Çorum, Zait ile kardeş kent oldu

Ahi talih Azerbaycan’ı ziyaret eden Çorum heyeti, işgalden kurtarılan Nahak ile kardeş kent protokolü imzaladı.

Çorum heyeti Azerbaycan ziyareti kapsamında Ermeniler yoluyla fek edilen tarihi, dini ve kültürel anıtların birlikte işgalden kurtarılan bölgelerde de incelemelerde bulundu. Çorum Belediye Reisi Dr. Halil İbrahim Aşgın, Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Gönülden ile DOĞRU Tümen ve MHP’li Belediye Meclisi üyeleriyle alay malay çeşitli temaslarda gezmek için Azerbaycan’a gitti. Çorum heyetine Azerbaycan Bakü Büyükelçisi Doç. Dr. Cahit Bağcı, Ilbay Mustafa Maraba ve Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehabetli Osman Öztürk üstelik eşlik etti. Çorum heyeti, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Karabağ Hususi Temsilcisi Emin Hüseynov tarafından Karabağ konuşu bölgesinde bulunan kurtarılmış topraklarda karşılandı. Müzakere sırasında, Ermeni vahşetinin Fuzuli’da bozukluk olduğu tahribatı ve yerle tıpkısı edilen evleri inceleyici Çorum heyeti, obstrüksiyon sırasında Ermenilerin defans alanı kendisine kullandıkları mayınlı alanlara birlikte tanıklık etti.

Camileri ahıra çevirmişler

Çorum heyeti ilk adına işgalden kurtarılan bölgede şehitler anısına dikilen anıtı ülfet etti. Antrparantez obstrüksiyon sırasında Ermenilerin mayın döşediği topraklar incelendi. Henüz sonra Karahanbeyli köyündeki mezarlığı ziyaret fail astronomi, Ermeniler vasıtasıyla tağyir edilen köyde katliamın izlerini yakından tanıdı. Heyete, Ermeni vandalizmi sonucunda köyün tamamen bozma olduğu bilgisi verildi. Ayrıca köydeki caminin de Ermeniler marifetiyle ahır adına kullanıldığı anlatım edildi.

Köyleri yağmaladılar, evleri yerle bire bir ettiler

Çorum heyetinin tıpkı ahir durağı Ermeni vahşetine maruz kalan Merdinli köyü oldu. Burada, yıkılan basamak üzerine hikmet verildi. Merdinli köyünün 28 yıl antagonist elinde kaldığı, akıbet dönemde ise Ermenilerin köyü yağmalayarak harabeye çevirdiği kaydedildi. İşgal sırasında köydeki evleri yıkan Ermenilerin buraları askeri binaya çevirdiği anlatım edildi.

İşgal sonrası yaralar sarılıyor

Henüz sonradan Çorum heyeti, Gereksiz ilçesindeki Kondalançay Baraj Gölü arazisine geldi. Ermenilerin yaptığı kasaba terörü için ince bilgi verildi. Zait’yi müzakere eden astronomi, şehir merkezini dahi gezerek Ermeni vahşetinin kalıntılarını inceledi. Müzakere sırasında misafirlere Karabağ’ın kazançlı bölgesinde yürütülen inşaat çalışmaları karşı üstelik bilgelik verildi. Yıllardır Azerbaycan topraklarını obstrüksiyon eden Ermeniler eliyle yerle bire bir edilen bölgeleri inceleyici Çorum heyeti, azrail görüntülerle karşılaştı. Ermenilerin Azerbaycan’ı işgali sırasında yıkılan yerleşim alanları, nakız edilen mezarlıklar ve hınzır ahırına çevrilen mescitlerle karşılaşan Çorum heyeti, Ermeni vandalizmine tanıklık etti. Çorum heyetine ayrıca, kurtarılan alanlardaki inşaat çalışmaları tanıtıldı.

19 plakalar ahi kent oldu

Azerbaycan Cumhur Reisi Karabağ Özel Temsilcisi Emin Hüseyinov ile birlikte el birliği protokole imza atan Şehremini Dr. Halil İbrahim Aşgın, “19 plaka numaralı iki şehrin birliği ve beraberliği kalburüstü olsun. İki kerem, yegâne kavim sloganı ile tığ her ant kardeş Azerbaycan Abes ile taraf yanayız, kardeşiz.” dedi. Çorum heyeti imza töreninin ardından Lüzumsuz Rayonu İcra Hakimiyeti Başcısı Alı Aliyev ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Karabağ Hususi Temsilcisi Emniyetli Hüseyinov ile akşam ezanı yemeğinde tıpkısı araya geldi. Ziyaretle ilgilendiren açıklamalarda mevcut Başkan Aşgın, “Karabağ’ın kalbinde Azerbaycan- Türkiye işbirliğiyle bodur tıpkı sürede yapılan Zait Havaalanı’nda Karabağ yönetiminin misafiri olduk. Zait’üstelik medeniyetimizin baştan dirilişinin bel fişeği olan havaalanında yeni kurulacak kent ile ilişik hikmet aldık.” dedi.

Azerbaycan basınından Çorum heyetine güç sargı

Musahabe ve temaslarına devam eden Çorum heyetine Azerbaycan medyası birlikte mümasil ilgi gösteriyor. Azerbaycan’ın basın kuruluşları Çorum heyetinin ziyaretini bilim bültenlerine taşıdı. AZTV, CBC, AZER TV, Real TV, ARB, Space TV kadar birçok monitör kanalı Çorum heyetinin ziyaretini dünyaya duyurdu.

Çorum halkının selamını iletti

Azerbaycan’da açıklamalarda kâin Şehremini Dr. Halil İbrahim Aşgın, Çorum halkının Azerbaycan’a selamlarını ileterek “Hep Çorum halkının selam ve duaları ile buradayız. Zaman süresince Azerbaycan bizim için haddinden fazla kıymetli oldu. Tığ tek izzet iki milletiz. Cömert iki ülkenin cömert iki şehri. Bunu hep dünyaya göstermiş olmanın kıvancı ile buradayız. Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Reisicumhur İlham Aliyev, rastgele fırsatta iki ülke kardeşliğine aksan yapıyor.” dedi. Azerbaycan’ın Ermenistan’a karşı verdiği mücadelenin Türkiye’ye yansıdığını dile getiren Başbuğ Aşgın, “Azerbaycan amacıyla yakarış ettik. 30 yıldır karışma altındaki Azerbaycan’ı Ermeni çetelerinin dahi ne kuzuluk getirdiğini görmüş olmaktan yabanlık namına utandık.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye Azerbaycan’ın yanındadır”

Çorum heyetinin ziyaretleriyle ilişkin açıklamalarda bulunan Azerbaycan Bakü Büyükelçisi Doç. Dr. Cahit Bağcı, elan yurt muharebesinin bitmeme ettiği bir dönemde Mevsimli Mevsimsiz ile beraberlik beyanını car eden önceki şehrin Çorum olduğunu belirterek, Şehremini Dr. Havai İbrahim Aşgın’a teşekkürname etti. Büyükelçi Bağcı, “Karabağ Zaferi’nin ikinci yıl dönümünün bir lahzada arifesinde biz buradayız. Türkiye, vatan muharebesinde, Karabağ’ın akıllıca davasında, dünyanın rastgele tarafında, her ortamda, seçkin platformda Azerbaycan’ın güzel davasında birlikte olduğunu beyan etmiştir. Vatan muharebesinde bile bu desteği geçmiş dakikadan itibaren göstermiştir. ve 30 yıllık işgali 44 günde zafere dönüştürmesine şahit olmuştur. Türkiye geçmiş olduğu gibi bugünde Azerbaycan’ın yanındadır. Başımızı hangi tarafa çevirsek Türkiye’nin emeğini görürüz, Türk şirketlerini görürüz, hakeza birlikte olmaya bitmeme edecektir. daha çok üstelik Türk şirketleri, Türkiye kamu ve özel sektör tecrübesi ile akademik tecrübesiyle, bilgi birikimi ile donanımı ile Azerbaycan’ın emrindedir.” şeklinde konuştu.

Ermenilerin halel ettiği yerleri gördük

Azerbaycan’dahi Çorum Belediyesi heyetine zevcelik eden Çorum Valisi Mustafa Maraba üstelik ziyarete ilgilendiren değerlendirmelerde bulundu. Azerbaycan’dahi gördükleri tablonun haddinden fazla şiddetli olduğunu dile getiren Fellah, “30 yıl içerisinde Ermenilerin bire bir yurt toprağında bütün izleri silmeye yönelik adına neler yapabildiğini birlikte gözlemlemiş olduk. Elden iskân yerlerinin değil ibadethaneleri, mezarları, barajları, çevreyi bile zahir halel ettiklerini gördük.” dedi.

Eti Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yüksek Osman Öztürk, işgalin ve savaşın yaralarını sarmaya müteharrik Azerbaycan’birlikte düş donör gelişmeler yaşandığını anlatım etti. Öztürk, “İnşallah bu kardeşlikle, şirketlerimizle, devletimizle alay malay çok kısa sürede Zait’yi, Şuşa’mızı layık olduğu yere taşıyacağız. Bu rast alım hepimize yetecek.” ifadelerini kullandı. – ÇORUM

Share: