Çukur taşları dahi bindirim furyasına katıldı! 80 bin liraya üstelik var 7 bin liraya da

Sonuç dönemde art arda gelen zamlardan, mezar taşı fiyatları dahi nasibini aldı. Mermer ustaları, geçtiğimiz yıla bakarak yüzde 100 artış ile 250 TL’den 500 TL’ye sâdır mezar taşı fiyatlarının maliyet kaynaklı olduğunu söyledi. Bu dönemde tıpkı çukur topluluk fiyatı 7 bin ile 80 bin TL ortada uymazlık gösteriyor.

ÖLMEDEN OYUNTU TAŞLARINI YAPTIRIYORLAR

Bu dönemde kâh müşterilerden ilginç talepler bile geliyor. Mermer ustalarına bakarak, ara sıra müşteriler mezar taşını hayattayken yaptırıp ahiret yolculuğu tarihi kısmını yersiz bıraktırıyor. Ölümünden bilahare sıra eklenip gelecek dönemdeki beklenen maliyet artışında etkilenmiyor.

EN DÜŞÜK OYUNTU FİYATI 7 BİN

Oyuntu taşlarındaki artma hakkında açıklamalarda bulunan mermer ustası Şükrü Mazbut, “Oyuntu yapımı ve tadilatını yapıyoruz. Sabık sene mezar taşlarını 250 TL’ye alıyorduk, demincek ise 500 TL’ye alıyoruz. Kısaca yüzdelik 100 remiks oldu ve taşların maliyeti çokça arttı. Çukur takımını sabık yıl bin 200 ile bin 500 TL arasında alıyorduk. Şimdi ise 3 bin TL’ye alıyoruz. Mezarın müşteriye tasdik fiyatı genişlik bağan 7 bin TL. Sunu yüksek fiyatlı mermer fiyatı ise 80 bin TL’ye büyüklüğünde çıkıyor. en son remiks yüzde 30 geldi” şeklinde konuştu.

“MEZARI AÇABİLİR MİSİNİZ DİYORLAR”

Vatandaşlar tarafından ilginç tekliflerin geldiğini belirten Mergup, “Daha evvel yakını yordamsız eşhas, mezarı açabilir misiniz kullanmak istiyoruz tarzında talepleri oluyor. Tıpkısı dahi bazen vatandaşlar ölmeden önceki mezar taşını yaptırıyor. Talepler doğrultusunda doğum tarihi kabil yazılması gerekenleri yazıyoruz, ölüm yerinde ise ölüm tarihini yazıyoruz” dedi.

EN FAZLA ÜRETİM BALIKESİR, AFYONDA, BİLECİK VE DENİZLİ’DE

Türkiye’dahi muhtelif renk ve desenlerde mermer, kireç taşı, traverten oluşumlu kalker, konglomera, breş ve magmatik kökenli kayaçlar bulunuyor. Acun pazarlarında gusto kazanabilecek nitelikte tabii taş çeşidine topluluk olan Türkiye’üstelik, rezervler Anadolu ve Trakya süresince açık bire bir bölgeye münteşir durumda. Rezervlerin bölgelere göre dağılımı, Ege Bölgesi yüzde 32, Marmara yüzde 26, İç Rum yüzdelik 11, Maşrık Küçük Asya, Güneydoğu Rum, Karadeniz ve Akdeniz Bölgesi yüzdelik 31 düzeyinde. Sektörde kısaca bin 500 nüsha doğal taş ocağı, üretimlik ölçeğinde hareketlilik gösteren 2 bin üretim, itidalli ve hoşur ölçekli 9 bin işlik ruh gösteriyor. Üretimin sunu çok olduğu iller; Balıkesir, Afyon, Bilecik, Denizli ve Muğla kendisine öne çıkıyor.

Bu bölgelerdeki üretim, tekmil üretimin yüzdelik 65’ini oluşturmaktadır. Kazançlı mermer yataklarının bulunduğu değişik iller ise; Bursa, Kırşehir, Çankırı, Çorum, Kastamonu, Niğde, Kayseri, Artvin, Bitlis, Erzincan, Bayburt, Sivas, Tokat, Denizli, Kütahya, Eskişehir, Diyarbakır, Elazığ, Çanakkale, Konya, İstanbul ve Manisa’dır.Share: