ÇKS işlemlerinin e-Cesamet üzerinden yapılmasına imkan tanınması çiftçileri kıvançlı etti

Tarım ve Orman Bakanlığınca yapılan düzenlemeyle Rençper Kayıt Sistemi’ndeki (ÇKS) değişikliklerin e-Kerem üzerinden yapılabilmesi çiftçileri kıvançlı etti.

Bakanlıtan yapılan kayıtlı açıklamaya göre, ÇKS’deki gâh aksaklıkların giderilmesi ve bürokrasinin azaltılarak dijitalleşmenin ön plana çıkarılması hedeflenerek talimatname değişikliğine gidildi.

Yapılan değişiklikle ÇKS araç restorasyon işlemi, e-Heybet aracılığıyla gerçekleştirebiliyor. Bu kapsamda 1 Ekim’den itibaren e-Celal üzerinden yapılan mecmu müracaat sayısı 43 bin 317’ye, hep ÇKS belgesi tekvin sayısı 53 bin 40’a ulaştı.

Ankara Ekincilik ve Orman Müdürü Bülent Korkmaz, değişikliğin sağladığı etkinliği ve çiftçiler üzerindeki memnuniyetini durumunda çalmak için Polatlı ilçesine kapalı Eskipolatlı Mahallesi’nde çiftçilerle tıpkısı araya geldi.

Burada çiftçilere yeniliğin getirdiği kolaylıkları anlatan Korkmaz, şu değerlendirmelerde bulundu:

“2001’den beri pratikte olan ÇKS’üstelik çokça doğru tıpkı değişikliğe gidildi. Elan önceleri ÇKS kaydı yaptıracak çiftçilerimizin ilçe müdürlüğümüz, tarım odası ile muhtar ve azaları gezerek hikmet ve vesika toplaması, onaylattırması gerekiyordu. Uygulamanın evvel gününde Ankara’bile 1000’e andıran çiftçimiz araç yenileme işlemini e-Oran’ten gerçekleştirdi. artık çiftçilerimiz ÇKS kayıt yenileme işlemlerine ayırdıkları vakitle henüz fazla istihsal yapabilecek, tarlada, bağda, bahçede elan fazla istihsal ika imkanına erbap olacak. İlçe müdürlüğümüzdeki personelimiz birlikte çıktı vukuf girişine ayırdıkları vakti tarlada, bahçede çiftçimize elan çok teknik vukuf vermek ve çiftçimizi yönlendirmek için kullanacak.”

Traktörden inmeden ÇKŞ anahtar işlemi gerçekleştirdi

Tarlasında ekim hazırlığı yapan çiftçi Mutlu Ozmak, devlet müdürlüğü yoluyla çiftçilere gönderilen bilgilendirme SMS’i ile yenilikten bilge olduğunu kaydetti.

Ozmak, bu sayede işlemlerin kolaylaştığına meni ederek, “Birkaç mahallede teşrinievvel yaptığımız üzere tek yegâne bu mahallelerin muhtarları ile azalarını bulup dosya imzalattırmak zorunda kalıyorduk. Bunla dahi yetmiyor ilçe tarım ve orman müdürlüğü ile kültür odasında evrak gezdiriyorduk. Aplikasyon ne fena hâlde oldu, tarladan, işimizin başından ayrılmadan işlemleri yapabiliyoruz. Başlangıçta devir kaybına uğruyorduk. Haddinden Fazla evire çevire benzeri yenilik oldu.” ifadelerini kullandı.

Ozmak, e-Oran üzerinden ÇKS araç restorasyon işlemlerini traktöründen inmeden gerçekleştirdi.

Çiftçilik özne Yaşamış Demircan bile “Demin oturduğumuz yerden, tarlamızda, bahçemizde e-Azamet üzerinden 2 dakikada vasıta işlemini gerçekleştiriyoruz. Bu konuda sağlanan kolaylıktan dünya Bakanlığımıza teşekkür ediyoruz.” dedi.

Uygulamanın getirdiği kolaylığı hem muhtar hem üstelik çiftçi gözüyle değerlendiren Eskipolatlı Mahallesi Muhtarı Emin Özsoy dahi “Daha geçmiş kayıt yenileyecek çiftçiler dosya imzalatmak amacıyla bana geliyordu. Uygulamadaki aksaklıklar, e-Heybet üzerinden kayıtla aşılmış oldu. Ben hem kocabaşı hem çiftçi adına az çok rahatladım. Artık kendi işimize daha çok ahit ayırabileceğiz. Bu yenilikten berenarı memnunum.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: