Çorum’da Üreticiler Fiyatları Itiraz Etmek İçin Ayçiçeğini Il Önüne Dökmek İstedi, Polis İzin Vermedi

ERKAN KARACA

Ayçiçeği fiyatının 7 liraya kadar düşmesini itiraz etmek talip Çorumlu üreticilerin traktörlerle getirdikleri ayçiçeğini vilayet önüne dökmesine polis güçleri ekipleri müsaade vermedi. 85 yaşındaki müstahsil Nafiye Yılmayan, “Çiçeği kurutacağız diye bu yaşta ellerim mahvoldu. 12 liralık dediler geldik 8 teklik eşit veriyorlar bu kadar emeğe efsus yazık” diyerek reaksiyon gösterdi.

Çorumlu üreticiler, günebakan fiyatının 12 liralık namına açıklanmasına rağmen kurum fiyatının 7-8 liraya büyüklüğünde düşmesini çıkıntılık etmek için günebakan aylı traktörleri ile şehre geldi. Ancak Tuzcular Kavşağı’nda polis güçleri engeli ile karşılanan üreticilerin merkeze girmesine cevaz verilmedi. Mavera yandan polis güçleri ekipleri tarafından İskilip kavşağı, Burunçiftlik ve ilin giriş noktalarında önlemler alınarak günâşık yüklü traktörlerin toprak merkezine girişleri önlendi. Firma sahiplerinin verdiği fiyatların yetiştirici ile kolpo artırmak anlamına geldiğini, ayçiçeği amacıyla harcanan giderlerin doğrusu 11-12 lirayı bulduğunu tamlayan çiftçiler, seslerinin duyulmasını istedi. “Sesimizi duyan kimse namevcut” diyen çiftçiler, mağduriyetlerinin giderilmesini dilek etti.

“SESİMİZİ DUYURAMIYORUZ”

Alaca’nın İmat köyünden mevrut Süleyman Taşar, 600 dönüm yerey işlediğini ve tıpkısı haftadır borsaya günâşık getirdiğini belirterek, Cumhur Reisi Tayyip Erdoğan’ın denk yerine 12 teklik açıkladığını ancak borsadakilerin 7-8 liradan alım fethetmek istediğini anlattı. Motorin alamayacak duruma geldiklerini vurgulayan Taşar, “Ürünümüzü değerinde almıyorlar kıygın edildik, sesimizi duyuramıyoruz” dedi.

Ticaret borsasında ayçiçeğine 7 lira denk verildiğini ve denk verirken tüccarın güldüğünü dile getiren Çap Erdal isimli ekinci, “Şevket 12 liralık ayak tabanı denk açıkladı” denildiğinde ise tüccarın ‘Git o ant devlete sat’ yanıtını verdiğini anlattı.

“DEPOLAR KOMPLE OLDUĞU İÇİN BAĞAN FİYAT VERİLİYOR”

Borsaya gün çiçeği getiren çiftçilerden Orhan Boran, tüccarın depolarının meşgul olması dolayısıyla düşük fiyat verdiğini belirterek, “Depolar boş olsaydı onlar bizim peşimizden koşardı” dedi.

Çiftçilik özne oğlunun huzursuz olması dolayısıyla bindi amacıyla onunla birlikte köyden geldiğini anlatan 85 yaşındaki Nafiye Yılmaz, “Çiçeği kurutacağız diye bu yaşta ellerim mahvoldu. 12 lira dediler geldik 8 teklik karşılık veriyorlar bu kadar emeğe yazık hata” dedi. Oğlunun 5 defa ameliyat olduğunu ve başına bir öz gelecek endişesi ile gece beraberinde geldiğini anlatan Yılmayan, “Güneşin altında akşam ezanı yediğim ekmekle duruyorum. Üzümcü geçiyor utanarak tıpkısı salkım istedim ağzım kurudu. Edisyon geçiniyoruz ayakta ağırlık duruyoruz. Ağlıyorum öfkeden sıkıntıdan” ifadelerini kullandı.

Ticaret Borsası’na sabık fellah, sorununa merhem bulamayınca eyleme beklemek istedi, ancak polis güçleri ekipleri eyleme izin vermeyerek borsanın kapılarını araçlarla kapattı.

FON DÖKÜMÜ

Çiftçilerin EylemiTraktörlerin GeçişleriBorsa Önü Muntazır ÇiftçilerPolis Ekiplerinin Araçlarla Borsa Çıkışını KapatmasıÇiftçi Süleyman TaşarÇiftçi Kerem ErdalÇiftçi Orhan BoranNafiye YılmayanShare: