Cumhur Reisi Erdoğan, Balaban Taarruz’un 100. Yıl Dönümü Kutlamaları ve Afyonkarahisar Toplu Küşat Töreni’nde konuştu: (2)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Milletimizin kutsi değerlerine açar uzatanlar, milletimizin kutsallarına hakaret edenler hem toplumsal vicdanda hem bile hukuk uğrunda adisyon vermekten paçalarını kurtaramayacaklar.” dedi.

Erdoğan, Galebe Meydanı’nda düzenlenen Balaban Tecavüz’un 100. Yıl Dönümü Kutlamaları ve Afyonkarahisar Şişman Açılış Töreni’ndeki konuşmasında, “Yegâne kavim, yegâne simge, yegâne vatan, bir tane kerem” vurgusu yaptı.

Türk milletinin birliğini kimsenin bozamayacağını belirten Cumhur Reisi Erdoğan, “Milletimizin kutsal değerlerine araç uzatanlar, milletimizin kutsallarına taşlama edenler hem toplumsal vicdanda hem üstelik ünsiyet uğrunda hesap vermekten paçalarını kurtaramayacaklar.” dedi.

“Tarihi şahsiyetlerimiz arasında ayrımcılık yaparak kargaşa tüccarlığına yeltenen düzme tarihçiler iz emellerini gerçekleştiremeyecekler.” ifadelerini kullanan Erdoğan, tek fırka faşizmi özlemiyle yanıp tutuşanların serencam 20 yıldır olduğu kabilinden gelecekte da hedeflerine ulaşamayacağına belen etti.

Türkiye’nin şahlanışına kol darp gayretlerinin milletle ve gençlerle boşa çıkarılacağını dile getiren Erdoğan, “Ecdadımızın bu topraklarda bıraktığı izleri izlem ederek, Türkiye’yi ahlakla, erdemle, adaletle, kardeşlikle büyütmeye devam edeceğiz.” dedi.

“Vatanımızın dört bir köşesindeki şehitliklerimiz kahramanlık destanlarıyla kırcı”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afyonkarahisar’ın Halas Savaşı’nın sembol şehirleri arasında kayran aldığını, topraklarının şehit kanlarıyla yoğrulmuş mübarek tıpkı kasaba olduğunu belirterek, kentte 7 şehitlik bulunduğunu hatırlattı.

Gençlerden şehitlikleri musahabe ederek kitabeleri dikkatle okumasını talip Erdoğan, şöyle devam etti:

“Kurtkaya Şehitliği Kitabesi’ndeki ayn yaşartıcı hikayeyi burada sarılmak istiyorum, Balaban Hücum 26 Ağustos 1922 günü sabah 04.30’da başlamış ve iki saat içerisinde düşmanın bilcümle tel örgüleri parçalanmıştır. Elan çevrim doğmadan zaferin önceki ışıkları Anadolu’da parlamaktadır. Başkumandanlık Karargahı’nın bulunduğu Kocatepe’ye tek boğaz yeri olan Kalecik ve Kurtkaya bölgeleri Türk ordusu üzere haddinden fazla önemlidir. Buraların benzeri zaman ilk alınması ve düşmanın yok edilmesi görevi henüz 24 yaşındaki Yüzbaşı Agah’a verilir. Yüzbaşı Agah, emrindeki 150 Mehmetçik ve Üsteğmen Feyzullah ile 2 bin 500 kişilik düşman tümenine saldırarak nazik tıpkı cenk başlar. Bilcümle çarpışmalar 27 Ağustos nısfınnehar saatlerine kadar sürer. Düşman saflarının içine kadar biçim Yüzbaşı Agah onlara aheste kayıplar verdirerek mağrip istikametine kaçmalarını sağlar. Büyük benzeri berkitme düzlük antagonist birliği ile çarpışırken Yüzbaşı Agah, 100 Mehmetçik ve Üsteğmen Feyzullah ile birlikte martir düşer. Geriye artan 50 Mehmetçik ve sağlamlaştırma kuvvetlerimizle düşman bu düzlük içerisinde tamamen bulunmayan edilir. Tamam, vakit kaybetmeden Afyon’daki abideler değil, Kütahya’dan Çanakkale’ye büyüklüğünde vatanımızın ciharıyek köşesindeki şehitliklerimiz birlikte buna analog kahramanlık destanlarıyla doludur.”

Dünyanın 34 değişik ülkesindeki 78 Türk şehitliğinin milletin adalet, adalet ve hürriyet önünde verdiği mücadelenin sembolü olduğunu tabir fail Erdoğan, Türkiye’nin dünyanın bildirme nazik şehitliği olduğunu belirtti. Reisicumhur Erdoğan, bu nedenle Türkiye’nin şehitler yurdu, Türk milletinin dahi şehitleriyle aktif bir kavim olduğunu vurguladı.

İstiklal Marşı’nın dizelerini okuyan Erdoğan, şehitlerden aldıkları ilhamla YANLIŞSIZ Parti’nin temellerini Afyonkarahisar’da attıklarını ve kutlu yürüyüşü başlattıklarını, 21 yıldır aralıksız demeden çalıştıklarını ve Türkiye’ye aşkla bakım ettiklerini anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti’ni tebcil etmek, perçinlemek, çağdaş medeniyetler seviyesinin üstüne yısa etmek için himmet gösterdiklerini, milletin desteği ve duasıyla “aşılmaz” denilen engelleri aştıklarını kaydetti.

Milletin desteğiyle Türkiye’yi, bölgesinin ışıldak yıldızı haline getirdiklerini nâkil Erdoğan, Türkiye’yi gelişigüzel alanda tarihi yatırımlarla tanıştırdıklarını belirtti.

(Sürecek)

Share: