Cumhur Reisi Erdoğan’dan talimat: Fiyatları indirin

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, DOĞRU Parti’nin dünkü Minval Değişmeyen Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında, Ekincilik Cesaret Kooperatifleri’ne ilgili marketlerin fayda gayeli kurulmadığını belirterek, fiyatların düşürülmesi talimatı verdi.

Pahalılık rakamları temmuzda yüzde 80’e dayanırken, azık enflasyonu ise yüzde 94 namına açıklandı. Bu rakamlarla Türkiye mecmu dünyada gıda enflasyonu canlı ülkeler sıralamasında 4’üncü sırada düz alıyor. Türkiye’birlikte fiyatlar artarken dünya gıda fiyatlarında gerileme yaşandı.

Et ve Benzen Kurumu’nun peşi sıra Ekincilik Cesaret bile pimpirik besin amacıyla devreye giriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında önceki akşam gerçekleştirilen MKYK toplantısının ana gündemi azık ürünlerindeki değer artışları oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantıda vatandaşın enflasyona cebin korunması için kullanılmamış tedbirler alınacağını söyledi. Bu kapsamda Et ve Benzen Kurumu’nun indirimli deri satışı uygulaması başlattığını hatırlatan Erdoğan, Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişçi’ye, Tarım Yüreklilik Kooperatifleri marketlerinde satılan ürünlerde de indirim yapılması talimatı verdi. Erdoğan “Vatandaşın gıda fiyatlarının artışına karşı korunması lazım. Bu nedenle Tarım Yüreklilik Kooperatiflerinde satılan ürünlerde dahi indirime gidilmesi gerekiyor. Bu kurumlar yarar amacı gütmüyor. Gerekirse maliyetine satılsın. Ekincilik Emniyet Marketlerin sayısını hemen artıralım. Daha önce da söyledim. Yurttaş çakaralmaz gıdaya ulaşsın” dedi.

Elektrik kesintileri araştırılacak

Kirişci’nin Güneydoğu Küçük Asya Bölgesi’nde yaşanan hareketlilik kesintilerinin tarımsal sulamayı zıt etkilediğini bildirmesi üstüne toplantıya Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez üstelik çağırıldı.
Edinilen bilgilere bakarak Reisicumhur Erdoğan ruh kesintilerinin nedeninin araştırılmasını istekle, “Vatandaş mağdur olmasın, teferruatlı süreli cıvıltı kesintileri olmaması amacıyla gerekli önlemleri karşı” talimatı verdi. 

Erdoğan ayrıca, enflasyonla mücadeleye dönük önlemlerini devam edeceğini belirtirken, seçime gidilirken, sahada olacaklarını, diyar mitingleri ve toplu açılışlarda vatandaşla buluşmaya devam edeceklerini dahi tabir etti.

Ekincilik Kredi, üreticinin borçlarını yapılandırıyor

Ekincilik Kredi Kooperatiflerinin eser alımları 3.3 milyar TL’ye ulaştı

Cumhur Reisi Erdoğan, Slovenya Cumhur Reisi Pahor ile görüşecek

 

Share: