Çoluk Çocuk filenin sultanı koyulmak üzere savaş ediyor

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ‘Yaz Spor ve Vazıh Yaz Spor Okulları’ çerçevesinde Bitlis’in Tatvan ilçesinde gailesiz voleybolcular yetişiyor.

Tatvan Bilgisizlik ve Spor İlçe Müdürlüğü koordinesinde planlı ‘Yaz Spor ve Bulutsuz Yaz Spor Okulları’ projesi ile gençler, spora kilolu rabıt göstermeye devam ediyor. Okulların tatil olmasıyla gelişigüzel açılan kurslara iştirak sağlayıcı çoluk çocuk, değişik spor branşları ile tanışma imkanı buluyor. Gençlere verilen voleybol, ayak topu, atletizm, hentbol, güreş, muaythai ve çeşitli spor aktivitelerinde yeteneklerini keşfeden güre sporcular, gereksiz zamanlarını spor yaparak geçiriyor. Çoluk Çocuk gelişimlerinin birlikte ruhsal gerilim atmak için üstelik spor salonuna akış ediyor. Uçan Top Antrenörü Gürkan Turan’ın nezdinde özgüvenleri küsurat çoluk çocuk, sporda doğacak seviyelerde rakipleriyle uğraş göstererek kendilerini voleybolda tanıtlamak istiyor.

Gençlerin bu projeye paydaşlık sağlamasından dolayı kıvançlı olduklarını dile getiren Tatvan İlçe Cahillik ve Spor Müdürü Garaz Dürüst, “Bakanlığımızın düzenlediği ‘Yaz Spor Okulları ve Vazıh Yaz Spor Okulları’ haddinden fazla verimli geçti. 11 branştan yaklaşık 400 sporcumuza günce olarak hizmet vermekteyiz. Gençlerimizin henüz nitelikli ant geçirmesi, elan özverili çalışmaları bizi de heyecanlandırıyor. Bu alanda elan büyük çalışmalar yapmamıza faktör oluyor. Gençlerimiz, erke kaynağımız. Onların elem alışkanlıklara yönelmemesi üzere gereksiz zamanlarını burada değerlendirmeleri için çalışıyoruz. Gördüğünüz kadar kızlarımız parçalanmamış branşlarda olduğu üzere uçan top branşına da katkıda bulunuyor. Toyluk ve Spor Bakanlığına bu projelerinden etraf teşekkürname ederim” ifadelerini kullandı.

Gençlerin yaz tatillerinde abes zamanlarını spor aktiviteleri yaparak geçirdiklerini söyleyen Voleybol Antrenörü Gürkan Turan ise “Spor ile ait biraz coğrafi koşullardan ve ailelerin kız yahut eş çocuklarla ait hanay kaygılarından kıran az yönlerini yaşadık. Tabi kim eğitim tedrisat çok makro amma bunun beraberinde zihin jimnastiği dediğimiz ve ilmî adına müdellel sporları üstelik hele kız çocuklarının yapmalarını istiyoruz. Kendim dahi bu coğrafyanın çocuğuyum, bizim genelde ailelerimizin kız çocuklarının spor yapmalarına damarı bozuk baktığını görüyoruz. Amma şunu unutmasınlar kim spor evrenselliktir. Banko kız ve ayvaz diyerek alt bölüm yapmaz. Bunların kâffesi bizim ailemizi, sosyolojimizi, kültürümüzü belki birçoğumuzun genimize büyüklüğünde işlenen bire bir spordur. Bizim ailelerden yegâne istediğimiz, lütfen çocuklarınızı bu soy aktivitelerden uzak tutmayınız. Kendinizle alay malay bu çocukları sporun içine yönlendirin. Salim olsun burada Müdürümüz Maksat Selim’la gelişigüzel İl Müdürümüz Bilal Elkatmış ve Büro Müdürümüz Faruk Budak’la birlikte bu kabil aktivitelere sağladıkları destekleri esirgemeyip alay malay yapıyoruz. Takkadak voleybolla ilişkin değil, toplumsal aktiviteler birlikte yapıyoruz. Çocuklara sporu sevdirmek için bin bir cins aktivitelerle de uğraşıyoruz. Yemeden Içmeden ailelerden biricik istediğimiz şey, çocuklarını gönderip kendileri da bu işin içine girerek sporu sevmeleri ve sevdirmeleridir” dedi.

Kendisini bu spor dalında giderek kazanmak ve imar etmek istediğini tamlayan Asya Yeşildere dahi, “İlk maçımı 12 yaşında Temel Lige çıkarak yapmıştım. Bundan ilk bile okullarda 1’nci ligde tamamladım. Arzulu uçan top oynamak için bu sporu yapıyorum. Evde sıkılmak yerine burada spor yaparak zamanımı değerlendiriyorum” diyerek konuştu.

Gördükleri rabıt ve destekle bu sporu yapmayı sevdiklerini dile getiren sporcu Buğlem Yüsra Elmaağaç da, “Voleybolu haddinden fazla seviyorum. Yaz tatilinde buraya başladım. Yaz tatili bitene büyüklüğünde burada devam etmek istiyorum. Kendimi fena hâlde yerlerde iletilmek istiyorum. Gürkan hocam ve Misyon Müdürüm bize çok destek oluyorlar. Voleybolu hem hobi yerine açmak hem de maçlara çıkmayı düşünüyorum” dedi. – BİTLİSShare: