Dolandırılmaktan son anda kurtuldular

Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde güçlü 2 vatandaş, Bozüyük İlçe Itimat Müdürlüğü Güvenlik Seksiyon Amirliği ekiplerinin muvaffakiyetli çalışmaları sonucunda, telefon dolandırıcılarının tuzağından kurtuldu. Toplamda 172 bin 400 TL değerindeki mal ve bezgi eşyaları ise tekrar sahiplerine teslim edildi.

Edinilen bilgiye göre, Pazaryeri’nde kıpırdak H.Ç. (75) isimli yurttaş, kendisini polis güçleri kendisine tanıtan ayrımsız suratsız ile telefonda görüştü. Telefondaki ayyar, buğulu kadından evde bulunan bezek eşyaları bozdurmasını ve elde ettiği parayı da verdiği IBAN adresine göndermesini istedi. Bunun konusunda H.Ç., bezen eşyalarını alarak Bozüyük’teki kuyumcuya gitti. Yaşlı kadının sürekli telefon ile görüşmesinden şüphelenen kuyumcu, durumu İlçe Güvenlik Müdürlüğü ekiplerine bildirdi. Olay hesabına mevrut ekipler, nemli kadını dolandırılmaktan kurtararak, kuyumcuya getirdiği yaklaşık 100 bin TL değerindeki bezgi eşyaları kendisine teslim etti.

Aynı gün gerçekleşen özge olayda ise Pazaryeri’nde hayatiyetli L.A. (48) isimli vatandaşa esasen kendisini polis güçleri yerine tanıtan dolandırıcılar ulaştı. Dolandırıcılar vatandaşa, kimlik bilgilerinin aynı ayyarlık olayında kullanıldığını ve olayın aydınlatılabilmesi üzere evdeki hep süs eşyalarının bozdurularak parayı da gönderdiği IBAN numarasına yatırılmasını istedi. Bunun üzerine kuyumcuya revan ve daima telefon ile görüşen kadının durumundan şüphelenen cevahirci çalışanları, polis ekiplerine malumat verdi. Kuyumcuya mevrut ekipler kadının bezgi eşyalarının değeri olan olan 72 bin 400 TL’yi kendisine reddetme etti.

Polis ekipleri, ilçede yaşanan dolandırıcılık girişimlerinin ardından vatandaşları yeniden uyardı. – BİLECİK

Share: