Danıştay, Pınar Projesi’ne ‘Dur’ Dedi

Danıştay İdari Sav Daireleri Oturmuş, ” İzmir’in Sınır İstanbul’u” kendisine adlandırılan Pınar Projesi’ne ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Danıştay İdari Dava Daireleri Müesses, “bölgeye iri yapılaşma getireceği, natür tahribatına hastalık olacağı ve su kıtlığı yaratacağı” yönünde eleştirilen ve “İzmir’in Biçim İstanbul’u” olarak adlandırılan Iye Turizm Merkezi- Çeşme Projesi’yle ilişkin kararını verdi.

Danıştay 6. İdaresi, eksper heyetinin “planlama ilkelerine ve kamu yararına makul değil” yönündeki raporuna rağmen; TMMOB, EGEÇEP, İzmir Barosu ve İzmir Hekim Odası gibi sivil cemiyet kuruluşları ve çevreci yurttaşların başvurularıyla açılan davada, geçen aylarda yürütmeyi tevkif talebini oyçokluğu ile reddetmişti.

Çevrecilerin ve patika örgütlerinin itirazı üstüne dosyayı inceleyici Danıştay İdari Ülkü Daireleri Yerleşmiş, yürütmeyi durdurma talebini ret kararını kaldırdı. Danıştay İdari Sorun Daireleri Kurulu, Firez ve Turizm Bakanlığı’nın planlama çalışmalarını yürüttüğü Pınar Projesi’ne ilgilendiren yürütmeyi durdurma kararı verdi.

PROTESTO MİTİNGİ DÜZENLENMİŞTİ

İzmir’dahi nazik tepkiye hastalık olan Pınar Projesi’yle ilişik İzmir Büyükşehir Belediyesi de devreye girmiş, projenin iptali üzere antrparantez sorun açmıştı. Sabık 17 Mayıs’ta ise İzmir Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde kentte tıpkı protesto mitingi düzenlenmişti. CHP Genel Komutan Yardımcısı Mürtefi Öztunç’un birlikte katıldığı Gündoğdu Meydanı’ndaki mitingde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Bronz Soyer, “Sonuç nefesime büyüklüğünde şehrimin doğasını koruyacağım” demişti.

BİLİRKİŞİ “UYGUN DEĞİL” RAPORU VERMİŞTİ

Danıştay 6. Dairesi’nce atanan uzman, Çeşme projesine yönelik “Planlama ilkelerine ve kamu yaranına akıllıca olmadığı görüşüne varılmıştır” yönünde ifade hazırlamıştı. Ancak, Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, uzman raporuna ve çevrecilerin tepkilerine rağmen geçen mart ayında İzmir’da ayrımsız matbuat toplantısı düzenleyerek projede azimli olduklarını vurgulamıştı.

Share: