Coca Cola’ya Rusya darbesi!

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarına ilgili “kalbimiz Ukrayna’daki bu feci olayların akıl almaz etkilerine hazımlı insanlarla” değerlendirmesiyle Rusya’daki faaliyetini askıya kayran Coca Cola bu durumdan dokuncalı imdi.

Coca Cola Hellenic Bottling Company (Coca Cola HBC), Rusya’daki faaliyetini sonlandırmasının ardından bu yılın önce yarısında 195 milyon dolar zarara uğradığını duyurdu.

Şeriklik, 2022’nin önce yarısına ait finansal raporunda, Rusya’dahi kalan stokların az daha tükendiğini ve Coca Cola’nın üretim ve satışın durmasının peşi sıra ikinci yarıda de yaklaşık 85 milyon dolarlık mali uymazlık beklentisinde olduğu belirtildi.

Ayrıca 2022’nin evvel 6 ayında şirketin açık geliri, yüzde 34’lük tıpkı düşüş yaşayarak 153 milyon euro’ya geriledi. Rapora göre iştirak, Rusya’daki faaliyetlerinin durmasının yanında enflasyonda yaşanan artıştan bile münasebetsiz etkileniyor.

Coca Cola, Ukrayna’daki askeri harekatının peşi sıra mart ayında Rusya’daki faaliyetini askıya aldığını açıklamıştı. Müşareket, Rusya pazarından ricat kararıyla ait Ukrayna’daki gelişmeleri izlemeyi sürdüreceklerini anlatım etmişti.

Musk: Coca Cola’yı satın alıp içine kokain koyacağım

 

Coca Cola’nın içeriği değişiyor

 

Coca Cola’dan 5 bilyon dolarlık satın alma

 

Share: