dünya şampiyonu milli yumruk oyuncusu Busenaz Sürmeneli’yi örnek namına 4 kamer evvel spora başlayan 13 yaşındaki Hale Fırat, Kayırıcı Minikler Boksun Yıldızları Türkiye Şampiyonası’nda zer madalya kazandı.

Busenaz Sürmeneli’den etkilenerek boksa rabıta duyan Ağıl Fırat, tıpkı müddet sonra Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün spor salonuna her an boks antrenmanlarını izledi.

Yumruk Oyunu yapmaya karar veren Arkaç, milli bando antrenörü Ramazan Güç’un nezdinde bu yılın april ayında antrenmanlara başladı. Haftada 9 antrenman fail Kuzuluk Fırat, okul dışındaki vaktini spor salonunda geçirdi.

Kısa sürede çoğalma kaydeden Kuzuluk, 24 Haziran- 1 Orak Ayı tarihlerinde Erzurum’birlikte planlı Ense Minikler Boksun Yıldızları Türkiye Şampiyonası’nda 60 kiloda değerli madalya kazandı.

Milli bando kampına katılan Kuzuluk, esasen Erzurum’de gerçekleştirilen Dip Minikler Avrupa Yumruk Oyunu Şampiyonasında ise çeyrek finalde elendi.

Milli sportmen Kuzuluk Fırat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kudretli atılmak amacıyla çok çalıştığını söyledi.

Olimpiyat ve acun şampiyonu milli boksör Busenaz Sürmeneli’yi izleyerek spora başladığını belirten Kuzuluk, “Bu sene april ayında antrenmanlara başladım. Antrenörüm bana ‘yeteneklisin’ dedi, bunun üzerine antrenmanlarda çıktı çalıştım. Antrenmanlara nisan ayında başladım, günde iki idman yaptığım oldu. Günce 3 saati bulan pinti antrenmanlar yaptık. Haftada 9 idman yaptım.” dedi.

Art Minikler Boksun Yıldızları Türkiye Şampiyonası’nda çeyrek ve nısıf finalde rakiplerini elediğini anlatan Hale Fırat, “Finalde ise 3-2’lik skorla kazandım ve Türkiye şampiyonu oldum. Şampiyonaya karışmak güzeldi, orada sunturlu duygular yaşadım. Türkiye şampiyonu olduğumdaki duyguları anlatamam.” diyerek konuştu.

Ağıl Fırat, Kastamonu’daki kamp eğitim bilimi merkezine çağrıldığını ardından Avrupa Şampiyonasına katıldığını belirterek, şunları kaydetti:

“Avrupa şampiyonası çeyrek finalde elimden geleni yaptım amma olmadı elendim. Kürsüye çıkamamak kırıcı amma ati yılki şampiyonaya bomba üzere hazırlanacağız. Seneye kürsüye çıkarak, mebzul sesle İstiklal Marşı’mızı okutmak istiyorum. Say azmim arttı daha çok hırslandım. Tek zaman pes emreylemek namevcut. Ati sene esasen Türkiye ve Avrupa Şampiyonası var. Onlara gümüşgöz hazırlanacağım. Hedefim Avrupa ve dünya şampiyonu kendisine bayrağımızı dalgalandırmak ve İstiklal Marşı’mızı okutmak.”

“Arkaç 2023’te inşallah Avrupa şampiyonu olacak”

Antrenör Ramazan Zor ise Ağıl’nın yetenekli ve boksa alışkın olduğunu söyledi.

Sporcusunun fiziksel olarak yaşıtlarına bakarak elan hayat dolu ve çalak olduğunu ifade eden Ağır, “Namına hususi antrenmanlar uyguladık ve ilk kez katıldığı şampiyonluk birinci yerine ne kadar yetenekli olduğunu gösterdi.” dedi.

Müşkül, Ağıl’nın gelecek vadeden bir sporcu olduğunu aktararak, “Eskimemiş bire bir sportmen olmasına karşın Avrupa şampiyonasına katıldı. Çeyrek Altın finaldeki rakibi Ukraynalı ve Avrupa dereceleri olan ayrımsız sporcuydu. Rakibi puanla turu geçti. Tığ hem mutluluk hem dahi tasa yaşadık. Şampiyon olmasını istedik ama oraya süzülmek bile bizim için alım. Arkaç 2023’te inşallah Avrupa şampiyonu olacak.” ifadelerini kullandı.Share: