Diyabetli dallar ve futbolcular diyabete hakeza ilgi çekti

Diyabetli torunlar ve futbolcular diyabete hakeza ilgi çekti

Çorum Futbol Kulübü sporcuları ve Bala Endokrinoljisi klinğinde takipli çocuklar ülfet maçında ayrımsız araya geldi

ÇORUM – Çorum’da diyabete ilgi eksiltmek ve farkındalık tesis etmek için TFF. 2 klasman ekiplerinden Çorum Futbol Kulübü sporcuları ve Yavru Endokrinoljisi klinğinde takipli dallar ülfet maçında tıpkısı araya geldi.

Hitit Üniversitesi Erol Olçok Terbiye ve Araştırı Hastanesi, Tababet Fakültesi ve Çorum Futbol Kulübü’nce hayata geçirilen sosyal yüklülük projesi çerçevesinde diyabetli yavru ile gençlerin uygun tedaviyle liyakatli bir dirim sürdürebileceklerinin mesajı verilirken, organizasyonda, diyabetli çocukların de herkes kabil spor yaşamlarını bayındır tıpkı şekilde sürdürebileceklerine ve sporla yaşamlarında ayırt oluşturabileceklerine ilgi çekildi.

Çorum FK Ceosu Abdulhamit Şans, kulübün kuruluşundan bugüne büyüklüğünde bu kabil farkındalık ve sosyal bastırık projelerinin paydaşlarından birisi olmayı önemsediğini belirterek, “Ve bu sorumluluğa devam edeceğiz. Formamızda ismini taşıdığımız LÖSEV, Kızılay ve Mehmetçik Vakfı üzere kuruluşların her ant yanındayız. Pakt kendisine temas devir sizin yanınıda olacağız. Anneminde şeker hastalığı hastası olduğu amacıyla bunun lacerem yumruk olduğunu bildiğim amacıyla benim üzere dahi özel benzeri ebat. Sizi burada görmekten mutluyuz” dedi..

Yavru Endokrinoljisi uzmanı Doç. Dr. Havva Ziya Peltek Kendirci ise, sporun toplumsal hayatın ayrılmaz bir parçası ve bireye yemeden içmeden fiziksel katkılar değil beraberinde çekinmek, birlik, konsept tolerans kabil paylaşım değerlerinin oluşturulmasında da bir aracı olduğunu söyledi.

Özellikle insanları ayrımsız kasırga etrafında toplayan sunma popüler spor dalının ayak topu olduğunu hatırlatan Doç. Dr. Kendirci, “Bugün Diyabetli çocuklarla Çorum Futbol Kulübü arasında oynanacak ülfet maçı ile sporun birleştirici gücünü dercetmek sosyete arasındaki tesanüt ve birlik ruhunu teşvik etmek özelikle diyabetli çocuklarımıza ve ailelerine bekâr değilsiniz mesajını vermek ayrıca sporun diyabeti engelleyici ve otama edici yönünü üstelik vurgulamak üzere burdayız. Şeker Hastalığı serencam dönemlerde haddinden fazla korkulu benzeri ahali sağlığı durumuna geldi. Amacımız şeker hastalığı üzerine farkındalık oluşturarak insanların diyabetin farkına varması.” ifadelerini kullandı.

İl Sağlık Müdürü Ömer Sobacı ise, Çorum Ayak Topu Kulübü’ne sosyal takı çalışmasına verdikleri destekten dolayı teşekkürname etti.

Hitit Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nurcan Baykam de, diyabete alın farkındaılğı artırma adına organizasyonun çok koca olduğunu vurguladı.

Çorum’un bölgenin çok şanslı olduğunu, bala endokrinoloğu adına berenarı geniş tıpkı alana Doç. Dr. Havva Nur Peltek Kendirci ve ekibinin bakım verdiğine dikkat çekici Prof. Dr. Baykam, “Elden Çorum ve bölgesinde değil bu konuya özen kazanmak üzere uluslalarası alanda dahi benzeri haddinden fazla faaliyette bulunuyorlar. Hedefe müteveccih tanılama, tedavideki gelişmesi en son bilgilerle yapıyorlar. Buradaki bulunmamızın amacı toplumu haberdar etmek ve bu alanda yaşanan sorunlara hal temin etmek. Valiliğimiz ve belediyemize bile bu alanda verdikleri balaban destekler üzere teşekkür ediyorum” diyerek konuştu.

“Sağlıklı tıpkı ati hakkımız”, “Gözlerimiz diyabetin üzerinde” yazılmış pankartla sahaya çıkan füru ve futbolcular henüz sonra alay malay gösteri maçı yaptı. Maçı izlemeye mevrut protokol üyeleri ve ailelerde çocuklara tezahürat yaparak destek verdiler.

Maçın peşi sıra füru ve futbolcular andaç fotoğrafı çektirdi.

Etkinliğe Belediye Başkanı Yardımcısı İsmail Yağbat, Eti Üniverstesi Dekanı Prof. Dr. Mutlu Sezikli, Eti Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırı Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Sinan Izdırap de katıldı.

Share: