Domino’s İtalya’dan çekiliyor

Amerikan pizza zinciri Domino’s, pizzanın anavatanı İtalya’de önce şubelerini açmasından yedi yıl sonradan bu talih pazarından gezinti kararı aldı.

Napoli merkezli “pizza sanatını” insanlığın kültürel mirasları arasına kaydettiren İtalya’üstelik, evvel Domino’s şubesi 2015’te açılmıştı.

İtalyan basınına bakarak müşareket, franchising (imtiyaz hakkı) yöntemiyle ülkede 880 bölüm açmayı planlıyordu.

BBC Türkçe’den Medih Pınar’ın haberine bakarak, bu planların tersine bulunan 29 şubesi bile ağız ağıza kapatıldı. Franchise haklarını elinde bulunduran ePizza şirketi, pandemi ve arkası sıra mevrut kısıtlamalar ve mütezayit maliyetlerin yanı sıra, yerli restoranların da evlere servis hizmetlerini artırması konusunda rakiplik gücünü kaybetti. Şeriklik, güzeşte nisanda iflas başvurusunda bulundu.

90’dan çok ülkede 18 binin üzerinde şubesi bulunan Domino’s, dünyanın sunma nazik pizza zinciri konumunda.

Şirketin İtalya pazarından çıkışı ise mal gazetesi Ülke Sole 24 Ore eliyle şöyle özetlendi:
“İtalyan pizzası ve evlere servis, Amerikalı markasını yenen bir formül oldu.”

Memleket Messaggero gazetesi dahi “İtalyanlar ananaslı pizzayı sevmedi: Domino’s ülkedeki kamu pizzacılarını kapattı” diyerek yazdı.

Sosyal medyada bile İtalyan pizzasının Amerikan zincirini yendiği ve bunun ananaslı pizzayı reddedenler amacıyla bire bir yengi olduğu yorumları yapıldı. Içtimai medyadaki İtalyanca yorumlarından biri bile “İşleri riske girenlerin olması üzücü tamam ama aşağılık bedevilere kum satmaya çalıştılar” şeklinde oldu.

Cins Napoli Pizzası Derneği Umumi Direktörü Stefano Auricchio üstelik New York Times gazetesine yaptığı açıklamada Amerikalı şirketin İtalya’dan çıkmasının piyasayı zayıflatacağı için üzgün olduğunu söyledi.

Auricchio öte yandan, İtalyanların pizza üzerine mütekâmil bire bir damak zevkine eş olduğunu, yayın kalitesini fark edebildiklerini de ekledi.

Topluluk, Napoli kentinin geleneksel yöntemleriyle pizza fail ustaları ve işletmeleri aynı araya getiriyor ve “pizzanın savunulması ve değerinin bilinmesi” amaçlı faaliyetlerde bulunuyor.

Napoli’nin geleneksel pizza ika biçimi 2017’üstelik UNESCO Konkre Sıfır Kültürel Miras Listesi’hangi girmişti. “Geleneksel Napoliten pizzacılık sanatı”, pizza hamurunun hazırlanma şekli, pizza ustasının hamuru çevirişi ve odun fırınında pişirilmesi gibi nedenlerle özel aynı mutfak sanatı kendisine değerlendiriliyor.

Napolili Pizza Ustaları Akademisi bile bu sanatın sürdürülmesini icat etmek amacıyla seçkin sene kurslar düzenliyor.

“Pizza” sözcüğüne bilinen kayıtlarda ilk defa 997 yılında, Napoli yakınlarındaki Gaeta kentinin piskoposunun taleplerinin saha aldığı bir belgede rastlanıyor.

Piskopos belge ile, topraklarında zihayat birinden Paskalya ve Noel’da 12’şer pizza istiyordu.

İtalya’üstelik İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma bomba imha edildi

 

Moody’s İtalya’nın itimat notu görünümünü negatife çevirdi

 

İtalya’birlikte Mağrip Nil Virüsü vakalarında artma

 

IMF’den İtalya ekonomisi üzere bu yıl yüzdelik 3’lük büyüme beklentisi

 

İtalya 9. yol erken seçime gidiyor

 

Share: