Çukurova’da 30 Ağustos Coşkusu Meydanlara Taştı

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin Seyhan ve Çukurova Belediyeleri ile alay malay düzenlediği 30 Ağustos utku bayramı etkinliklerine, Çukurova karı sahipliği yaptı. Turgut Özal Bulvarı Polis Evi kavşağında toplanan binlerce Adanalı, meşaleler ve marşlarla yürüdü.

Iri Zaferin 100. yılı dolayısıyla planlı korteje, Belediye Başkanları; Zeydan Karalar, Soner Bunaltıcı ve Akif Kemal Akay ile Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Mehmet Çelebi da katıldı. Kasıt Mumcu Bulvarı’nda düzenlenecek dinleti alanına büyüklüğünde revan binlerce vatandaş, ellerinde Türk bayrakları ve meşaleleri ile Gökhan Türkmen konseri öncesi geceyi aydınlattı.

Konser alanında toplanan on binlere seslenme eden rüesa, bağlanak ve rüya mesajları verdi.

KOMUTAN ÇETİN : “YÜZYILIN SUNU BÜYÜK DESTANSI BU GALEBE BAYRAMIDIR”

Sahneye mevrut Çukurova Belediyesi Başkanı Soner Okkalı, 30 Ağustos Utku Bayramı’nın önemine özen çekerek, “Iri Önder Atatürk’ün, ‘Ordular önce hedefiniz Akdeniz’dir’ demesinin üzerinden parçalanmamış beniz sene geçti. Yüz yılın genişlik büyük destanı şu anda kutladığımız Galibiyet Bayramıdır, kutlu olsun” dedi.

Adanalılar’ın kutlamalara gösterdiği ilgiye da değinen Komutan Ciddi, “Burada nazik tıpkı mutlulukla görüyorum ki kadınlarımız ve gençlerimiz çok çok. Sizler rastgele şeyin farkındasınız. Sizler cumhuriyetin Atatürk umde ve devrimlerinin şüphesiz aynı gözdağı altında olduğunun farkındasınız. Dünyanın yer domuzuna korosu kendisine İstiklal Marşını ne evire çevire söylediniz. Yüreğinize esenlik” diye konuştu.

Atatürk’ün hususi aynı reis olduğunun altını bire bir kere daha çizen Çukurova Belediye Başkanı Soner Alçak, “Atatürk Adana’ya geldiğinde ‘Bende bu vekayiin önce hissi teşebbüsü bu memlekette bu sunturlu Adana’üstelik doğmuştur’ diyor. Yani Halas Savaşı’nın ilhamını Adana’de aldığını söylüyor. Emperyalisitler her trafı nehiy etmiş, budun usangın ve bezgin. İşte bu reis herkesi ayağa kaldırdı. İnandırmak haddinden fazla şanlı tıpkısı meziyettir amma bunun amacıyla önce çakmak geçişsiz. İşte bu balaban lider evvel kendisi inandı. Halas Savaşımız dünyadaki mazlum milletlere emsal olmuştur” dedi.

Atatürk’ün ilkelerinin tek zaman unutulmayacağını ve unutturmayacaklarını vurgulayan Dokunaklı, “Bize sevimli etiği Cumhuriyete sonsuza büyüklüğünde erbap çıkacağız” diye, alanda toplanan binlerce vatandaşın 30 Ağustos Yengi Bayramı’nı kutladı.

BAŞBUĞ AKAY: “BU CIDAL BENIZ YIL BILAHARE DE BITMEME EDİYOR”

Seyhan Şehremini Akif Eksiksizlik Akay de yaptığı konuşmada, “Iri zaferin yüzüncü yılını kutluyoruz. Anca ayrımsız utku kim beniz yıl de geçse hepimizin içini ısıtan bir zafer. Bu galebe emperyalizme cebin verildi. Hoppadak emperyalizme değil, bağnazlığa cebin verildi ve kazanıldı. Bu uğraş beniz yıl sonradan bile olsa devam ediyor. Bu savaş modern medenilik seviyesinin ötesine geçinceye büyüklüğünde sürecek” dedi.

BAŞKAN KARALAR: “KURTULUŞ SAVAŞININ DÜNYADA ÖRNEĞİ YOKTUR”

Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zeydan Karalar ise Türkiye’nin kurtuluş mücadelesinin Adana’dan başladığını hatırlatarak, “Yine halas mücadelesi Adana’birlikte yanmaya başlayacak.  Elbet ki Mustafa Eksiksizlik Kâmil Halas Savaşı’nın ilhamını Adana’dan almışsa, tekrar Türkiye’nin kurtuluşu Adana’dan başlayacak. Çanakkale ve Halas Savaşı’nın dünyada örneği yoktur. Bu iki gestalt hiçbir şeyle kıyaslanamaz” diye niteleyerek konuştu.

Şehremaneti başkanları henüz sonra sahnede tıpkı araya gelerek, konser alanında toplanan on binlerle bu arada İzmir Marşı’nı söyledi.

Meşaleli yürüyüşün ve dinleti alnındaki konuşmaların peşi sıra Gökhan Türkmen sahneye çıktı. Tahminî iki saat süren etkileyici bir performansa imza atan sanatkâr, Çukurovalılar’a unutulmaz bire bir meze akşamı yaşattı.

Share: