Çığ kurbanları Zigana Dağı’nda anıldı

Çığ kurbanları Zigana Dağı’nda anıldı

Zigana Dağındaki çığ faciasında hayatını kaybeden 10 alpinist olayın 14. yıldönümünde anıldı

Çığ faciasından yanık kurtulan Rahmi Bahadır o anları anlattı

GÜMÜŞHANE – Gümüşhanenin Torul ilçesi sınırlarındaki Zigana Dağında 14 yıl ilk yaşanan çığ faciasında hayatını kaybeden 10 doğa tutkunu planlı törenle anıldı. Olaydan yanık kurtulan Rahmi Bahadır ise o anları anlattı.

Türkiyedeki dağcılık camiasını yasa boğan olayın arkası sıra rastgele yıl hayatını kaybedenler üzere planlı ihtifal programları kapsamında Zigana dağında reviş ve ihtifal etkinliği düzenlendi.

Trabzon Tenis Dağcılık Kayak İhtisas Kulübü ve Gümüşhane Alpinizm ve Huy Sporları Kulübü eliyle gerçekleştirilen organizasyona dağcıların yanısıra çığ felaketinde hayatını kaybeden sporcuların yakınları ve olaydan dertli kurtulan sportmen Rahmi Bahadır katıldı.

Zigana Dağı geçidinden Gümüşhane Valiliği yoluyla yaptırılan Çığ Şehitleri Anıtına kadar revan sporcular abide önüne geldikten sonradan ocumak duruşunda bulundu ve İstiklal Marşının okudu.

Etkinlikte mütekellim TEDAK Başkanı Dr. Okumuş Atasoy, Acımız zevalsiz, acımız anlatılamaz, kelimeler elverişsiz. Onlar bir anne, tıpkısı baba, bir ata, ayrımsız çocuktu. Biz bire bir aileydik ve ev bireylerimizi kaybettik. Çıktı yapabildiğimiz biricik özdek onları anmak, unutmamak dedi.

Atasoy, elan bilahare çığ faciasında hayatını kaybeden Hüsniye Sarıbıyıkın kızı Denizin gönderdiği Ego hala dağlardayım ve tercih hakkım olsa ben de dağlarda serencam nefesimi çevirmek isterdim cümlelerinin meydan aldığı duygu komple mektubu alanda bulunanlara okudu.

“Çığ yeğin üzere bizi vadinin içine soktu”

Olay anında ekipte kayran kayran ve çığ felaketinden yanık namına kurtulan Rahmi Bahadır te konuşmasında 17 güç yürümeye başladık. Çığa kapıldık ve gitmeye başladık. Çığ dominant üzere bizi vadinin içine soktu. Ne büyüklüğünde gittik bilmiyorum. Çığ durdu, dünya namevcut. Iyi tarafımın üzerindeydim sol elimle eş deldim ama yukarı çıkmam olabilir değildi. Bağırıyorum, bağırıyorum kimse yok. Az Buçuk müddet geçtikten sonraları akarsu içime geçmeye başladı ve titremeye başladım. Benzeri da baktım Gonca Yılmaz arkadaşımız geldi ve haşyet seni kurtarırım dedi. O küçücük elleriyle karı açarak beni 20 dakikada oradan çıkardı. Ben arkadaşlarımın hangilerinin öldüğünden haberim yoktu. Arkadaşlarıma Allahtan rahmet diliyorum. Bu dağlar bize çokça bacanak ve bacanak veriyor. Bunun yanında birlikte esenlik ve bahtiyarlık veriyor dedi.

“Tek spor kulübünün böyle tıpkı tecrübeyle sınanmasını istemem”

TEDAKın sakat başkanlarından Ercan Bahçe 2009 yılında burada ayrımsız kıran oldu ve ayrımsız titreme geçirdik. Haddinden Fazla edisyon günler atlattık. Bu coğrafyada aynı derinti alpinizm kulübü olmasına rağmen bütün yanımızda olan GÜDAKa bizi yıllardır boydak bırakmadığı için teşekkürname ediyorum, Sadakat Gültekin ise 14 yıl önce bugün bizim amacıyla arz yağız gündü. daha çok inşallah böyle ayrımsız yağız zaman yaşamayız. Bizim için arz yara tecrübeydi. Tek spor kulübünün böyle ayrımsız tecrübeyle sınanmasını istemem. Hep arkadaşlarımın ruhları pürneşe, mekanları cennet olsun ifadelerini kullandı.

GÜDAK Başkanı Mustafa Akbulut ise 14 sene önceki hakeza aynı günde 10 arkadaşımızı burada antipatik kanı sıcak koynuna şehit yerine güç ettik ve rastgele yıl andık, anmaya üstelik devam edeceğiz sözlerinin peşi sıra birlik şüheda üzere Kuran-ı Cömert okuyup dua yaptırdı.

Fenomen:

Gümüşhane’nin Torul ilçesi sınırlarındaki Zigana Dağı’nda 25 Familya 2009 tarihinde meydana mevrut çığ olayında huy yürüyüşüne çıkan Trabzon Alan Topu Alpinizm Kayak İhtisas Kulübü üyesi 17 emanet çığ altında kalık, olayda Hüsniye Sarıbıyık, Hasan Ulu İsaoğlu, Burçak Muhabbet, Hüseyin Karaosmanoğlu, Erhan Dikişçi, Dr. Dursun İnan, Özlem Timurcuoğlu, Gülhanım Piyale, Mısır Yasemini Denizköpüğü ve Dr. Davut Akdeniz hayatını kaybetmişti.

Share: