Cumhur Reisi Erdoğan, “e-İnsan Programı”nda konuştu: (2)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye bundan sonra bereketli talimli evlatlarının kariyer amacıyla dar dışına gittiği değil, ensiz dışında yetişek gören evlatlarını kendine çeken bire bir elektrik merkezi olmuştur.” dedi.

Erdoğan, Beştepe Kavim Kurultay ve Kültür Merkezi’nde planlı “e-İnsan Programı”nda yaptığı konuşmada, Mürekkep Milel (BM) Kalkınma Hedefleri ile düzenli düzenlenen çalışmalarla okazyon eşitliği, şeffaflık, adisyon verebilirlik, yenilikçilik ve değim kabil değerleri temel düz tıpkı insan kaynağı kültürü oluşturmanın peşinde olduklarını söyledi.

İnsan Kaynakları Ofisi aracılığıyla geliştirilerek uygulamaya konulan sistemlerin evcil ve milli hazırlandığını dile getiren Erdoğan, atılan değme adımda gençlerin ve çalışanların umutlarını güçlendirecek, öz güvenlerini yükseltecek, becerilerini ve yetkinliklerini artıracak, devleti ve hususi sektörü başarıdan başarıya taşıyacak “Yetenek Yönetim Modeli”nin inşasının hedeflendiğini bildirdi.

Cumhur Reisi Erdoğan, Ulus Kütüphanesi’nin dünyada müstesna kütüphanelerden benzeri tanesi olduğunu belirtti.

Yekpare imkanlara ehil Budun Kütüphanesi’nin 24 saat, 7’den 70’e umum vatandaşlara bakım verdiğini aktaran Erdoğan, kütüphaneyi gezen acun liderlerinin “Projeyi bize birlikte verir misiniz?” dediğini, kendilerinin dahi “Projeyi verebiliriz.” yanıtını verdiklerini anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilmi ve Budun Kütüphanesi üzere projeleri “tamam insanlığa başmaklık” adına düşündüklerini ve bunların “insanlığın emrinde olduğunu” söylediklerini kaydetti.

“İlmi öğrenim demek amacıyla imdi hocalarımızı seferber ettik”

Türkiye’deki darülfünun sayısının 81 devlet genelinde artırıldığını hatırlatan Erdoğan, bunun “Hangi gerek var, 76 şerha yetmiyor mu, 81 ilde ne?” şeklinde eleştirildiğine dikkati çekti.

Deminden ise kimsenin söyleyecek sözünün kalmadığını belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

” Iğdır’dan, oradaki aynı gencimiz üniversiteye gidecekse İstanbul’a veya Ankara’ya illet gelsin? ‘Hocalarımızı biz Iğdır’a gönderelim, oradaki üniversiteye gönderelim, Muş’a gönderelim, Ağrı’ya gönderelim’ dedik. Oradaki üniversitelerimizi yaptık. Demincek hangi oluyor? Hocalarımız, o üniversitelere gidip, orada dersi veriyor ve oradaki gencimiz Ankara, İzmir, İstanbul buralara vürut meşakkatini çekmiyor. Yani tığ ilmi tahsil gitmek amacıyla bundan sonra hocalarımızı seferber ettik, sağ olsun hocalarımız oralarda bu dersleri isnat etmek suretiyle gençliğimiz çok daha özgüvenle vürut sürecine başladı.”

Üniversite sayısının 76’dan 208’e yükseltildiğini anlatım fail Erdoğan, üniversitelerle birlikte anaokulundan önceki ve ortaöğretime kadar hepsini güçlendirerek ayrı benzeri statünün yerleştirildiğini, ilmin ulaşamadığı içtima bırakılmadığını kaydetti.

Yapılan son düzenlemeyle, kâh üniversitelerdeki yersiz kontenjan sorununun yüce ölçüde çözüldüğünü dile getiren Erdoğan, bu sene böyle benzeri sorunun olmadığını vurguladı.

“Değme öğrencimize yetecek seviyede darülfünun kontenjanına sahibiz”

Cumhur Reisi Erdoğan, şöyle konuştu:

“Bizim üniversite sayısını müzayede sebeplerimizden biri, bir zaman bildirme şişman yüklülük kaynağı olan yükseköğretime ulaşılabilirlik sorununu çözmekti. Bu amacımıza ulaşarak yükseköğretimde hemen ulaşılabilirliği değil, okazyon eşitliğini üstelik temin ettik. Böylecene üniversitelerimizi seçkici bir bakış açısıyla, anlaşılan zümrelerin, galiba dirimlik seviyesindeki insanların eriştiği bir düzlük olmaktan çıkardık. Bugün artık ortaöğretimden çıkışlı olan gelişigüzel öğrencimize yetecek seviyede darülfünun kontenjanına sahibiz.”

Tam dikkatlerin ve kaynakların eğitimin kalitesinin yükseltilmesine, üniversitelerden mezun olanların istihdam alanlarının çoğaltılmasına verildiğine işaret fail Erdoğan, üniversiteye hazırlanan gençlerin doğru kürsü ve çığır tercihi yapabilmelerinin temini üzere 40 binin üstünde emare öğretmenle “Müşavir Vukuf Sistemi” üzerinden iş birliği yapıldığını belirtti.

Erdoğan, ayrıca üniversitelerin “çıkışlı hisse senedi gücüne paydaşlık” performanslarını ahenkli namına ölçen ayrımsız hep kurduklarını, ölçümlere bakarak hazırlanan raporların üniversitelere ve beyyine öğretmenlere gönderildiğini, sonunda kül tarafların asıl fotoğrafı görmesini sağladıklarını anlattı.

Ulusal Staj Programı

Tüm üniversitelerde faaliyete geçirilen “kariyer merkezleri”nin gençlerle tam devir ortada köprü kurduğunu tabir eden Erdoğan, tam sektörün talebi ile gençlerin kariyer hayallerini buluşturmaya yönelik “Yetenek Kapısı”nın devreye alındığını söyledi. Erdoğan, 1,2 milyonun üzerinde öğrenci ve çıkışlı ile 8 binin üzerinde işveren ve kariyer danışmanının “Kabiliyet Kapısı” üzerinden ücretsiz şekilde benzeri araya geldiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“Öğrencilerimizin yaşadıkları tıpkısı değişik mehabetli sorunu, ‘Ulusal Staj Programı’ ile adaletli ve artağan benzeri şekilde çözüme kavuşturduk. Kişisel bilgilerin gizli tutulduğu yetenek havuzu, kurumlarımızın stajyer mektepli temininde her an daha çok rağbet gösterdiği tıpkısı diğer koca programımızdır. Böylecene, herhangi bir aracıya ve onun getirdiği şüpheye yöre bırakmadan stajyer eş kaynağı arzı ile talebini buluşturma imkanı elde ettik. Bu sistemde herkesin referansı, özlük kabiliyeti, birikimi ve vizyonudur. Sonuç 2 yılda 160 bini fazla gencimiz ücreti ve sigortası celal yoluyla karşılanan bu izlence üzerinden amme kurumlarında staj yapma imkanı bulmuştur. Programın, OECD aracılığıyla denk aplikasyon namına gösterilmiş olması doğru istikamette gidildiğinin işaretidir.”

Lehçe kariyer fuarlarına yönelik da değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, bugüne kadar 23 ayrı yerde 400 bini fazla mukayyet gençle, 5 binden aşkın işverenin bu fuarlarda bire bir araya geldiğini belirtti.

Yurt dışında yetişek gören Türk vatandaşı veya gökçe kart sahibi yetenekleri kazanmaya yönelik “Uluslararası Kariyer Fuarı”nın bile 10 ülkede gerçekleştirildiğini bildiren Erdoğan, “Türkiye imdi dolgunca talimli evlatlarının kariyer üzere ensiz dışına gittiği değil, dar dışında eğitim bilimi gören evlatlarını kendine calip bir elektrik merkezi olmuştur. Üste sair mevki vatandaşlarından yetenekler de toptan ayraç haline gelen şirketlerimizde hizmet etmek amacıyla Türkiye’ye yönelmektedir. Binlerce Türk vatandaşı istihdam almak üzere davet açan yabancı şirketler bulunan. Bu noktaya geldik. Beş Altı başvuruyla müteselli olmak zorunda kalıyordu birileri. Çünkü kendini gür yetiştirmiş ayrımsız gencimiz amacıyla ülkemizde harıldamak sıkıntılı dışında çalışmaktan rastgele bakımdan çok elan caziptir.” diye konuştu.

(Sürecek)

Share: