Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘Katılım Bankası’ isminin ‘Katılım Para Kurumu’ şeklinde değiştirilmesi gerekiyor

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan Dolmabahçe Ofisi’nde düzenlenen Paydaşlık Para Izleme Belgesi Lansman Toplantısı’nda acun mal sisteminin aksaklıklarından bahsederek, katılım finansın türe ettiği yerde olmadığını söyledi.

Erdoğan’ın konuşmalarından satır başları şu şekilde:

“TOPTAN EKONOMİK KRİZ MECMU ACUN EKONOMİLERİNİ DERİNDEN ETKİLİYOR”

Bugün burada halkoyu ile paylaşılacak iştirak para izleme belgesinin hayırlara vasıta olmasını diliyorum. Türkiye’nin seçkin alanda olduğu üzere ekonomide bile hedeflerini küresel ligin en üst sıralarına çıkarmak amacıyla hakeza bir süreçte bu çeşit çalışmaların çok elan manalı olduğuna inanıyorum.

Elan önemlisi salgının ve savaşın tetiklediği enerji ve emtia fiyatlarındaki artışın derinleştirdiği toptan soylu erki krizin gelişmiş ülkeler ilkin kalkışmak üzere tam ekonomileri derinden etkilediği bire bir dönemden geçiyoruz. Global krizlerin ardının kesilmediği serencam yıllarda Türkiye, uzunca tıpkısı süredir yaşadığı siyasi ve iktisadi badirelerden elde ettiği sınama ile kendini değişik ülkelerden ayrıştırmayı başarmıştır. Elan sarih konuşmak gerekirse birileri akıbet 8-9 yıldır Türkiye’yi yönlendirilebilen olmaktan idrak etmek üzere kumpastan darbeye seçme yolu denediler. Bu sinsi saldırıların son mermisi dahi ekonomimize sıkıldı. Amma hesap edilmeyen benzeri nitelik ortaya çıktı. Bize kurulan tuzaklara karşı verdiğimiz uğraş bizi elan hayatiyetli kıldı. Buna huzur dünyadaki fevkalade krizler bize bu tuzakları kuranların tamlik zaaflarını ve zayıflıklarını açığa çıkardı.

“EKONOMİK BÜYÜMENİN LOKOMOTİFİ OLMASI MÜSTELZIM FİNANS SİSTEMİ GÖREVİNİ YERİNE GETİREMİYOR”

Küresel gelişmelerin etkisiyle bire bir süredir etkisini hissettiğimiz şişkinlik meselesinin dahi üstesinden gelerek inşallah Türkiye Yüzyılı’nı bütün birlikte nesir edeceğiz. Bağımlı bu arada global kazançlı akse sonsuz kullanılmamış sorunlara üstelik yol açarak dünyayı kasıp kavurmayı sürdürüyor. Yaşanan sorunların sunma çok etkilediği alanların başında ise mal kesimi geliyor. Aslında para sisteminin bunun ötesinde sıkıntıları, çarpıklıkları, çıkmazları da vardır. Henüz bulutsuz benzeri ifade ile asıl görevi tasarrufları makul yatırımlara yönlendirerek soylu erki büyümenin lokomotifi olması gereken mali hep daha çok bu görevini yerine getiremiyor. Geldiğimiz noktada finans sisteminin üretimi ve ticareti beslediği ayrımsız kazançlı düzenin yerini adeta eksiksiz özge sektörlerin mal sektörünü beslediği gayrisıhhi ve sürdürülemez benzeri çatı almıştır.

KATILIM FİNANS BANKASI İSMİ KATILIM FİNANS KURUMU OLABİLİR

Dünyada para sisteminin beslediği borçluluk, sağlık ve mal adaletsizlikleri alelacele artıyor. Buna denk aynı sistemin el açtığı sorunlar ülkelerin ekonomik büyüme oranlarını ve sosyal bol bolamat seviyelerini karşıt yönde etkiliyor. Öyle kim, 2021 yılında 303 trilyon dolar seviyesine ulaşan toptan borçluluk oranı toptan milli gelirin 3,5 katına yükselmiştir.

Ortaklık mal kuruluşlarının bankalardan aynı farkının olmadığına ait umumi bir matlup toplumumuzda vadi etmiş durumdadır. Bu algıyı dönüştürmenin önce adımı halen beğenilen Katılım Bankası isminin Ortaklık Para Kurumu şeklinde değiştirilmesi olanaklıShare: