Cumhur Reisi Erdoğan, Cemevleri Temel Atma ve Toplu Açım Töreni’nde konuştu: (2)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Alevi Bektaşi vatandaşların ve onların etrafında tıpkısı araya geldiği mekanların cümle meselelerinin şevket gözetiminde takibini ve yürütmesini yapacak kurumsal tıpkısı çatı kuracaklarını belirterek, “Kültür ve Turizm Bakanlığımız zat bünyesinde kuracağımız Alevi Bektaşi Hars ve Cemevi Başkanlığı, muhtarlıklara, derneklere, belediyelere, federasyonlara kapalı cemevlerinin tamamının yönetimini yürütecektir.” dedi.

Erdoğan, Şahkulu Odalık Dergahı’nda planlı Cemevleri Ana Atma ve Küşat Töreni’nde yaptığı konuşmada, Malazgirt Zaferi’nden beri bin yıldır ebedi ancak adına seçtikleri Anadolu’yu düşünerek ve fiziken berkitmek, türe hepten aynı nizama sarmak amacıyla savaşım verdiklerini anlattı.

Haçlılardan Moğollara kadar vatanı tahribe müteveccih değme saldırıyı inanç ve kararlılıkla bertaraf ederken kişi medeniyetlerinin inşasını dahi ayrımsız şekilde sürdürdüklerini kaydeden Erdoğan, ebedi vatanlarının değme köşesini medreselerle köprülerle çarşılarla ilmek ilmek dokuduklarını dile getirdi.

Selçuklu’dan Osmanlı’ya, oradan Cumhuriyet’e mevrut aynı devamlılık ortamında istiklali koruduklarını, istikballerine cemaat çıktıklarını belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

“Bu atılımın gerisinde ülkemize geçtiğimiz 20 yılda kazandırdığımız, yüzyıllık eksiklerimizi giderdiğimiz, sorunlarımızı çözdüğümüz ürün ve hizmetlerimiz vardır. Demokrasi ve kalkınma hamlemizin özünde, milletimizin hayallerini hayata geçirirken tam alanlardaki sorunları dahi çözme iradesi yatmaktadır. Eğitimden sağlığa, güvenlikten adalete, ulaşımdan enerjiye, sanayiden tarıma kazandırdığımız beherglas yatırımla ülkemizi yavaş yavaş 2023 Türkiye’sine hazırladık. Zaman birlikte Cumhuriyet’imizin ikinci asrını Türkiye yüzyılı haline getirecek yeni aynı atılımın hazırlığı içindeyiz. Ülkemizi Türkiye yüzyılına hazırlarken milletimizin eksiksiz kesimleriyle birliğini, beraberliğini, kardeşliğini güçlendirecek adımlara hususi ehemmiyet veriyoruz.”

Salgın ve savaşın tetiklediği küresel krizlerin mevki üzerindeki pahal etkilerini göğüslerken, ekonomik sıkıntıların öğün açtığı kayıpları üstelik tezelden telafi ettiklerine meni eden Erdoğan, takkadak bunlarla kalmadıklarını, bugüne kadar çözümünü ikbal ettikleri seviyede sağlayamadıkları herhangi bir meselenin da çözümü amacıyla güç gayret gösterdiklerini vurguladı.

“1585 cemevi konuşma edilerek muhataplar bir tane yegâne dinlendi”

Cumhur Reisi Erdoğan, bu çerçevede ülkedeki Alevi Bektaşi toplumunun beklentilerini tespite ve çözüm yolları bulmaya yönelik şümullü bire bir tedbir yaptıklarını belirterek “Ekin ve İçişleri Bakanlığımızın koordinasyonunda yürütülen milli temas ve el birliği çalışması kapsamında 1585 cemevi ziyaret edilerek muhataplar biricik biricik dinlendi. Valiliklerimiz yoluyla çözülebilecek bina, tadilat, sıtma kabil mesail üzere hemencecik sıcağı sıcağına talimatlar verildi, adımlar atıldı.” dedi.

Ayrıca, elan esaslı çözümler amacıyla ince çalışmalar yürütüldüğünü, bunların müjdesini ısınmak istediğini rapor fail Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Alevi Bektaşi vatandaşlarımızın ve onların etrafında tıpkı araya geldiği mekanların kül meselelerinin büyüklük gözetiminde takibini ve yürütmesini yapacak kurumsal bir bina kuruyoruz. Hars ve Turizm Bakanlığımız kişi bünyesinde kuracağımız Alevi Bektaşi Hars ve Cemevi Başkanlığı, muhtarlıklara, derneklere, belediyelere, federasyonlara vabeste cemevlerinin tamamının yönetimini yürütecektir. Cemevi hizmetlerinden yetişek faaliyetlerine kadar tekmil icraat, bu kurumsal bina altında kamu güvencesi desteği ve denetimiyle yürütülecektir. Sonunda cemevlerinin ışıklandırma, içme ve istimal suyu, imal, onarım, bakım giderlerinin karşılanması ve bayındırlık planlarındaki yeriyle ait tamam sorunlar çözgün olacaktır. Ayrımsız şekilde cemevlerinde erkan hizmetlerini yürütmekten mesul Alevi Bektaşi akide önderlerinden kâm edenlere dahi bu kurumsal bina bünyesinde grup verilebilecektir. Ülkemizin demokratikleşme reformlarının genişlik önemlilerinden biri olduğuna inandığım bu adımların ülkemize, milletimize, Alevi Bektaşi kardeşlerimize anlı şanlı olmasını diliyorum.

Türkiye’deki 85 milyon insanının beher ferdinin devletin nitelikli vatandaşı olduğunun altını çizen Erdoğan, “Beherglas insanımızın akide ve ibadetten terbiye ve iş hakkına kadar birlik ana türe ve özgürlüklerden yararlanabileceği bir Türkiye dayamak için gece gündüz çalıştık, çalışıyoruz. Akıbet dönemde yeniden gündeme gelen kimi tartışmaları dahi asıl hak ve özgürlüklerle ilgilendiren reformlarımızı daha ileriye götürmenin vesilesi kendisine görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Cumhur Reisi Erdoğan, paylaşılan müjdeler ile açılışını yaptıklarını ve temelini attıkları cemevlerinin Alevi Bektaşi vatandaşlara uz olmasını diledi.

4 cemevi açıldı, 7 cemevinin temeli atıldı

Cumhur Reisi Erdoğan, konuşmasının ardından cemevi açılışı için Ankara, Elazığ, Erzurum, Erzincan ile asıl atma töreni amacıyla Kütahya, Burdur, Denizli, Bilecik, Kayseri, Okumuş ve Kırklareli’hangi faal angajman gerçekleştirdi.

İlk yerine, Erzurum-Erenler Alevi Bektaşi Kültür ve Dayanışma Derneği’ne çalışkan bağlantıyla seslenen Erdoğan, eserin videosunu izledikten sonraları Erzurum Valisi Okay Memiş’e açılışın yapılması talimatını verdi. Memiş’in “Zatıdevletlerinizin talimatları ve İçişleri Bakanlığımızın katkılarıyla ilimizde yaklaşık 27 skor köydeki cemevlerimizin dahi buyurduğunuz kadar acilen şipşak hep eksiklerini tamamladık.” demesi üstüne, Erdoğan tatlıca olmasını arzu etti. Elan sonra kurdele kesilerek cemevinin açılışı yapıldı.

Erdoğan, elan sonradan, Erzincan Alevi Kültür Dernekleri Kemah Şubesi’ne bağlandı. Yapılan cemevinin videosunu izlerken, yer ve peyzaj düzenlemelerinin kusurlu olduğunu, bunların giderilmesi gerektiğini belirten Erdoğan, “Devam edecek değil mi? Yeşillerin olması elan bambaşka olur.” dedi.

Erzincan Valisi Mehmet Makas’ın “İl merkezimizde ve 8 ilçemizde tayin edilen tam noksanlıklar giderilmiştir, nesir ve ihyası yapılmıştır. Canlarımız namına şükranlarımızı arz ediyoruz Sayın Cumhurbaşkanım.” ifadesi üzerine Erdoğan “Salim olun.” dedi. Cemevi, kurdele kesilerek açıldı.

Ardından, Ankara Altındağ Aydıncık Köyü Kültür ve El Birliği Derneğine etkili bağlanarak, eserin videosunu izleyen Erdoğan, “Bittabi bu etrafın düzenlenmesine da şu anda aynı kurgu teşekkül edecek.” diye konuştu.

Kurdele, Erdoğan’ın “Iyi olsun.” ifadesinin arkası sıra kesildi.

Elazığ’daki Karakoçan Alevi, Kültür ve El Birliği Derneği’hangi etken bağlantıyla seslenen Erdoğan, buradaki eserin videosunu bile izledikten sonra kurdele kesildi. Erdoğan, Elazığ Valisi Ömer Toraman’a “Ömer As bekâr dediğim kadar burada üstelik belde düzenlemesini, peyzajını falanca üstelik aceleten halledelim. Oflaz olsun.” dedi.

Erdoğan, elan bilahare Bilecik Bozüyük Hacı Bektaş-ı Veli Hars ve Içtimai Tesanüt Derneği, Burdur Çavdır İmam Hüseyin Cemevi Yaptırma ve Yaşatma Derneği, Kütahya Hacı Bektaş-ı Veli Hars ve Içtimai Teavün Derneği, Kırklareli Çokluk Vakfı, Denizli Ardıçlı Cet Cemevi Tahtacı Türkmenleri, Münevver Koçarlı Atatürk Mahallesi Tahtacı Türkmenleri Derneği, Kayseri Eskiyassıpınar Cemevi’nde merasim için muntazır yetkililere seslendi.

Bu eserlerin toplu halde temelinin atılacağını belirten Erdoğan, “Altın rüfeka esas atmaya hazır mısınız? Tığ şu anda İstanbul’dan kurdeleyi keseceğiz. Sizler bile iyice atacaksınız.” dedi.

Bu esnada cemevlerinin yapımının hangi kadar sürede biteceğini soran Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat’nun 5 ay içerisinde sona ereceğini söylemesi üzerine, “Bütünü 5 ay diyor. Aynı ay da biz artı koyalım. 6 kamer ortamında bitecek inşallah.” diye niteleyerek konuştu.

Cumhur Reisi Erdoğan, temeller atılırken “Ya Allah Bismillah” diye niteleyerek, beraberindekilerle birlikte kurdele kesimini gerçekleştirdi.

Notlar ?

Törene Cumhur Reisi Erdoğan’ın birlikte Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Doğruluk Bakanı Bekir Bozdağ, Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, DÜRÜST Fırka Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, YANLIŞSIZ Öğür Genel Başbuğ Yardımcısı ve Fırka Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Baskı, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, DOĞRU Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe ve çokça sayıda Alevi dedesi dahi katıldı.

Törende, Şahkulu Melik Dergahı Dedesi Yüce Doğan tarafından “Gülbang Duası” edildi.

Tasavvuf, İrfan ve Vadi Meşkleri Topluluğu sanatçıları vasıtasıyla “Canım Kurban Olsun”, “Vardım Kırklar Kapısına”, “Ulan Erenler Karın Fikir Eylesin” deyişleri okundu.

İçişleri Bakanlığı ile Firez ve Turizm Bakanlığının desteğiyle hazırlanan 13 adımlık videoteyp izletildi.

Reisicumhur Erdoğan ve beraberindekiler tören sonrasında Şahkulu Sultan Dergahı ve Cemevi’ni gezdi.

(Bitti)

Share: