Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gençlere muştu

Reisicumhur Erdoğan’dan gençlere erim

“Ulusal staj programının 2023 yılı başvurularını zaman itibari ile açıyoruz. Yaz stajı için ödediğimiz minimal ücretin yüzdelik 30’una tekabül fail rakamı 2023’ten itibaren asgari ücret seviyesine yükseltiyoruz”

“Ülkemize kazandırdığımız demokratlık ve kalkınma devrimlerinin gerisinde, “ilk kayırıcı” anlayışı vardır”

“Türkiye dijitalleşme sürecinde 900’den fazla kurumunun, 6 bin 800’den fazla hizmetiyle, 61 milyon kullanıcı sayısına vasıl e-Azamet Kapısı uygulamasıyla dünyada önce sıralara yerleşmiştir”

“Şimdi tüm dikkatimizi ve kaynaklarımızı eğitimin kalitesinin yükseltilmesine, üniversitelerden mezun olan gençlerimizin istihdam alanlarının çoğaltılmasına veriyoruz”

“Türkiye çıktı gani talimli evlatlarının kariyer için yetersiz dışına gittiği değil, ensiz dışında terbiye gören evlatlarını kendine çekici tıpkı hava merkezi olmuştur”

“Ülkemizin sunu kebir kabiliyet havuzunu burada oluşturarak uluslararası akreditasyon üstelik ulaşmak aracılığıyla eş kaynağımızı acun çapında rekabet edebilecek seviyeye çıkartmak istiyoruz”

“Vasilik dediğimiz izan insanlarımızın çoğunluğunu yemeden içmeden değişmeyen alma ve dümen mekanizmalarında değil aynı zamanda pencere türe ve özgürlüklerden dahi mahrum bırakmanın adıdır”

“Türkiye daha çok kalın kafalı noksan ülkeler silsilesi içerisinde değil. Bir Iki ümranlı birlikte değil, Türkiye birlikte imdi gelişmiş ülkeler programı içerisinde yerini aldı”

“Bu anlattıklarımız, bir vakitler yaptıkları sınavların kağıtlarını koydukları çuvalların ağzını açmadan kamuya personel yerleştiren halen yüzdelik oranlarla itilaf ortaklarına personel taksimatı işleyen zihniyetin aklının alamayacağı devrimlerdir”

“Ülkemizin en mehabetli kabiliyet havuzunu burada oluşturarak uluslararası akreditasyonu ulaşmak yoluyla insan kaynağımızı dünya çapında rekabet edebilecek seviyeye çıkartmak istiyoruz”

ANKARA – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Millî staj programının 2023 yılı başvurularını bugün itibari ile açıyoruz. Yaz stajları amacıyla ödediğimiz asgari ücretin yüzde 30’una tekabül fail rakamı, 2023’ten itibaren asgari sevap seviyesine yükseltiyoruz” dedi.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Ulus Kongre ve Kültür Merkezi’nde planlı e-koca Uygulaması Lansman Programı’nda konuştu.

Reisicumhur Erdoğan projenin balkı olmasını dileyerek, “Ülkemize kazandırdığımız demokratlık ve kalkınma devrimlerinin gerisinde bütün ilk âdem anlayışı vardır. Türkiye’nin kalkınmasını hoppadak yollarda, köprülerde, barajlarda, tünellerde araştırmak sakim tıpkısı yakasımdır. Anne büyük kalkınma atılımını eğitimi, sağlığı, sporuyla, toplumsal destekleri ve gayrı bütün unsurlarıyla eş kaynağımızı geliştirmekte gösterdik. Ülkemizin evvelce yaşadığı sıkıntıların en kocaman yansımaları insan kaynağımız üstünde ortaya çıkmıştır. Vasilik dediğimiz içtihat, insanlarımızın çoğunluğunu elden karar kabul etme ve yönetim mekanizmalarında değil tıpkı zamanda pencere hak ve özgürlüklerden de mahrum bırakmanın adıdır. Milletimizin ezen ekseriyeti uzun uzun tıpkı müddet eğitim talim hizmetine ulaşamayarak punt eşitliği, sağlık hizmetine ulaşamayarak dirilik hakkı, enfrastrüktür hizmetine ulaşamayarak; birinci sınıf maltalık laden, insan olmanın gerektirdiği mukavim çokça imkandan faydalanamamış olmasıdır” dedi.

Zaman 81 vilayette 85 milyon vatandaşın gelişigüzel birinin eğitim öğretimden, sağlığa, ulaşımdan spora cümle alanlarda belli bir standardın üstünde hayat kalitesine eş olduğunu belirten Erdoğan, “Çocuğunu okutmak için temel sınıfından üniversiteye kadar parçalanmamış eğitim tedrisat kanalları ücretsiz yerine sonuna kadar açıktır. Esenlik hizmetlerini önceki nefesten akıbet nefese kadar hayatın seçme alanını kapsayacak şekilde mütekâmil ülkelerin dahi çokça üstünde standartlarda veriyoruz. Şu anda bu noktada hocalarımız çokça haddinden fazla başarılı operasyonlar gerçekleştiriyorlar. en üst Bartın’daki Amasra olayında 41 şehidimiz var ancak bu 41 şehidimiz dışında bilcümle oradaki yaralılarımıza anında savaş ile onları sağlıklarına sarmak amacıyla çalışıyorlar. 6 pasaj birlikte dokunaklı olan kim birinin şuuru açıktı hastanede mülakat ettim 5 tanesinin durumu biraz boğuk. Onlarla Uray başkanlığım döneminde İstanbul’bile üzüntülü için bir hastane ve ya hastanede böyle tıpkısı fasıl yoktu. tek söylediler orayı gezdim maatteessüf orada tedirgin küvetler vardı. Biz demin bunları aştık. Şu anda bizim şehir hastanelerimizde böyle aynı güçlük namevcut. İstanbul’daki Çam Sakura Hastanemizde şu anda otama gören yanık durumları ağır olan hastalarımız Türkiye’da adeta bir numara konumunda olan profesörlerimiz. Tarafından tedavileri yapılıyor. Nereden nereye geldiğimizi göstermek itibarıyla bunlar haddinden fazla buğulu” açıklamasında bulundu.

“Türkiye birlikte artık gelişmiş ülkeler programı içerisinde yerini aldı”

Terörle mücadeleden temel emniyetine ve asayişe kadar umum alanlarda huzuru bünye ederek insanların layenkati çekinmezlik zarfında hayatlarını sürdürebilmelerini sağladıklarını kaydeden Erdoğan, “Güneydoğu’birlikte mahsus saatten sonraları hariç geçmek tür değildi. Deminden, akşam saat 24.00 – 01.00’e büyüklüğünde vatandaşlarımız dışarıda. Buralara geldik. Bu durumu gördük, bunlar durup dururken olmadı. Şişman benzeri azmin, kararlılığın neticesinde bunu gerçekleştirdik. Ülkenin dört bir yanı sıra bu hayat varsa, bu konfor varsa, tehlikesiz ulaşımı realizasyon eden tayyare seferleri başladıysa Göreve geldiğimiz 26 havalimanımız vardı. 58 havalimanına ulaştık. Türkiye’nin ciharıyek yanına havalimanından indikten sonradan yarım saat 45 dakikada evinize ulaşabiliyorsunuz. Batı’bile ne varsa doğu ve Cenup Doğu’dahi o olacak demiştik bunu başardık. Türkiye daha çok kafasız kalık ülkeler silsilesi içerisinde değil. Az ümranlı birlikte değil, Türkiye de artık kaslı ülkeler programı içerisinde yerini aldı. Türkiye Dijitalleşme sürecinde 900’den aşkın kurumunun, 6 bin 800’den aşkın hizmetiyle, 61 milyon kullanıcı sayısına ulaşan e-Celal Kapısı uygulamasıyla dünyada geçmiş sıralara yerleşmiştir” dedi.

Seçkin alanda Cumhuriyet tarihinde yapılanların tamamını 5’e 10’a katlayan atılımları saymanın gibi olduğunu tabir fail Erdoğan, “Gelişen, büyüyen, modernleşen Türkiye’üstelik özel sektör ve kamu kesimiyle mesai hayatı bile balaban değişime uğramıştır. Kamu personel sınavının hükümetlerimiz döneminde geliştirmekte yeryüzü haddinden fazla zorlandığımız halen birlikte istediğimiz seviyeye getiremediğimiz düzlük olduğunu kabul etmek isterim. Ülkemizde amme ve başka huşularda olduğu üzere kayırıcı kaynakları üstüne bile lokomotiftir, belirleyici role sahiptir” açıklamasında bulundu.

“İnsan kaynağımızı acun çapında rakiplik edebilecek seviyeye çıkartmak istiyoruz”

İnsan Kaynakları Ofisi’nin oluşturulmasının amacına müteveccih konuşan Erdoğan, “Bu yapının öncülüğünde hem kamunun hem birlikte umumi olarak ülkenin kayırıcı kaynağı projeksiyonu ve yönlendirmesini yamaktır. BM kalkınma hedefleriyle dahi ahenkli yürüttüğümüz çalışmalarda, punt eşitliği, şeffaflık, yenilikçilik, değim gibi değerleri ana düzlük ayrımsız koca kaynağı ekin oluşturmanın düşüncesindeyiz. Bu amaçla geliştirilip uygulamaya konulan sistemlerin hep evcil ve milli olarak hazırlanmıştır. Atılmış gelişigüzel adımla gençlerimizin ve çalışanlarımızın umutlarını gücendirecek, maharet ve yetkinliklerini artıracak, devletimizi ve hususi sektörümüzü başarıdan başarıya taşıyacak tıpkısı yetenek dümen modelinin inşasını hedefliyoruz. Alelhusus lahzada yanı başımızdaki kavim kütüphanesi şu anda dünyada müstesna olan kütüphanelerden birisidir. 24 saat 7’den 70’e bilcümle insanımıza hizmet veren bu kütüphanemizde seçme soy imkanı hazırladık. Ülkemizdeki üniversite sayısını 81 ilimizin tamamına yayarak artırarak bize yöneltilen eleştiriler vardı. Deminden kimsenin söyleyecek sözü kalmadı. 76’dan 208’e çıktık. 208 üniversitemiz var. Hep bu üniversitelerle gelişigüzel oralarda anaokulundan ilk ılımlı öğretime kadar hepsini da güçlendirerek ayrı benzeri statüyü yerleştirmiş olduk” diye niteleyerek konuştu.

Yükseköğretimde sadece ulaşılabilirliği değil, fırsat eşitliğini dahi gerçekleştirme ettiklerini dile getiren Erdoğan, “Üniversitelerimizi belli sağlık seviyesindeki insanların eriştiği ayrımsız düzlük olmaktan çıkardık. Bugün imdi ortaöğretimden çıkışlı olacak değme öğrencimize yetecek darülfünun kontenjanına sahibiz. Şimdi bilcümle dikkatimizi ve kaynaklarımızı eğitimin kalitesinin yükseltilmesine, üniversitelerden çıkışlı olan gençlerimizin istihdam alanlarının çoğaltılmasına veriyoruz. Parçalanmamış üniversitelerde faaliyete güzeşte kariyer merkezleri gençlerimizle sadık kürsü arasında aynı güreşçi köprüsü vazifesi görüyor. Tam sektörün talebi ile gençlerimizin kariyer hayallerini buluşturmaya yönelik kabiliyet kapısını hizmete aldık. Mezun ile 8 bini fazla çalıştıran ve kariyer danışmanı kabiliyet kapısı üzerinden ücretsiz bire bir şekilde bir araya gelebilmektedir. Öğrencilerimizin yaşadıkları bir başka mehabetli sorunu millî staj programı ile adil tıpkısı şekilde çözüme kavuşturulduk. Böylelikle seçkin aracıya, ve onun getirdiği şüpheye yer bırakmadan stajyer adam kaynağı arzıyla talebini buluşturma imkanı elde ettik. Bu sistemde herkesin referansı kişi kabiliyeti, birikimi ve vizyonudur. Serencam 2 yılda 160 bini aşkın gencimiz ücreti ve sigortası izzet tarafından karşılanan bu program sayesinde kamu kurumlarında staj etme imkanı bulmuştur. Programın OECD tarafından kat sayı gösterilmesi akilane istikamette gidildiğinin işaretidir. 23 ayrı yerde 400 bini fazla kayıtlı gencimizi 5 binden fazla işverenle benzeri araya getiren bölgesel kariyer fuarları de bir gayrı kocaman çalışmadır” açıklamasını yaptı.

Erdoğan, “Yurt dışında eğitim gören Türk vatandaşı ve ya mavi bilgili sahibi yetenekleri kazanmaya yönelik uluslararası kariyer fuarlarımızı 10 ayrı ülkede gerçekleştirdik. Türkiye daha çok dolgunca talimli evlatlarının kariyer amacıyla az dışına gittiği değil, elverişsiz dışında yetişek gören evlatlarını kendine çekici ayrımsız hava merkezi olmuştur. Ayrıca diğer talih vatandaşlarından yetenekler birlikte küresel ayraç haline gelen şirketlerimizde hizmet etmek amacıyla Türkiye’ye yönelmektedir. Ilgi ederseniz binlerce Türk vatandaşı istihdam girmek üzere davet açan ecnebi şirketler bulunan. Beş Altı başvuruyla yetinmek zorunda kalıyordu birileri. Çünkü kendini mebzul yetiştirmiş bire bir gencimiz amacıyla ülkemizde işlemek mahdut dışında çalışmaktan haddinden fazla elan caziptir. İnsan Kaynakları alanında yaptığımız düzenlemeler, kurduğumuz sistemler, hayata geçirdiğimiz icraat, liyakat, yenilikçilik, eşitlik temelinde ger gencimizin önünde tamlık kapıları açıyor. Birilerinin kararsız, çarpıtma üstüne müesses karalama kampanyalarına lütfen on paralık kimesne aldırmasın. Şu ve evet bu sebeple yapılmış istisnai uygulamayı genelleştirmeye kalkanlar gerçekte özlük kifayetsizliklerini örtmeye çalışıyorlar” dedi.

Ulusal staj programındaki mektepli sayısı 150 bine çıkacak

“Ülkemizin sunma gözde, yeryüzü itibarlı kurumlarının kayırıcı kaynağı yapısını bilenler bir çamçak suda kopartılmaya çalışılan fırtınaların hangi kadar anlamsız olduğunu elhak görmektedir” diyen Erdoğan, “Gençlerimizden bu tuhaf hezeyanlara katiyen saygınlık etmeden kendilerine sunduğumuz fırsatları bildirme fena hâlde şekilde değerlendirerek kamu enerji ve yeteneklerini görgülü geleceklerinin inşası üzere kullanmalarını istiyorum. Kamunun personel alımları konusunda e-devlete entegre yenilikçi aynı sistem olan kariyer kapısı platformunu geçtiğimiz sene hizmete sunmuştuk” ifadelerini kullandı.

Başvurudan yerleştirmeye büyüklüğünde tekmil sistemin dijital ortamda yürüdüğü sistemin etkinliğinin her an arttığını söyleyen Erdoğan, “Platforma bugüne kadar 100’ü çok amme kurumu entegre reşit, 3 milyon müracaat işlenmiş açılan pozisyonlarla ilgilendiren işlemler başarıyla yürütülmüştür. Ayrıca, kamudaki görevde yücelme ve terakki işlemleri de kariyer kapısı üzerinden yapılmaya başlanmıştır. Kamu çalışanlarının gelişimi de üstünde mefret durduğumuz benzeri sair husustur. Biçim taşra ve sıkıntılı dışı teşkilatlarındaki kamu görevlilerinin ahit kavramı olmadan sayısal platformlar üzerinden terbiye almasını sağlayacak tıpkı sistemi hayata geçirdik. Alarga terbiye kapısı dediğimiz bu hizmetten binin üstünde kurumumuza ve 659 yerli yönetimimize sınırlanmış 3, 8 milyonu aşkın amme personelimiz yararlanma etmiştir. Bünyesinde 30 bini aşkın yetişek materyalin vadi aldığı bu platformdan kamu çalışanlarının yarısının bakım alabilmesini sağladık. Yaptığımız eğitim bilimi gerekseme analizinden sâdır sonuçlar ışığında sistemi dal seviyeye terfi hazırlıklarını şu anda yapıyoruz. Açıktan eğitim kapısı başta tevessül etmek için faaliyete geçirdiğimiz platformların 2 yıldaki ziyaretçi adeti 400 milyonu geçmiştir. Bu nereden nereye geldiğimizi göstermesi itibarıyla çokça çok muhteşem. Bu hizmetlerin ülkemize sağladığı kama ayar 20 milyar teklik, karbon emisyonu salınımına faydası yılda 136 bin titrem yerine hesaplanmaktadır. Bu anlattıklarımız, evvelden yaptıkları sınavların kağıtlarını koydukları çuvalların ağzını açmadan kamuya personel yerleştiren halen yüzdelik oranlarla ittifak ortaklarına personel taksimatı işleyen zihniyetin aklının alamayacağı devrimlerdir” dedi.

Önümüzdeki sene ulusal staj programındaki mektepli sayısının 150 bine çıkarılacağını söyleyen Erdoğan, staj sürelerinin bile mektepli ve çalım arasındaki kopça rızaya kapalı 3 aya büyüklüğünde uzatılmasının sağlanacağını kaydetti.

Hususi sektöre seslenen Erdoğan, “Aramızda özel sektörün devleri var. Hususi sektörden beklentimiz 150 bin öğrenciye eş şartlarda staj imkanı vererek bu sayısı 300 bine ulaştırmamıza bindi vermelerdir. Umum ele vereceğiz, sıçramamızı bir anda gerçekleştireceğiz” dedi.

Erdoğan gençlerle ilgili tıpkısı müjdeyi bile paylaşarak şu ifadeleri kullandı:

“Ulusal staj programının 2023 yılı başvurularını bugün itibari ile açıyoruz. Yaz stajı amacıyla ödediğimiz asgari ücretin yüzdelik 30’una istikbal fail rakamı 2023 ‘ten itibaren asgari sevap seviyesine yükseltiyoruz. İlave adına Staj sonrası öğrencilerimizin yarı zamanlı çalışmalarına devam edebilmelerini realizasyon amacıyla geliştirdiğimiz kabiliyet gerçekleştirme modelini yaygınlaştırıyoruz. Hem amme hem özel sektör tarafının detaylı zamandır beklediğini bildiğimiz Türkiye’nin eş kaynakları envanterinin hazırlıklarını tamamladık. Tıpkısı sonraki girişim kendisine kamu ve özel sektörün gelecekteki ihtiyaç duyacağı teknik ve yetkinlikteki insan kaynağının belirlenmesi için 2023- 2027 mühim adam kaynağı planlamasının çalışmalarına başladık. Amacımız, Türkiye’nin 2053’e kadar ihtiyaç duyacağı insan kaynağını yetiştirmesini sağlayacak kapsamlı bire bir planlamayı cümle tarafların katılımıyla gerçekleştirmektir.

Ülkemizin ürettiği seçkin modelin Balkanlar’dan Mutedil Asya’ya büyüklüğünde açık tıpkısı coğrafyadaki dostlarımızın de önünü aydınlattığı düşüncesiyle bu çalışmaları yürütüyoruz. Gelişigüzel faaliyetimizi zorlaştırmayınız, kolaylaştırınız öğüdüne makul şekilde hanay geçiriyoruz. Bugünkü toplantımızın konusu olan e İnsan projemiz sizlerle paylaştığımız kül bu araçların ve henüz fazlasının bir tane yapı altında sunulduğu tümleşik tıpkısı sayısal platformdur. Verilen hizmetlerde kullanılan teknolojik enfrastrüktür itibariyle dünyanın arz kaslı aktif dijital platformu özelliğine haizdir. Ülkemizin sunu şanlı yetenek havuzunu burada oluşturarak uluslararası akreditasyonu keşfetmek yoluyla adam kaynağımızı dünya çapında rakiplik edebilecek seviyeye çıkartmak istiyoruz. Gençlerimizi, kurumlarımızı, hakikat sektörümüzü, e adam üzerinden sunduğumuz eksiksiz hizmetleri etkin şekilde kullanmaya nida ediyorum. Türkiye yüzyılını mensur ederken sunma büyük desteği alacağımız kaynaklardan birinin de burada verilecek hizmetler olacağına inanıyorum. Tığ evvelden acun koşarken ülkemizin önüne yatanlardan çok çekmiş tıpkısı milletiz. Onun içi zaman davranmayacak olanlara meydanı bırakmamakta kararlıyız. Ego hocalarımıza güveniyorum, gençlerimize güveniyorum, bu işi başaracağımıza inanıyorum” dedi.

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları marifetiyle sunulan E- İnsan Dijital bakım noktasının görklü olmasını dileyen Erdoğan projede emeği olanlara teşekkürname etti.

Ulusal Staj Programı kapsamında ödüle layık tanıdık yaşama ve kurumlar, Kabiliyet Gelişigüzel Yerde Lehçe Kariyer Fuarları kapsamında ödüle müstahak görülen kurumlar, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisinin Proje ve Araçlarıyla öğrencilerinin kariyer gelişimini genişlik deli dolu şekilde destekleyen darülfünun uzaktan eğitim bilimi kapısı kapsamında ödüle layık tanıdık hayat ve kurumlara ödülleri Cumhurbaşkanı Erdoğan marifetiyle takdim edildi.

Share: