Doğu Akdeniz’in yayla tatili rotası Başkonuş’tan geçiyor

Akdeniz ve Güneydoğu Rum bölgelerinin kesişim noktasındaki Kahramanmaraş’ın Başkonuş Yaylası, serin havasıyla doğada espas geçirmek isteyenlerin gözde mekanları beyninde düzlük alıyor.

Manzarası, kalın orman yapısı, bereketli oksijeniyle demet calip, kent merkezine 50 kilometre uzaklıkta 1325 rakımda mevcut Başkonuş Yaylası, ısıdam alarga ve site hayatının stresinden kurtulmak isteyenleri ağırlıyor.

Yaylanın çeşitli yerlerine otağ kuranlar, gündüzleri serin havanın tadını çıkarırken, geceleri ise ısınabilmek amacıyla soba yakıyor.

Kır lokantası, bungalov orman evleri, spor, keçe kamp, karavan dinlenme kampı, piknik ve çocuk baziçe sahalarının bulunduğu yaylada, ATV ile safari gibi muhtelif etkinlikler dahi yapılabiliyor.

Başta Gaziantep, Osmaniye, Adana, Sazak, Hatay, Şanlıurfa, Kilis, Adıyaman gibi illerden bölgeye gelen ziyaretçiler, burada serin havanın keyfini çıkarıyor.

“Çadır kamplarımız çetin bağ görüyor”

Başkonuş Yaylası Tesisleri Konaklama Hizmetleri Müdürü Ayhan Dinler, AA muhabirine, yaylaya temas mevsim Türkiye’nin çarçabuk tezce gelişigüzel bölgesinden ziyaretçi geldiğini söyledi.

Bölge ve çevre kentlerde sıcaktan bunalan vatandaşların Başkonuş Yaylası’nı tercih ettiğini anlatan Dinler, şunları kaydetti:

“Mekân illerden nazik oranda dilek kazanmak bizi olağandan kıvançlı ediyor. Şu dönemde albeni sıcaklığının çok artması cihetiyle misafirlerimiz kendilerini ormanın derinliklerine bırakıyor. Bu bölgedeki konaklama ve değişik imkanlardan faydalanarak ayrımsız nebze dahi olsun sıcaklıklardan ırak kalmaya çalışıyor. Çadır kamplarımız ağır sıklet bandaj görüyor. Deri kamplarını grup halinde üstelik ağırlıyoruz. Site merkezindeki şamata ve cıvıl cıvıl ortamdan kurtulup ayrımsız nebze şen albeni alabilmeleri üzere herkesi yaylamıza nida ediyoruz. Yoğunluğumuz artmaya bitmeme ediyor. Tığ bundan kontekst memnunuz. Misafirlerimizin ikbal ve taleplerine gerektiği ölçüde cevap vermeye çalışıyoruz. Hafta sonu yoğunluğumuz haddinden fazla aşkın oluyor. Yaylada hafta sonları 450 çadırı buluyoruz.”

“İnsanın dirlik bulduğu ayrımsız saha”

Gaziantep’ten dinlenme kampı yapmak için gelen Haluk Kuvvetli birlikte sıcak gelgel zımnında açılmak üzere yaylayı yeğleme ettiğini söyledi.

Yaylanın bir nice özelliğiyle yöre plana çıktığını dile getiren Kuvvetli, “Henüz önceleri haddinden fazla sık geldiğim ayrımsız saha. Hem doğasıyla hem havasıyla tezyifkâr fena hâlde ayrımsız kayran. İnsanın hayat bulduğu bol oksijenin olduğu aynı kayran. Serin olması de tabiatıyla tercih sebebi çünkü şehirde binaların içinde tıkılıp kalıyoruz.” diyerek konuştu.

Osmaniye’den yaylaya dinlenme kampı fayrap etmek için gelen Yakup Gözüaçık de hamam havanın kendisini bunalttığını anlatım etti. Yaylanın serin havasının bereketli geldiğini dile getiren Gözüaçık, “Osmaniye’de sıcaktan duramaz oldum. 2-3 yıldır buraya devamlı tatile geliyoruz. Buranın havasından haddinden fazla memnunuz.” dedi.

Önder Demiralay dahi şehir merkezinin sıcaklığından sıyrılmak üzere yaylaya geldiğini ve yapılan hizmetlerle bölgenin elan da güzelleştiğini kaydetti.Share: