Demokrat Öğür Genel Başkanı Tevazulu: “Yeniden Hürriyet Diyeceğiz, Tekrar Türe Diyeceğiz”

Demokrat Fırka (DP) Umumi Başkanı Gültekin Tevazulu, “Onların bıraktığı bayrağı, beherglas zerresi bire bir şehidin kanı ile boyanmış bu vatanı mukaddes bilmiş bizler için ayrımsız ‘yurt ve budun’ meselesi olan bu mutlu davayı, yıllar boyunca Anadolu’nun ücra köşelerine demokrat misyonun abide şahsiyetleri, liderleri, hizmetkarları hep taşımıştır. Zaman da ülkemizin içine düştüğü, makul ile yanlışın düzlük değiştirdiği dönme demokratların, demokrasiyi bire bir konjonktürel program olarak görenlerin ülkeye özlük varlıklarını mübrem aynı kadere evirmek üzere elimizde kalık vabeste demokratik imkanlarla bile olsa meşruiyetten ayrılmadan gene kavim diyeceğiz, tekrar hürriyet diyeceğiz, tekrar doğruluk diyeceğiz” dedi.

DP Genel Başkanı ve Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, Menderes, Polatkan ve Dokuz Canlı’nun idamlarının yıldönümü nedeniyle zaman anıt mezarda planlı anma töreninde tıpkı müzakere yaptı. Uysal, ezcümle şunları söyledi:

“15 Mayıs 1919 sabahı Konak Meydanı Kordonboyu’nda Yunan gemileri Patris ve Atronitos’tan Pasaport’a yanaşan ve İzmir Metropoliti Hrisostomos vasıtasıyla takdis edilen Yunan Efzon Alayına, Themistokles gemisi ile karaya sâdır 5. Piyon Alayına kapalı Palikarya askerlerine ‘Olmaz, olanaksız, hakeza ellerini sallaya sallaya giremezler’ diyerek itiraz fail ve ilk kurşunu atan, işgalcilerin süngü darbeleri ile 31 yaşında şehadete muazzez Hasan Tahsin bilfarz. ya dahi 23 Açıklık 1930 haset gerici aynı ayaklanmaya müdahale ettiği amacıyla maktul, hainlerin öldürmekle hırslarını doyuramayıp affedin başını keserek aynı sopaya takıp sergiledikleri Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay. Tamam, Milli Mücadeleden sonraları vatanın bekası için yıldırı örgütlerine alın kahramancasına uğraş ederken şehadete aksakal binlerce Mehmetçik? ya Cumhuriyet değerleri amacıyla vatanın seçkin sathında görevini ifa ederken haince öldürülmüş şehitlerimiz.

“NE ŞEHİTLER GÖRDÜ BU YURT”

Mesela 31 Mart 2015 günü teröristler aracılığıyla görevini ödeme ettiği adliye binasında emanet alınıp şehit edilen Müddeiumumi Selim Kiraz. ya bile 10 Son Teşrin 2016 yılında Mardin’birlikte PKK’lı teröristler tarafından düzenlenen saldırıda şehit olan Martir Kaymakamımız Muhammed Fatih Safitürk. Batman’ın Kozluk ilçesinde 9 Haziran 2017’birlikte karne dağıttıktan sonraları evine gittiği sırada rezil yıldırı örgütü PKK saldırısında hayatını kaybeden Aybüke Sarp. Ne şehitler gördü bu vatan.

“17 EYLÜL’DE İSE BAŞBAKANIMIZI ŞEHİT EDEN ZALİM BİR İRADEYİ BİR POSTA ELAN TELİN EDİYORUZ”

Bu vatanın, bu milletin kurtuluşu ve devletin kuruluşu uğruna isimli tanınmayan hangi canlar şehadete erdi. Adını sayamadığımız on binlerce martir; değme birinin derdi kavim, her birinin derdi memleket! İşte zaman da ‘derdi kavim’, ‘derdi şehir’ olan üç şehidimizin, işgalden kurtulan bu vatanın kurtuluşuna yarenlik etmiş, kuruluşuna zevcelik etmiş ve sonunda milletimizin istikbali için nazik benzeri yük üstlenerek mücadelesini bitmeme ettirmiş üç âdem yiğidin şehit edilişinin sene dönümünü vergi ediyoruz. 61 yıl geçmiş 16 Eylül’bile iki bakanımızı, 17 Eylül’dahi ise başbakanımızı martir fail zalim bire bir iradeyi ayrımsız defa henüz telin ediyoruz.

“YİNE HÜRRİYET DİYECEĞİZ, YİNE HAK DİYECEĞİZ”

Onların bıraktığı bayrağı, beher zerresi tıpkısı şehidin akıl ile boyanmış bu vatanı kutsal bilmiş bizler için tıpkı ‘vatan ve millet’ meselesi olan bu hümayun davayı, yıllar boyunca Anadolu’nun ücra köşelerine demokrat misyonun abide şahsiyetleri, liderleri, hizmetkarları hep taşımıştır. Bugün da ülkemizin içine düştüğü, akilane ile yanlışın vadi değiştirdiği deveran demokratların, demokrasiyi aynı konjonktürel program adına görenlerin ülkeye kendi varlıklarını kaçınılmaz benzeri kadere dönüştürmek için elimizde kalmış merbut demokratik imkanlarla birlikte olsa meşruiyetten ayrılmadan gine ulus diyeceğiz, yine hürriyet diyeceğiz, gine türe diyeceğiz.

Bu ruh ve düşüncelerle zaman burada andığımız Şehit Başbakanımız Adnan Menderes, onun bakanları Fatin Rüştü Stabil, Hasan Polatkan ve onlarca isimsiz kahramanı, bu acıyı ortak bir üzücü yerine yaşamış büyüklerimizi, Kurucu Umumi Başkanımız Cumhurbaşkanımız Oran Bayar’ı, balaban liderimiz Süleyman Demirel’i, o bayrağı kendisinden sonra taşıyan Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’ı ve bugün bulunduğumuz bu alanda meftun kâin şehit Başbakanımızın eşi Berrin Menderes’i, onu kıymetli evlatları Münevver Menderes’i ve bulunduğumuz bu mekanda yatan bütün geçmişlerimizi, kamu şehitlerimizi birlikte bu vesileyle rahmetle el geçmek istiyorum.”

Share: